Labrīt

50 gados saldūdens migrējošo zivju populācijas Eiropā samazinājušās vidēji par 93%

Labrīt

Neklusēt par ģimenes vardarbību. Top mākslas projekts "Lietisko pierādījumu muzejs"

Ko Rīgai sola Rīcības partija? Studijā partijas pārstāvis Ļevs Perlovs

Ko Rīgai sola Rīcības partija?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kādā Dzelzavas ielas daudzdzīvokļu nama dzīvoklī reģistrētā Rīcības partija ar šādu nosaukumu ir zināma kopš 2008. gada. Datu bāzē "Lursoft" ir redzams, ka partijas mērķis ir "kļūt par Latvijas pilsoņu vairākumu partiju, lai iegūtu mandātu vairākumu Saeimas vēlēšanās un veidotu Ministru kabinetu".

Rīcības partija kandidējusi 2009. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās, kur tā ieguva mazāk par 0,5% balsu – par šo partiju izšķīrās balsot 3415 pilsoņi. Pirms septiņiem gadiem Rīcības partija startēja arī pašvaldību vēlēšanās uz Rīgas domi, bet tur tai neveicās vēl vairāk – tikai 0,24% vēlētāju balsoja par Rīcības partiju.

Iespējams, plašāk Rīcības partija zināma ar senākajiem tās nosaukumiem. Iepriekš tā bija Eiroskeptiķu rīcības partija, bet dibināta ar nosaukumu "Eiroskeptiķi" pirms 2003. gadā notikušā referenduma par Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā.

Normunds Grostiņš uzrunā klātesošos partijas rīkotā kongresā 2009. gadā
Normunds Grostiņš uzrunā klātesošos partijas rīkotā kongresā 2009. gadā
Organizācijas līderis tolaik bija Normunds Grostiņš, kas pabijis vairākās partijās, bet iepriekšējās Rīgas domes vēlēšanās un 13. Saeimas vēlēšanās kandidēja partijas "No sirds Latvijai" sarakstā, nekur neiekļuva, bet vēlāk tika no partijas aizmuguriski izslēgts. Savulaik Grostiņš vēlēšanās pārstāvējis arī Latvijas Sociālistisko partiju, ir kritizējis sankcijas pret Krieviju.

 

Pirms 10 gadiem tā laika Rīcības partijas līdera Aleksandra Ruduša vārds izskanēja saistībā ar vērienīgu naudas atmazgāšanas lietu. Policijai radās aizdomas, ka daļa netīrās naudas varētu ieplūst partijas kasē. Rīcības partija to noliedza.

Pēdējās Saeimas vēlēšanās partija vairs neuzstāja uz to, ka Latvijai būtu jāizstājas no Eiropas Savienības. Tomēr tā aicināja uzlabot attiecības ar Krieviju, iekšpolitikā aizstāvēja krievvalodīgo intereses, publikācijās sociālajos tīklos pārsvarā lietoja krievu valodu.

Partijas gada pārskats rāda, ka pērn tā nav saņēmusi ziedojumus vai biedru naudas, bet reklāmām un citiem pakalpojumiem tērējusies no iepriekšējo gadu ieņēmumu pārpalikuma. Šogad vienīgais ziedotājs ir bijis kāds Andrejs Dudkins, kas Rīcības partijai atvēlējis 900 eiro.

Politiskā spēka līderi

Tagad Rīcības partiju vada trīs cilvēki. Viņu vidū par nepilsoņu aktīvistu un pretvalstiski noskaņotu dēvētais Einārs Graudiņš, kurš uz bēgļiem draud atklāt uguni, bet ko pašu mēdz kratīt Drošības policija. Graudiņš uz Rīgas domi nekandidē.

Attēlā Einārs Graudiņš, 2017. gada martā
Attēlā Einārs Graudiņš, 2017. gada martā

Taču kandidātu sarakstā ir divi pārējie partijas valdes locekļi: Rīgas mēra amata kandidāts Ruslans Pankratovs, kā arī Jevgeņijs Koroļs, kurš sabiedrisko mediju portālā LSM.lv pareizrakstības kļūdu pilnā latviešu valodā skaidro, ka pilsētniekiem noderīgs deputāts būs, jo viņam ir divas augstākās izglītības un liela darba pieredze dažādās ražotnēs. Viena praktiska lieta, ko Koroļs noteikti gribētu izdarīt pilsētā, ir uzlabot sociālo mikroklimatu.

Kopumā Rīcības partija ar kandidātu pieteikšanu bijusi visai pieticīga – uz 60 domnieku vietām tikai 22 pretendenti.

Viņi ir vidēji 41 gadu veci, līdzīgi kā citos sarakstos – divas trešdaļas ir vīrieši.

Saraksta otrais numurs ir Oļegs Ņikiforovs, kas kā savas pašreizējās darbavietas norādījis Rīgas Katoļu garīgo semināru, Valsts policijas koledžu, Baltijas Starptautisko akadēmiju un Stradiņa universitātes Sarkanā Krusta medicīnas koledžu. Iepriekš politikā gribējis tikt no Latvijas Krievu savienības. Rīgā viņš iecerējis izveidot sociālpsiholoģisku informatīvo centru, kurā tikšot apkopota visa informācija par pilsētā realizējamo politiku.

Rīcības partijas saraksta pirmo trijnieku noslēdz Vitālijs Čičagins, kas sevi pieteicis kā Krievu kopienas Rīgā vadītāju.

Sarakstu noslēdz jurists un Apvienotās daudznozaru arodbiedrības valdes loceklis Alvis Pīlāgs, kas medijos minēts kā Kremļa propagandai "pareizais latvietis". Krievijas propagandas televīzijā viņš intervēts kā cietušais strīdā, kur kāda Jūrmalas restorāna saimnieki lūdza noņemt Georga lentīti vai restorānu pamest.

Partijas piedāvājums

Kodolīgs ir Rīcības partijas kandidātu saraksts, un kodolīga ir arī priekšvēlēšanu programma. Ar šo partiju pie varas rīdziniekiem tiek solīta virkne labumu.

Bezmaksas sabiedriskais transports, tajā skaitā mikroautobusi, būs pensionāriem, skolēniem, studentiem, invalīdiem un maznodrošinātām personām. Visi skolēni ēdīs par velti. Patversmēs palielinās gultasvietu skaitu, bet bezpajumtniekiem būs karstas pusdienas.

Piecu gadu laikā Rīcības partija uzcels tik daudz sociālās daudzdzīvokļu mājas, ka rinda uz pašvaldības piešķirtiem mājokļiem tiks pilnībā likvidēta. Dome katru mēnesi invalīdiem, maznodrošinātajiem un vientuļajiem vecākiem izmaksās 100 eiro pabalstu, bet katrs bērns līdz 12 gadu vecumam ik mēnesi saņems 120 eiro. Pensionāriem, invalīdiem un maznodrošinātām personām dome uzsauks medikamentus.

Katrā ielā būšot putnu barotavas un kaķu mājas, bet pagalmus pilnībā rekonstruēs. Maksas autostāvvietas kļūs divas reizes lētākas. Dome aizliegs iznīcināt bezpiederīgo kapavietas un jebkādas piemiņas vietas neatkarīgi no ideoloģiskās piederības.

Visas Rīgas struktūras tiks auditētas, bet visiem vadošajiem darbiniekiem obligāti būs jāveic tests ar melu detektoru. Ja to neizpildīs, no amata atbrīvos 24 stundu laikā.

Partijas programmā nav minēts, kur ņems naudu visiem solījumiem, kam nepieciešami daudzi miljoni eiro.

Ļevs Perlovs. Foto no personīgā arhīva
Ļevs Perlovs. Foto no personīgā arhīva
Rīcības partija un "Alternatīve" ir vienīgie divi no 15 politiskajiem spēkiem, kas neatbildēja uz diviem Latvijas Radio jautājumiem:

 

  1. Kā plāno noturēt Rīgas ieņēmumus vismaz pašreizējā ap viena miljarda eiro līmenī?
  2. Kā šo miljardu sadalītu, gatavojot nākamā gada budžetu?

Taujāts, vai partijai nav vīzijas, ja tā nevar atbildēt uz jautājumu, kā sadalīt miljardu, saraksta ceturtais numurs Ļevs Perlovs intervijā Latvijas Radio sacīja, ka vīziju var redzēt mērķos, kurus partija plāno realizēt, ja iekļūs Rīgas domē. Viņš uzsvēra, ka partijas galvenā prioritāte ir sociālās politikas uzlabošana. 

Mēra amata kandidāta vizītkarte

Mēra amata kandidāta vizītkarte
00:00 / 02:28
Lejuplādēt
50 gadu vecais Ruslans Pankratovs pirms atlaistās domes jau bijis Rīgas deputāts no "Saskaņas" saraksta. Viņa gaitas Rātsnamā noslēdzās ar skandālu, kad neilgi pirms pašvaldību vēlēšanām Pankratovam tikusi liegta ieeja Rīgas domē. Viņš arī nebija sarakstā uz pēdējām Rīgas domes vēlēšanām, jo no "Saskaņas" tika patriekts, vēlāk uz Saeimu neveiksmīgi kandidēja no partijas "Par alternatīvu", bet Eiropas Parlamentu bez rezultāta centās iekarot ar Rīcības partiju.

 

Attēlā Ruslans Pankratovs, 2016. gada augustā
Attēlā Ruslans Pankratovs, 2016. gada augustā
Centrālajā vēlēšanu komisijā tagad sevi Pankratovs pieteicis kā biedrības "Latvijas krievu pasaule" vadītāju. Maskavas Aviācijas institūtā 2004. gadā studējis Kosmiskās informācijas apstrādes un analīzes fakultātē. Pankratovs ir pazīstams kā aktīvs tā sauktās krievu pasaules ideju aizstāvis. Viņš bieži uzturas Maskavā, un Pankratovu kā "ekspertu" izteikties aicina Krievijas propagandas rupori, piemēram, "Sputņik".

 

Medijos Pankratovs vairāk izcēlies ar skandalozu rīcību. Piemēram, reklamējis apšaubāmu finanšu piramīdu un izvērsis kampaņu, lai pasēs vārds un uzvārds tiktu rakstīts gan latviski, gan krieviski. Sociālajos tīklos Pankratovs pamīšus reklamē Rīcības partiju un tiražē ierakstus, kas vērsti pret šajās dienās notiekošajiem protestiem Baltkrievijā, kur liela daļa sabiedrības apšauba prezidenta vēlēšanu godīgumu.

Sabiedrisko mediju portālam LSM.lv Pankratovs un citi kandidāti vienādi skaidro, ka būs pilsētniekiem noderīgs mērs, jo nezags pats un neļaus zagt citiem, turklāt katram domniekam reizi gadā būs obligāta melu detektora ekspertīze.

Savukārt ideāla Rīga, viņaprāt, būtu tāda, kurā komforts būtu pilnībā visiem rīdziniekiem, nevis "tikai seksuālajām minoritātēm, gejiem, velosipēdistiem, zagļiem un onānistiem".

Brīvajā laikā Pankratovs meditējot un studējot Austrumu reliģijas.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti