Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Maluzvejniecībā pieķer Valsts vides dienesta amatpersonu

Panorāma

Panorāma

Ko partijas sola vides jomā?

Ko partijas sola, lai Rīgu padarītu «zaļāku»?

Tīra vide pilsētā ietver ļoti plašu jautājumu loku, piemēram, zaļās zonas, parkus, piesārņojuma kontroli, atpūtas vietas pie dabas un gaisa kvalitāti. Ir tikai trīs partijas, kas ar vidi un dabu saistītus jautājumus programmās nav pieminējušas vispār, bet 12 saraksti gan dažādos veidos sola rīdziniekiem "zaļāku" pilsētu.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamentā atzīst, ka daudzi Rīgas parki un skvēri ir avārijas stāvoklī, un remontdarbi īpaši vajadzīgi aptuveni 30 no tiem jeb ceturtajai daļai. To skaitā ir, piemēram, Esplanāde, Kronvalda parks, Uzvaras parks un Dzegužkalna parks. Gandrīz desmit gadus pie varas bijusī partija "Saskaņa" programmā sola, ka parkus remontēs aktīvāk nekā iepriekš, tomēr prioritāte būšot apkaimēm.

"Es gribētu jums solīt, ka mēs katru parku remontēsim, bet es apzinos, ka mums būs liels budžeta samazinājums. Līdz ar to mums sev jāatbild, kādas mums ir prioritātes. [..] Sākumā ieguldīt apkaimēs, pēc tam – centrā. Es uzskatu, ka centrs mums ir diezgan skaists," saka partijas "Saskaņa" Rīgas mēra amata kandidāts Konstantīns Čekušins.

Parku ierīkošanu, apzaļumošanu vai koku stādīšanu savās programmās solījušas astoņas partijas.

Gandrīz tikpat bieži lasāms arī solījums uzlabot gaisa kvalitāti.

Jaunā konservatīvā partija (JKP) un Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) īpaši uzsver, ka novērsīs nepatīkamas smakas ostas tuvumā esošajās apkaimēs. ZZS mēra amata kandidāts Viktors Valainis par galveno prioritāti gan sauc vides sakārtošanu ap daudzdzīvokļu mājām. Vēl partija plāno Biķernieku mežā izveidot jaunu atpūtas zonu, ko Valainis salīdzina ar Pasta salu Jelgavā.

"Biķernieku mežs, manuprāt, ir vispār tāda neapgūta Rīgas teritorija, kur ir milzīgs potenciāls, kur veidot šādus objektus. Tāpat arī citās Rīgas apkaimēs, kur ir meži, kur var izveidot teritoriju ne tikai pastaigām, bet izveidot nopietnu infrastruktūru, kur cilvēkiem pavadīt veselīgi brīvo laiku," lēš Valainis.

Viņš uzsver, ka arī partijas solījums ieviest bezmaksas sabiedrisko transportu ir saistīts ar vidi, jo tad Rīgā būšot mazāk mašīnu. Samazināt mašīnu skaitu cer arī "Attīstībai/Par!" un "Progressīvie", taču ne ar brīvbiļetēm – tā vietā partija sola sabiedrisko transportu padarīt ātrāku un ērtāku,  lai iedzīvotāji bez privātā auto varētu iztikt. Saraksta programmā norādīts, ka mērķis ir padarīt Rīgu klimatneitrālu.

"Tas nozīmētu, ka pilsēta vairs nerada ietekmi uz klimata pārmaiņām, nerada piesārņojumu no CO2. Pilsēta var izdarīt diezgan daudz, piemēram, ar sabiedrisko transportu, un arī mājokļu jomā panākot tādu efektīvu renovācijas programmu, lai mēs pietuvojamies 100% visu nosiltināto ēku," klāsta Rīgas domes deputāta kandidāts Edmunds Cepurītis ("Progresīvie").

Cepurītis atzīst, ka tas ir ilgtermiņa mērķis, kura sasniegšanai vajadzēšot vairākus gadus, taču uz klimatneitralitāti esot jāvirzās jau tagad, lai neatpaliktu no citām Baltijas pilsētām.

"Jaunā Saskaņa" tikmēr programmā iekļāvusi atbalstu elektrības ražošanai ar vēja un saules enerģiju. Savukārt "Rīcības partija" pievērsusies dzīvniekiem. Partija sola, ka dome veidos jaunas dzīvnieku patversmes, turklāt klaiņojošajiem kaķiem dažādās pilsētas vietās tikšot ierīkotas mājiņas.

"Tas dotu iespēju šiem dzīvniekiem vienkārši palikt dzīviem, kamēr tālāk viņi tiek pārvietoti uz dzīvnieku patversmēm un atrod jaunus saimniekus. Plus tam visam ir emocionālais faktors, audzinošais faktors mūsu bērniem, mūsu skolēniem, kuri redz, kā mēs parūpējamies par tiem, kas nevar parūpēties par sevi paši," saka Rīcības partijas valdes loceklis Einārs Graudiņš.

Viņš par nozīmīgu vides problēmu Rīgā uzskata lielo kaiju skaitu, kas, viņaprāt, no Rīgas izstumjot mazākus putnus. Lai to labotu, "Rīcības partija" rosina uz katras ielas ierīkot dažādām putnu sugām domātas barotavas. Savukārt par kaķiem rūpēties sola arī Latvijas Krievu savienība, kas starp solījumiem programmā ierakstījusi teikumu - "Rīgas kaķu dzīvībām ir nozīme". 

Partijas programmās nav minējušas, cik vides uzlabošanai vai parku ierīkošanai būtu gatavas tērēt naudu.

Domes Mājokļu un vides departaments norāda, ka nav aplēsts, cik kopumā izmaksātu Rīgā jau esošo parku remontdarbi, tomēr Esplanādei vien esot vajadzīgi aptuveni divi miljoni eiro.

Ar partiju programmām varat iepazīties Centrālās vēlēšanu komisijas mājaslapā.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt