Ko nesīs 2023. gads? Minimālās algas kāpums, tētu atvaļinājums un obligāta eID karte

2023. gads saskaņā ar ķīniešu astroloģiju būs Ūdens truša, ko mēdz saukt arī par Melno trusi, gads. Bagāžas portfelis ar nezināmo šim trusim krietni liels un smags. Cerībā uz Ukrainas uzvaru karā, kovida nesaasināšanos un drīzu valsts budžeta pieņemšanu LSM.lv piedāvā apkopojumu par praktiskām lietām, kas par 2023. gadu tomēr ir zināmas.

Iedzīvotājiem būtiskas izmaiņas no Jaunā gada
00:00 / 01:49
Lejuplādēt
 • Pakāpeniski pārejot uz mācībām tikai valsts valodā, no 2023. gada 1. septembra izglītības process tikai latviski būs pirmsskolas izglītībā un pamatizglītībā 1., 4. un 7. klasē. 

Nodokļu izmaiņas

 • No 1. janvāra pieaugs akcīzes nodoklis cigaretēm, cigāriem un cigarillām, smēķējamai un karsējamai tabakai, e-šķidrumiem un tabakas aizstājējproduktiem. Piemēram, ja cigarešu paciņa līdz šim maksāja 4 eiro, tad tās cena pieaugs par 18 centiem, cigāriem un cigarillām attiecīgi par 14 centiem, smēķējamai tabakai par 29 centiem, karsējamai tabakai par 8 centiem. Līdz ar likmju maiņu tirgotājiem jāveic inventarizācija un jāsamaksā akcīzes nodokļa starpība par krājumā esošajiem tabakas izstrādājumiem un e-šķidrumiem, informēja VID.

 • Pretēji iepriekš plānotajam, 2023. gadā autoratlīdzību saņēmējiem tiks saglabāta līdzšinējā nodokļu nomaksas kārtība – vēl līdz gada beigām autoratlīdzību saņēmēji varēs nereģistrēties kā saimnieciskās darbības veicēji un nodokļus (iedzīvotāju ienākuma nodokli un valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas) par viņiem tāpat kā līdz šim nomaksās autoratlīdzības izmaksātājs.

Atalgojums un pensijas

 • No 1. janvāra minimālā alga Latvijā pieaugs no līdzšinējiem 500 eiro līdz 620 eiro mēnesī. 

 • Palielināsies pirmsskolas izglītības pedagogu atlīdzība – zemākā samaksa par darba algas likmi augs par 100 eiro – no 970 eiro uz 1070 eiro. Savukārt vispārējās pamatizglītības un vispārējās vidējās izglītības pedagogiem, sākot ar 2023. gada 1. septembri, zemākā mēneša darba algas likme palielināta uz 1080 eiro, vienlaikus nosakot 36 stundu darba nedēļu. 

 • Paaugstināsies pensionēšanās vecums. Tiesības uz valsts vecuma pensiju 2023. gadā būs personām, kuras sasniegušas 64 gadu un 6 mēnešu vecumu, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 15 gadiem. Personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem, ir tiesības pensionēties priekšlaicīgi, t.i., divus gadus pirms vispārējā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. 2023. gadā pensionēties priekšlaicīgi varēs personas, kuras sasniegušas 62 gadu un 6 mēnešu vecumu. (No 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās, t. i., ik gadu par trim mēnešiem, līdz 2025. gadā tas sasniegs 65 gadu vecumu).

Pabalsti

 • Vecāku pabalsts strādājošiem palielināsies – līdzšinējo 30% vietā būs 50% no piešķirtā pabalsta apmēra laikā, kad vēl ir tiesības saņemt vecāku pabalstu. Izmaiņas attieksies uz tiem vecākiem, kuri ir nodarbināti un neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā vai gūst ienākumus kā pašnodarbinātie.

 • Bērnu kopšanas atvaļinājumā saņemamā vecāku pabalsta periods būs par vienu mēnesi garāks. Vienlaikus jaunievedums – bērna kopšanas atvaļinājuma divi mēneši obligāti jādala starp abiem vecākiem. Vecāku pabalsta nenododamā daļa būs apmaksāta, to varēs izmantot elastīgi pa daļām līdz bērna 8 gadu vecumam, un abi vecāki to drīkstēs izmantot arī vienlaicīgi.

 • No 1. jūlija tiesības uz valsts sociālajiem pabalstiem būs personām, kuras Latvijā saņēmušas termiņuzturēšanās atļauju un kuras izsniegtās termiņuzturēšanās atļaujas derīguma laikā pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā, un kurām piešķirts alternatīvais statuss, kā arī šo personu ģimenes locekļiem Patvēruma likuma izpratnē, kuri saņēmuši termiņuzturēšanās atļauju un izsniegtās termiņuzturēšanās atļaujas derīguma laikā pastāvīgi dzīvo Latvijas teritorijā.

Valsts pārvalde

 • No 1. janvāra Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) būs integrēta Latvijas Bankā, bankai pārņemot visas finanšu un kapitāla tirgus uzraudzības un attīstības veicināšanas, kā arī noregulējuma iestādes funkcijas. 

Intervija ar FKTK integrācijas projekta vadītāju Ilzi Posumu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
 • No 2023. gada pieaugs atalgojums virknei valsts augstāko amatpersonu un daļai pašvaldību domju deputātu. Premjera alga kāps par 52%, pārējiem ministriem – par 42%, Saeimas priekšsēdētājam – par 75%. Politisko amatu algu celšana izmaksās trīs miljonus eiro. 

Sabiedriskais transports

 • No janvāra mainās Rīgas sabiedriskā transporta biļešu klāsts un cenas. Viens brauciens izmaksās dārgāk – pusotru eiro iepriekšējo 1,15 eiro vietā;  biļeti varēs izmantot 90 minūtes, arī pārsēžoties citā sabiedriskā transporta maršrutā. Bet mēnešbiļete visām dienām un visiem maršrutiem maksās 30 eiro līdzšinējo 50 eiro vietā, lēmusi Rīgas dome.

 • Arī Liepājā no 1. janvāra mainīsies sabiedriskā transporta biļešu cenas – tās pieaugs. Piemēram, biļetes pērkot pie vadītāja, to cena pieaugs par 50%. 

Dokumenti

 • No 1. maija personas apliecība jeb eID karte būs obligāts personu apliecinošs dokuments ikvienam Latvijas pilsonim un nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu. Vienlaikus Personu apliecinošu dokumentu likumā ir noteikts atsevišķs personu loks, uz kuru pienākums par eID karti kā obligātu dokumentu attiecināms ilgākā pārejas periodā, piemēram, pensionāriem šāds dokuments jānoformē līdz 2030. gada 31. decembrim.

 • Pase turpmāk būs personu apliecinošs izvēles dokuments vai kā ceļošanas dokuments uz valstīm, kurās eID karte netiek atzīta par personu apliecinošu un ceļošanas dokumentu. 

 • No 1. janvāra juridiskām personām saziņai ar valsts un pašvaldības iestādēm obligāti ir jāizveido un jālieto oficiālā elektroniskā adrese jeb e-adrese. Savukārt no 1. februāra visiem privāto e-pakalpojumu sniedzējiem būs pienākums pieņemt nacionālo elektroniskās identifikācijas līdzekli (eIDkarte vai eParaksts mobile) e-pakalpojumu pieprasīšanai un saņemšanai. Tas iedzīvotājiem sniegs iespēju paļauties uz vienota, droša, visiem pieejama risinājuma izmantošanu identitātes apliecināšanai digitālajā vidē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti