Panorāma

Saeima apstiprina jauno KNAB priekšnieku

Panorāma

Eiroparlaments pieņem rezolūciju par Azerbaidžānas žurnālistu

Veselības aprūpe: kurš par ko maksās

Ko iedzīvotājiem nozīmēs jaunā veselības aprūpes finansēšanas sistēma

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jaunā veselības aprūpes sistēmas finansējuma modeļa ieviešana pirmos ietekmēs nodokļu nemaksātājus, uzsver veselības ministre Anda Čakša. Viņasprāt, ieviešot divu veidu veselības pakalpojumu grozus – nodokļu maksātājiem un nemaksātājiem – godprātīgo maksātāju skaits augs. Tāpat ministre sola jau nākamgad ievērojami uzlabot pakalpojumu pieejamību.

Veselības aprūpes finansēšanas plāns, par kuru trešdien, 14.jūnijā, beidzot izdevās vienoties iesaistītajām pusēm, dažādas iedzīvotāju grupas arī ietekmēs dažādi.

Tie, kuri jau maksā sociālo nodokli, turpmāk maksās nedaudz vairāk – nodoklis palielināts par vienu procentpunktu, tiesa, paredzēts, ka darba ņēmējs ar darba devēju šo pieaugumu dalīs uz pusēm.

Tiem, kas sociālo nodokli nemaksā, paredzēts ieviest īpašu ikmēneša maksājumu, tiesa, pagaidām nav skaidrs, kādā apmērā. Trešdien izskanēja, ka tie varētu būt četri pieci eiro, bet ceturtdien veselības ministre Anda Čakša norādīja, ka šī summa varētu būt tuvāka desmit eiro katru mēnesi.

Bērniem, pensionāriem, invalīdiem un vēl vairākām citām iedzīvotāju grupām reformas rezultātā nemainīsies nekas. Viņi bez kādas papildu samaksas, tāpat kā iepriekš, saņems pilno valsts apmaksāto pakalpojumu grozu. Tajā ietilpst neatliekamā medicīniskā palīdzība, ģimenes ārsta pakalpojumi, ambulatorā un arī stacionārā aprūpe, diagnostika, rehabilitācija, kompensējamie medikamenti un, iespējams, vēl kādi pakalpojumi, Veselības ministrija šo klāstu šobrīd precizē.

Bet citāda situācija būs tiem, kas nemaksās ne sociālo nodokli, ne papildu maksājumu, ne arī ietilps kādā no valsts atbalstītajām grupām. Šiem iedzīvotājiem, tāpat kā līdz šim, bez maksas pienāksies neatliekamā medicīniskā palīdzība un ģimenes ārsta pakalpojumi, bet no šī klāsta valsts apmaksās vairs tikai grūtnieču aprūpi, onkoloģiskas un psihiatriskas saslimšanas, cukura diabēta ārstēšanu, kā arī cīņu ar tuberkulozi, C hepatītu un HIV.

Ministrija plāno, ka šī sistēma palīdzēs jau nākamgad ievērojami samazināt ārsta konsultāciju gaidīšanas laiku – līdz maksimums trīs mēnešiem. Salīdzinājumam: šobrīd pie atsevišķiem speciālistiem rindā jāgaida seši septiņi mēneši vai pat ilgāk.

Vēl par 40% iecerēts samazināt ambulatoro pakalpojumu gaidīšanas laiku, piemēram,  veikt papildu teju 6000 acu operāciju.

Salīdzinoši mazāk būtiski gan saruks rinda uz endoprotezēšanas operācijām, zināms uzlabojums būs rehabilitācijas un paliatīvās aprūpes jomā, un arī HIV un C hepatīta ārstēšanai būs vairāk līdzekļu, tātad būs iespējams atbalstīt vairāk pacientu.

Paralēli rindu mazināšanai ļoti svarīgs reformas mērķis, protams, arī medicīnas personāla atalgojuma celšana. To visu gan nebūs iespējams segt ar 80 miljoniem eiro, ko plānots ieņemt no sociālā nodokļa celšanas, tāpēc par vēl 110 miljoniem tiks palielināts budžeta deficīts, tiesa, šāda atkāpe no Eiropas Savienības noteiktā budžeta deficīta pieļaujama tikai 2018. un 2019.gadā, un 2020.gadā jau veselības aprūpei trūkstošais finansējums būs jārod budžeta līdzekļos.

Finanšu ministrija sola, ka nauda būs, saka veselības ministre, atzīstot, ka jābūt diezgan lielam finansējuma pieaugumam -  katru gadu tie ir 200 miljoni eiro, un kopumā 600 miljoni eiro.

Lai arī ministrijas un dažas citas iesaistītās puses par finansējuma plānu vienojušās, paredzams, ka kliedēt bažas par šāda risinājuma izvēli ministrijai nāksies piektdien plānotajā ģimenes ārstu konferencē.

“Es kā ārsts, kuram ir daudz pacientu un ļoti daudz nabadzīgu pacientu, nevaru iedomāties, kā es varu pateikt, ka es varu iedot tikai to palīdzību, ko es varu, bet tālāk es jūs nevaru sūtīt, mēs nevaram noskaidrot līdz galam diagnozi,” saka Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente Līga Kozlovska.

“Šeit ir vēl iepriekšējās ministres Ingrīdas Circenes modeļa pazīmes, ka ģimenes ārstam pieņemšanas telpā būs jābūt tam šķirotājam - vai pacients ir nodokļu maksātājs vai nav,” saka Kozlovska.

Čakša savukārt skaidro, ka jaunajai sistēmai jābūt saistītai ar “e-veselības” sistēmu un ārsti uzreiz redzēs, kurā kategorijā ir pacients.  

Vēl ministre pauda arī pilnīgu pārliecību, ka jau no rudens e-veselība uzsāks pilnvērtīgu darbu, attiecīgi to būs iespējams pielāgot arī jaunajai – dažādo pakalpojumu grozu sistēmai.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti