Panorāma

Baltkrievijā turpinās protesti, pieaug represijas

Panorāma

Cilvēki steidz ballēties

SPKC zvanam vajag sagatavoties!

Ko Covid-19 slimniekam pēc inficēšanās vaicā SPKC epidemiologi?

Ar ko jārēķinās cilvēkiem, kuri pēc pozitīvas Covid-19 analīzes gaida Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) zvanu? Vispirms jāsagatavo informācija. Sākot ar precīzu darba vietas nosaukumu un beidzot ar draugu telefona numuriem. Visas šīs ziņas būs nepieciešamas epidemiologam.

Mieru, tikai mieru – tā sākas paziņojums lietotnē "Apturi Covid", ja atklāts, ka cilvēkam bijusi pietiekami ilga saskare ar kādu inficēto. Un tieši šos pašus vārdus epidemiologi vēlas pateikt ikvienam, kurš no laboratorijas atsūtītajā paziņojumā ierauga, ka viņš ir Covid-19 pozitīvs.

Pagājušajā nedēļā bija 1458 jauni Covid-19 slimnieki. Epidemiologs sazinājās ne vien ar pašu saslimušo, bet kopskaitā ar aptuveni 5300 šo cilvēku kontaktpersonām.

Tas prasa laiku. Visticamāk, zvans no SPKC atskanēs nākamajā vai aiznākamajā dienā. Taču jau brīdī, kad saņemts pozitīvs testa rezultāts, cilvēkam jāsazinās ar ģimenes locekļiem. Tiem, kas ir darbā vai skolā, ir jāatgriežas mājās. Viņi ir kontaktpersonas un arī viņu ikdienas gaitas tiks ierobežotas.

Sazvanot inficēto, epidemiologs uzdos daudz un dažādus jautājumus. Tiem var sagatavoties jau iepriekš. Un visas ziņas pašam uzrakstīt uz lapas.

"Pat sākot ar tik vienkāršu lietu kā darba vietas pilns nosaukums. Pat to uztraukumā aizmirst. Tad cilvēkam jāzina, kad pēdējo dienu bija darbā. Dažreiz uztraukumā ir jāņem kalendārs un jāpaskatās," klāstīja SPKC Infekcijas slimību uzraudzības nodaļas vadītāja Elīna Dimiņa.

Būtiski, ka epidemiologu visvairāk interesēs nevis diena, kad ir nodotas analīzes, bet diena, kad cilvēks sajutis slimības pazīmes. Parādījās temperatūra, klepus vai nespēks.

"Un no šīs dienas mēs skatāmies divas atpakaļ. Jo uzskatam, ka infekciozs ir jau divas dienas pirms tam. Tad gan jāskatās visi kontakti un citas lietas," atzina SPKC pārstāve.

Epidemiologs vaicās tikai par tiem cilvēkiem, ar kuriem bijusi saskare ilgāk par 15 minūtēm un tuvāk par diviem metriem.

Viņu vārdus un kontakttālruņus noteikti vajag sagatavot jau iepriekš. Speciālists ar viņiem sazināsies.

Epidemiologs arī vaicās, vai esat lietotnes "Apturi Covid" lietotājs. Jo tādā gadījumā saņemsiet īpašu kodu jeb atslēgu, kas ziņos citiem lietotnes īpašniekiem, ka viņi bijuši kontaktā ar inficēto, neatklājot jūsu identitāti. Ja nejauši sarunā to nepavaicā, noteikti jāsaka pašam.

Intervija jeb saruna ilgst pat stundu. Ja cilvēks būs jau iepriekš aprakstījis savas saslimšanas un divu iepriekšējo dienu gaitas un atzīmējis tos cilvēkus, kurus saticis ilgi un tuvu, viss ritēs daudz ātrāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt