Ko «Alternative» un Valērijs Petrovs sola Rīgai?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Partija “Alternative” un tās Rīgas mēra amata kandidāts Valērijs Petrovs sola cīņu ar korupciju un īres mājokļus, pabalstus jaunajām māmiņām. Partijas prioritātes, veidojot Rīgas budžetu, būs bērni, ceļi un sociālā drošība.

Partijas vēsture

Partija “Alternative” nekad nav bijusi pie varas, taču tās centieni pie varas grožiem tikt ir ar vismaz 13 gadu senu vēsturi. Politisko partiju reģistrā “Alternative” redzama kopš tā saukto trekno gadu kulminācijas – 2007. gada -, kad aiz muguras bija 9.Saeimas vēlēšanas, bet pēc pāris gadiem gaidāmas pašvaldību un Eiropas Parlamenta vēlēšanas.

Atšķirībā no lielpartijām “Alternative” ir reģistrēta kādā daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī Raiņa ielā Jūrmalā. Tur dzīvo bijušais Eiropas Parlamenta un 9. Saeimas deputāts Aleksandrs Mirskis, kas pēc sastrīdēšanās ar “Saskaņu” arī uzskatāms par partijas “Alternative” izveidotāju ar aktīvu darbības sākumu pirms septiņiem gadiem.

2014. gada Eiropas Parlamenta vēlēšanās Mirskis ar partiju “Alternative” gribēja atkal tikt uz Briseli, taču netika ievēlēts. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās viņš savu partiju gribēja dabūt Daugavpils domē, tomēr ar nepilnu 4% daugavpiliešu atbalstu arī tas neizdevās. Tajās pašās vēlēšanās “Alternative” trijatā ar Latvijas Reģionu apvienību un partiju “Latvijas attīstībai” vēlējās tikt pie varas arī Rēzeknes domē, taču nevienu mandātu nedabūja. Bešā palika arī Ventspilī.

Viena deputāta vieta ir Salaspils novada domē, kur partiju pārstāv Mihails Rogals.

Kā rāda Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja dati, ceļu uz dažādām vēlēšanām partija ir bruģējusi ar salīdzinoši nelielu ziedotāju atbalstu. Kopš dibināšanas tai ir ziedoti aptuveni 250 000 eiro.

Lielākie ziedotāji savulaik bijuši iepriekšējo vēlēšanu sarakstu līderi. Piemēram, mediju jomā [it īpaši priekšvēlēšanu periodos] strādājošā Anita Laizāne partijai atvēlējusi vairāk nekā 33 000 eiro, bet dibinātājs Mirskis ar ģimeni – ap 65 000 eiro.

Nekārtības ar ziedojumu norādīšanu un aģitācijas pārkāpumi pirms Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir bijuši iemesli, kāpēc partija no KNAB saņēmusi arī teju 3000 eiro sodu. Savukārt pērn “Alternative” tika pie mutvārdu aizrādījuma. Arī par neatbilstībām ziedošanas lietās.

Politiskā spēka līderi

“Alternative” dibinātājs Aleksandrs Mirskis līdz pat šim gadam arī bija partijas līderis.

Taču gada sākumā, kā tagad nekautrējas teikt pats, varu partijā pārņēma bijušais “Saskaņas” biedrs un Rīgas domes deputāts Valērijs Petrovs.

Tādējādi “Alternative” pamatoti var uzskatīt par kādreizējo “Saskaņas” politiķu glābējsilīti. Atšķirība tikai tā, ka Mirskis pirms desmit gadiem “Saskaņu” pameta pats, paziņojot, ka nevēlas, lai viņam būtu kas kopīgs ar cilvēkiem, kuriem gods, sirdsapziņa un godīgums ir tukši vārdi.

“Labāk būt par izsalkušu ērgli nekā pārtikušu aunu!” toreiz teica Mirskis. Sarakstā uz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām Mirskim atvēlēts tikai 22. kārtas numurs no sešdesmit trim.

“Alternative” saraksta pirmajā trijniekā līdz ar partijas jauno priekšsēdi Valēriju Petrovu ir arī Aleksejs Rosļikovs un Vitālijs Dubovs. Visi trīs ir “Alternative” valdē, kurā redzams arī uz Rīgu gan nekandidējošais Vadims Baraņņiks.

Šo četrotni pērn maijā izslēdza no “Saskaņas”. Iemesls: būdami Rīgas domes deputāti, viņi nepaklausīja partijas vadības diktātam un nebalsoja par sava partijas biedra Sandra Bergmaņa ievēlēšanu Rīgas vicemēra amatā. Līdz ar četrotnes patriekšanu izjuka desmit gadu Rīgas atslēgas turējušais “Saskaņas” un “Gods kalpot Rīgai” bastions.

Četrinieks izveidoja savu frakciju un kādu laiku turpināja turēties pie ietekmīgajiem vicemēra un attīstības komitejas priekšsēdētāja amatiem. Taču visām kolīzijām sekoja mēru rokādes un cīņa par ietekmi, tādēļ dome ir atlaista un notiks ārkārtas vēlēšanas.

“Alternative” sarakstā nav citu pārāk zināmu pārstāvju, vidējais kandidāta vecums ir 38 gadi, un vairums ir krievu tautības.

Partijas piedāvājums

Datu bāzē “Lursoft” ir redzams, ka partijas “Alternative” mērķis ir “veicināt Latvijas Republikas veidošanu kā ekonomiski attīstītu valsti, kura pilnā mērā ievērotu cilvēktiesības, kurā cilvēks justos sociāli nodrošināts un kurā harmoniski attīstītos multi nacionālās attiecības”.

Partija savā vēlēšanu programmā sola Rīgu izveidot par vienu no progresīvākajām un dzīvei ērtākajām Eiropas galvaspilsētām.

Lai to panāktu, “Alternative” cīnīšoties pret korupciju. Būšot reformas “Rīgas namu pārvaldniekā” un “Rīgas satiksmē”.

Iepirkumus padarīs godīgus, bet ierēdņu skaitu samazinās. Partija salabošot Rīgas ielas, mikrorajonos veidos bezmaksas autostāvvietas par desmit miljoniem eiro, ko iekasēs maksas stāvvietās centrā. Partija arī izpētīs, kādā stāvoklī ir tilti, kā arī sagatavos remontu grafiku. Vai tiltus arī salabos, solīts netiek.

Partija jaunajām ģimenēm cels īres mājokļus, visiem samazinās nekustamā īpašuma nodokli, līdzfinansēs daudzdzīvokļu māju renovāciju. Ar “Alternatīvi” pie varas Rīga šķiros atkritumus, bet to novietnes būšot slēgtas putniem. Rīdziniekiem dienas laikā būšot daudz iespēju sportot un rotaļāties jaunos laukumos, bet naktīs viņus sargāšot policijas patruļas.

Jaunās māmiņas saņemšot 500 eiro pabalstu, bet bērnu rindas dārziņos sarukšot par 500 vietām gadā. Skolās būšot krievu valodas stundas tiem, kam šī valoda ir dzimtā. Partija strādāšot vienkāršo rīdzinieku labā.

Partijas programmā gan lielākoties nav minēts, kur ņems naudu visiem daudzmiljonu eiro tēriņu solījumiem.

“Alternative” un Rīcības partija ir vienīgie divi no 15 politiskajiem spēkiem, kas neatbildēja uz diviem Latvijas Radio jautājumiem, kā plāno noturēt Rīgas ieņēmumus vismaz pašreizējā ap viena miljarda eiro līmenī un kā šo miljardu sadalītu, gatavojot nākamā gada budžetu.

Partijas līderis Valērijs Petrovs intervijā Latvijas Radio skaidroja, ka uz jautājumiem nolemts neatbildēt, jo dažās rindkopās nevar aprakstīt Rīgas budžetu, un ar īso aprakstu pēc tam varētu manipulēt, piemēram, citas konkurējošas partijas.

Petrovs gan pauda gatavību skaidrot partijas pozīciju gan intervijā, gan arī rīdziniekiem, tiekoties ar vēlētājiem klātienē, bet aizpildīt anketu partija neredzēja jēgu.

Savukārt visiem solījumiem ir pamats un iespēja atrast tam finansējumu, apgalvoja Petrovs. Piemēram, iekšpagalmu sakārtošanai un stāvvietu izbūvei naudu varētu iegūt no “Rīgas satiksmes”  ieņēmumiem no stāvvietu izmantošanas pilsētas centrā. Tāpat viņš norādīja, ka ceļu sakārtošanai ir nepieciešama sadarbība ar valsti.  

Mēra amata kandidāts - Valērijs Petrovs

Diplomēts jurists, kas Latvijas Universitātē ieguvis arī maģistra grādu vadībzinātnē. Savos 36 gados ir paguvis gūt nozīmīgu pieredzi gan nevalstiskajā sektorā un privātuzņēmumos, gan Rīgas pašvaldības politikā. Līdz patriekšanai pērnajā pavasarī viņš bija uzticīgs “Saskaņas” biedrs, un lielā mērā šai partijai var pateikties par daudzajiem amatiem un arī ienākumiem, par ko diez vai pat sapņo tā sauktie vienkāršie rīdzinieki, par ko tagad sola iestāties Petrova vadītā partija.

Līdz Rīgas domes atlaišanai Petrovs bija deputāts divos sasaukumos. Tagad kopā ar trim citiem no “Saskaņas” izslēgtajiem biedriem pārņēmis varu partijā “Alternative”.

Valsts ieņēmumu dienesta interneta lapā pieejamā valsts amatpersonas deklarācija par pērno gadu rāda, ka Petrovs ir bijis valdes loceklis biedrībās “Rīga bez narkotikām” un “Pareiza lieta”. Viņam pieder alkoholisko un citu dzērienu mazumtirdzniecības firma “Rīgas pasts”, kas gan darbu pārtraukusi pirms vairākiem gadiem. Rīgas domē Petrovs pērn bija ne tikai deputāts. Vadošs amats viņam bija kapitālsabiedrībā “Rīgas namu pārvaldnieks”, bet uzņēmumā “Rīgas centrāltirgus” viņš bija konsultants.

Tagad domes uzņēmumos Petrovs ar domubiedriem grasās izskaust korupciju un mazināt nodarbināto skaitu. Viņš bijis arī pašvaldības īpašuma privatizācijas komisijas loceklis, Apstādījumu saglabāšanas komisijas priekšsēdētāja vietnieks, vides aizsardzības fonda padomes loceklis un pilsētas siltumapgādes jautājumu komisijas loceklis.

Par darbu domē un tās struktūrās pērn Petrovs saņēma vairāk nekā 106 000 eiro jeb nepilnus deviņus tūkstošus mēnesī. Pēc strīda ar “Saskaņu” gan uzreiz zaudēja ienesīgos amatus “Rīgas namu pārvaldniekā” un “Rīgas centrāltirgū”. Latvijas Sociālistiskajai partijai un “Saskaņai” ziedojis ap 25 000 eiro. Bankās viņš pagājušā gada beigās bija noglabājis 235 000 eiro, kas šā gada sākumā saruka par 15 tūkstošiem eiro. Pērn Petrovs arī reģistrējis automašīnu BMW, bet dzīvokļa jaunākajā amatpersonas deklarācijā vairs nav.

Vēlēšanu rezultāti

Provizoriskie rezultāti, CVK dati no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

Provizoriskais mandātu sadalījums

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 156 iecirkņiem no 156

Dati: CVK. Atjaunots: 30.08. 10:11

18 vietas Attīstībai/Par!, "PROGRESĪVIE"
12 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
10 vietas Jaunā VIENOTĪBA
7 vietas Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", Latvijas Reģionu Apvienība
5 vietas Partija "Gods kalpot Rīgai"
4 vietas Jaunā konservatīvā partija
4 vietas "Latvijas Krievu savienība"
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti