Panorāma

Panorāma

Panorāma

Kāds būs Junkera vēstījums Eiropai un pasaulei?

Pret nepilsoņa statusu jaundzimušajiem

Knuts Skujenieks atbalsta, Veidemane – noraida ieceri izbeigt nepilsoņa statusa piešķiršanu

Dzejnieks un atdzejotājs Knuts Skujenieks atbalsta Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa priekšlikumu pārtraukt nepilsoņa statusa piešķiršanu Latvijā dzimušajiem nepilsoņu bērniem, bet žurnāliste Elita Veidemane kategoriski iebilst

Knutu Skujenieku jaunībā apsūdzēja par pretpadomju propagandu un notiesāja uz septiņiem gadiem lēģerī Mordovijā. Visu padomju laiku okupācijas vara viņu uzmanīja un ierobežoja. Taču dzejnieks nekad nav apsvēris domu aizbraukt no Latvijas, vienmēr izcēlies ar patriotisku apziņu un piederību dzimtenei. Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris atbalsta prezidenta ierosinājumu nepilsoņu bērniem, jau piedzimstot, piešķirt Latvijas pilsonību.

Viņš saka - mums visiem, šeit dzimušajiem, ir jāsāk dzīvot vienā valstī.

“Par tādām lietām ir jādomā ne tikai vecākiem, bet arī valstij. Galu galā tā ir šo cilvēku dzimtene, ir svarīgi, lai jau no dzimšanas viņš ir piederīgs šai zemei,” uzskata Skujenieks.

“Cilvēki un - vēl jo vairāk - pilsoņi, mums ir vajadzīgi. Citādi mēs sākam iztukšoties,” pauda dzejnieks,

Vajag mazāk iebilst, bet vairāk strādāt, lai šie cilvēki būtu lojāli. Jādomā par jauno pilsoņu audzināšanu, lai viņi apzinātos, ka viņi patiešām ir piederīgi savai dzimtenei, uzskata Knuts Skujenieks.

“Mums taču ir tik daudz krievu, ar kuriem mēs lepojamies. Latvijas meitas un dēli. Tie ir sportisti. Tie ir mākslinieki, un tie nekaunas runāt latviski un, uzvarot kādā čempionātā, viņi nekaunas arī dziedāt Latvijas himnu un stāvēt zem sarkanbaltsarkanā karoga. Ko vēl var gribēt! Galu galā viņiem neviens neliedz saglabāt savu etnisko identitāti,” klāstīja Skujenieks.

Savukārt Elita Veidemane, viena no spilgtākajām Atmodas laika  žurnālistēm, vienmēr iestājusies par nacionālām  vērtībām. Viņa uzskata, ka sacelta pārāk liela ažiotāža ap šo jautājumu. Izmaiņas pilsonības piešķiršanā nav vajadzīgas, jo jau šobrīd nepilsoņi jaundzimušos bērnus var reģistrēt Latvijas pilsonībā.

“Tas ir pilnīgi normāli izdarāms. Un tur nekādi likumi nav jāmaina un nekas nav jādara,” uzskata Veidemane.

“Vienkārši jāatzīmē, ka viņi vēlas, lai viņu bērns būtu pilsonis, un viss. Un tas, ka prezidenta kungs tagad ir sacēlis tādu trādirīdi, es atvainojos par izteicienu, tas nozīmē tikai to, ka viņam no kaut kā kaut kas vajadzīgs.  Un es baidos, ka tā vajadzība ir vērsta uz “Saskaņas” balsu pusi,” sacīja Veidemane.

Tikmēr tiesībsargs ir rosinājis atteikties no vārda “nepilsonis” un to aizstāt ar citu. Knuts Skujenieks uzskata - tas ir apsveicami.  

“Jau tad, kad šo nosaukumu izgudroja, es pateicu tā - ja es būtu tādā statusā, es nekad nepieņemtu pilsonību, ja mani nosauc par nepilsoni, jo pats nosaukums ir cilvēka necienīgs. Un vēl ieraudzīt viņu uz sarkanās pases uzdrukātu, tas ir steidzīgi un truli izdomāts nosaukums. Tā vietā, kur vajadzēja izdomāt delikātāk. Varbūt ļoti daudzi cilvēki apvainojās tikai šī nosaukuma dēļ,” sacīja Skujenieks.

Veidemane savukārt sacīja, ka “tas būtu normāli valsts piederīgais vai arī bezpavalstnieks, bet būtība no tā jau nemainās”.

“Ja cilvēks negrib kļūt par pilsoni, tad viņš arī nekļūs. Un, ja vecāki nevēlas, lai viņu bērns ir pilsonis, viņu tak nevar piespiest mīlēt Raini, piemēram, simboliski  runājot, ja viņi to nevēlas darīt,” pauda Veidemane.

Jau ziņots, ka Valsts prezidents Raimonds Vējonis iesniedzis Saeimā likumprojektu “Par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem”, informēja prezidenta kancelejā. Tas darīts, lai gan Nacionālā apvienība nolēmusi izmantot koalīcijas līgumā paredzētās veto tiesības, iebilstot pret šādu iecerei.

Jau iepriekš bija zināms, ka Vējonis grasās iesniegt Saeimā likumprojektu, kas pārtrauktu nepilsoņa statusa piešķiršanu bērniem. Tādējādi nepilsoņu bērniem būtu jākļūst par Latvijas pilsoņiem ar piedzimšanas brīdi, vai arī viņu vecākiem jāizvēlas viņiem citas valsts pilsonība. Vējonis gan uzsvēra, ka šāds ierosinājums neparedz atteikšanos no nepilsoņa statusa vispār vai naturalizācijas procesa atvieglošanu.

Taču Nacionālā apvienība paziņoja par veto šim jautājumam, līdz ar to valdošā koalīcija neatbalstīs automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu Latvijas nepilsoņu bērniem. Arī premjers Māris Kučinskis (Zaļo un zemnieku savienība) paziņoja, ka šī jautājuma dēļ neplāno izjaukt pastāvošo koalīciju.

Kopš 2013.gada Latvijas nepilsoņu bērni tiek reģistrēti Latvijas pilsonībā tādā gadījumā, ja kāds no vecākiem, reģistrējot bērna piedzimšanu Dzimtsarakstu nodaļā, paudis attiecīgu vēlmi. Tomēr ir vairāki ierobežojumi.

2016.gadā kā nepilsoņi tika reģistrēti 52 jaundzimušie, kas ir trīs reizes mazāk nekā pirms trijiem gadiem. Kopumā nepilsoņa statuss ir nedaudz vairāk nekā sešiem tūkstošiem bērnu.  Kopš 1990. gadu vidus, kad nepilsoņu īpatsvars sasniedza 29% no Latvijas iedzīvotājiem, tas ir ievērojami sarucis, un tagad nepilsoņu skaits nedaudz pārsniedz 11% no visiem iedzīvotājiem, liecina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt