KNAB veicis kratīšanu arī Sudrabas partijas birojā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) otrdien, 4.oktobrī, veicis kratīšanu partijas "No sirds Latvijai" (NSL) birojā, Latvijas Televīzijai apstiprināja partijas līdere Inguna Sudraba.

Viņa apgalvoja, ka jau vairākus gadus partijas finansējums pārbaudīts no A līdz Z, diviem ziedotājiem nauda tika atmaksāta, tāpēc viņa bija izbrīnīta.

Pati Sudraba nebija klāt kratīšanas laikā un nezina, vai birojs kaut ko izņēmis, bet viņa ir informēta, jo bija nepieciešams norīkot kādu no partijas pārstāvjiem, kas būtu klāt kratīšanas laikā.

Viņa arī noraidīja, ka partija būtu saņēmusi kādas nelikumīgus maksājumus no uzņēmēja Jūlija Krūmiņa, kurš otrdien aizturēts saistībā ar KNAB sākto kriminālprocesu par partiju finansēšanas pārkāpumiem.

Sudraba gan atzina, ka Krūmiņš palīdzējis partijai ar padomu un uzrunājis vairākus uzņēmējus, kuri bijuši gatavi ziedot partijai.

Ziedotāju vidū Krūmiņa meita

Politikas procesu vērotājs Filips Rajevskis Latvijas Radio raidījumā “Aktuālā intervija” norādīja, ka Krūmiņš gan neslēpa savu atbalstu partijai “No sirds Latvijai”, kuluāros bezmaz  lepojoties, ka viņš ir kā ģenerālsponsors. 

Pats Krūmiņš partijai nav ziedojis, bet ziedotāju sarakstā ir viņa meita Maija Čerņavska, kurai arī bija kopīgs bizness ar Sudrabu, pirms viņa kļuva par Saeimas  deputāti.

„Vai tas ir saistīts ar šo pašu [Jūrmalas] kriminālprocesu.. Es pieņemu, tas ir, jā,” Latvijas Radio sacīja Sudraba.

Uz jautājumu, vai, viņasprāt, KNAB interesei varētu būt kāds pamats, Sudraba atbildēja: „No savas puses varu teikt, ja kāds meklē pierādījumus, ka kāds „No sirds Latvijai” ir kaut ko nelikumīgi iedevis, vai veicis kādas nelikumīgas darbības, es varu ar pilnu pārliecību teikt, ka nekā tāda nav”.

Sudraba: Par KNAB kratīšanu partijas birojā
00:00 / 01:15
Lejuplādēt

"Protams, neviens nepretojas, lai KNAB veiktu šādas darbības, bet ko tajā procesā var atrast, man nav priekšstata. Es neredzu nekāda pamata, lai atrastu kādu saikni ar to, ka partijai varētu būt kādas nelikumīgas darbības,”  pauda partijas līdere. 

Iespējams, aizturēts Raitums 

Tikmēr aģentūras LETA rīcībā esošā informācija liecina, ka KNAB lietā par iespējamu partiju nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā, iespējams, aizturējis arī bijušo “Parex bankas” viceprezidentu Jorenu Raitumu, kurš rūpējies par Krūmiņa finanšu darījumiem un saistīts arī ar Ingūnas Sudrabas vadīto partiju "No sirds Latvijai".  

Raitums savulaik sadarbojies ar NSL un esot bijis atbildīgs par jautājumiem, kas saistīti ar partijas budžetu.

"Jorenam Raitumam nav nekādu pienākumu partijā, jo viņš nav partijas biedrs. Arī priekšvēlēšanu laikā viņš palīdzēja un atbalstīja, uzrunājot biznesa cilvēkus ar savu pieredzi biznesā," LTV sacīja Sudraba.

Precizējums 

5.oktobrī LTV un portālā LSM izskanēja kļūdaina informācija par iespējamo SIA "FELIX Holding" dibinātāja un vadītāja Ērika Igauņa aizturēšanu.  Uzņēmējs Ēriks Igaunis netika aizturēts un nav saistīts ar KNAB sāktajām lietām. 

Aizdomas par līdzekļu izcelsmi 2014. gadā

Jāpiebilst, ka aizdomas par partijas līdzekļu izcelsmi izskanēja jau laikā, kad tika dibināta "No sirds Latvijai". 2014.gada vasarā partiju satricināja skandāls, jo daži tās biedri pauda bažas, ka pēkšņi pār partiju krītošais ziedotāju naudas lietus ir ar aizdomīgu izcelsmi.

Tobrīd dažu dienu laikā no vairākiem sabiedrībā nezināmiem ziedotājiem partijas kasē nonāca aptuveni 110 000 eiro lieli ziedojumi. Par šo ziedojumu izcelsmi radās šaubas, jo ne visu ziedotāju rocība atbilda ziedojuma apmēram. Kāpēc partijai atvēlēja 10, 14 vai pat 15 tūkstošus eiro, tolaik ziedotāji "Panorāmai" vairījās skaidrot.

Partijas vadītāja Sudraba tolaik apgalvoja, ka par ziedojumu izcelsmes likumību nešaubās, kā arī apstiprināja, ka partiju konsultē Romāns Mežeckis, kurš savulaik bija Jūrmalas vicemērs un, pēc vairāku avotu stāstītā, ciešs Jūlija Krūmiņa sabiedrotais. Viņš šobrīd partiju pārstāv Saeimā un rudens sesijā kopš šā gada septembra nav piedalījies. Deputāts sasirdzis un šodien pagarinājis darba nespējas lapu.

Zīmīgi, ka arī pats Jūlijs Krūmiņš iepriekš "Panorāmai" nav noliedzis, ka palīdzējis iekārtot Sudrabas partijas biroju, kā arī aicinājis citus uzņēmējus partiju atbalstīt.

Jau ziņots, ka KNAB uzsācis kriminālprocesu par iespējamo politisko partiju un politisko partiju apvienību nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā. Procesa ietvaros tika aizturētas četras personas, trešdien, 5.oktobrī, informēja birojs.

Otrdien kļuva zināms, ka KNAB veica kratīšanu Jūrmalas mēra Gata Trukšņa ( Zaļo un zemnieku savienība)  kabinetā, pēc tam Truksnim pēkšņi pasliktinājās veselība un viņš nonāca slimnīcā. Truksnis trešdien no slimnīcas pārvietots uz KNAB telpām, kur ticis nopratināts.  

Otrdien vakarā arī kļuva zināms, ka KNAB aizturēja arī uzņēmēju Jūliju Krūmiņu.

Bet saistībā ar šo KNAB sākto lietu no amata ir atstādināta Rīgas Kurzemes rajona tiesas priekšsēdētāja Aija Orniņa. Orniņa noliedza, ka viņas lieta būtu saistīta ar Trukšņa lietu, bet apstiprināja, ka pret viņu sāktais kriminālprocess ir saistīts ar Krūmiņu. Tiesnese sacīja, ka viņai tiek inkriminēta neizpaužamu ziņu izpaušana un "piedāvājuma pieņemšana" no Krūmiņa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti