Labrīt

Pandēmijas hronisti: fotogrāfi dokumentē cilvēkus pašizolācijā

Labrīt

Pašvaldības atšķirīgi nodrošina skolēnu ēdināšanu ārkārtas situācijas laikā

KNAB pievērš pastiprinātu uzmanību iepirkumiem ārkārtas situācijas laikā

KNAB vadītājs: Covid-19 krīzē pieaug korupcijas riski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Saistībā ar Covid-19 ārkārtējās situācijas laikā veiktajiem iepirkumiem pieaug korupcijas riski, intervijā Latvijas Radio sacīja Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītājs Jēkabs Straume.

"Mums ir bažas [par iespējamu korupciju]. Būtiski saprast, ka pieaug nepieciešamība gan sabiedrību, gan valsts pārvaldes publisko iestāžu personālu atkārtoti informēt par labas pārvaldības principiem," teica Straume. KNAB ieskatā pieaug korupcijas riski visās publisko iepirkumu jomās, tāpēc birojs pastiprināti seko līdzi ārkārtējās situācijas laikā organizētajiem iepirkumiem.

Straume gan nevēlas apgalvot, ka amatpersonas rīkojas negodprātīgi, tomēr riski ir pieauguši un birojs ir gatavs sniegt savus ieteikumus. KNAB vadītājs uzsvēra, ka būtu jāvērtē nepieciešamība izstrādāt vienotu un skaidru regulējumu publisko iepirkumu rīkošanai ārkārtējās situācijās un pauda atzinību par valdības pieņemto lēmumu noteikt, ka no pirmdienas, 20. aprīļa, visām iestādēm savās interneta vietnēs ir jāpublisko informācija par visiem iepirkumiem, kas ir saistīti par Covid-19 krīzes pārvarēšanu.

KNAB un Iepirkumu uzraudzības birojs (IUB) iepriekš izplatīja aicinājumu valsts amatpersonas arī ārkārtējās situācijas laikā savā darbībā ievērot labas pārvaldības principus, vēstīja aģentūra LETA.

KNAB skaidro, ka krīzes apstākļos korupcijas un finanšu līdzekļu izšķērdēšanas riski pieaug tāpēc, ka lēmumi par ļoti lielu naudas līdzekļu izlietojumu ir jāpieņem un jāīsteno ātri.

Lai nodrošinātu iespēju atbildīgajām institūcijām krīzes apstākļos ātri risināt ar Covid-19 izplatību saistītās problēmas, valdība pieņēma lēmumu noteiktās situācijās nepiemērot Publisko iepirkumu likumu (PIL) un Sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju iepirkumu likumu (SPIL).

Atbalstot valdības lēmumu, KNAB un IUB aicina institūcijas ārkārtējās situācijas laikā tomēr iespēju robežās piemērot abus likumus, pēc nepieciešamības mainot vien atsevišķu procedūru aspektus, piemēram, saīsinot piedāvājumu iesniegšanas termiņus.

Lai sniegtu atbalstu institūcijām korupcijas un interešu konflikta risku novēršanā, KNAB sadarbībā ar IUB ir izstrādājis ieteikumus iegāžu veikšanai ārkārtējās situācijas laikā.

Abas iestādes rosina iespēju robežās piemērot Publisko iepirkumu likumu, kā arī iepirkumu komisijas sastāvā vēlams iekļaut dažādu publiskas personas institūciju amatpersonas.

Tāpat korupcijas apkarošanas uzraugi norāda, ka iegādes dokumentu sagatavotāji un iepirkumu komisijas locekļi nedrīkst pārstāvēt kandidātu un nedrīkst būt saistīti ar potenciālajiem piegādātājiem - tiem jāparaksta atbilstošs apliecinājums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti