KNAB vadītāja amatam virza Jēkabu Straumi

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītāja amata konkursa komisija pēc divu KNAB vadītāja amata pretendentu izvērtēšanas trešdien, 31.maijā, nolēma apstiprināšanai valdībā virzīt Jēkabu Straumi, kurš ir  Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD) vadošā amatpersona.

16 gadi militārās izlūkošanas dienestā

Militārās izlūkošanas un drošības dienestā Straume ieņem pārvaldes priekšnieka amatu. Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis pēc komisijas sēdes teica, ka Straume strādājis MIDD vairāk nekā 16 gadus. Pirms karjeras militārajā izlūkdienestā viņš strādāja Valsts policijā, nodaļā, kura nodarbojas ar koruptīvu noziegumu izmeklēšanu.

Ņemot vērtā to, ka Militārās izlūkošanas un drošības dienests ir viena no trim drošības iestādēm Latvijā, kas veic Valsts drošības iestāžu likumā noteiktos uzdevumus, informācija par Straumi ir skopa.

Citskovskis norādīja, ka informācija par viņa sabiedrisko un darba dzīvi plašākam sabiedrības lokam nav pieejama. VID mājaslapa liecina, ka publiski nav apskatāmas arī Straumes amatpersonas deklarācijas.

Zināms, ka viņš dzimis 1976.gadā.

Izglītību KNAB priekšnieka amata pretendents ieguvis Latvijas Policijas akadēmijā.

Cer uz līdera lomu

Valsts kancelejas vadītājs norādīja, ka komisijas  locekļi Straumes kandidatūru atbalstījuši vienbalsīgi. Galvenie KNAB vadītāja amata kandidāta plusi – labas svešvalodas zināšanas, pieredze darbā vadošā amatā. Tāpat konkursa komija uzskatīja, ka Straumem būtu pa spēkam sakārtot KNAB, lai tas nodarbotos ar korupcijas apkarošanu un to vairs neplosītu iekšējas nesaskaņas, kas bija vērojamas līdz šim.

Jēkabs Straume savā komisijai norādīja, ka viņš redz aicinājumu attiecībā uz KNAB, šo iespēju ieņemt vadītāja amatu, lai sakārtotu un mobilizētu korupcijas apkarošanas iestādi Latvijā, lai šī iestāde spētu pilnvērtīgi pildīt savas funkcijas, stāstīja kancelejas vadītājs.

Komisijai intervijas laika radās pārliecība, ka šī persona ir cienīga ieņemt KAB vadītāja amatu.

“Kas būtiski, mēs Jēkabā Straumē saskatījām cilvēku, kas spētu uzņemties līdera lomu KNAB. Vienot kolektīvu cīņai ar korupciju, nevis cīņai vienam ar otru,” sacīja Citskovskis.

Paredzēts, ka valdībā Straumes kandidatūru vērtēs nākamnedēļ, bet Saeima par viņa apstiprināšanu amatā balsos pirms Jāņiem.

Deputāti pirms balsojuma iztaujās Straumi

Ja valdība nolems Straumi virzīt apstiprināšanai KNAB priekšnieka amatam, pirms balsojuma Saeimā deputāti vēlēsies iztaujāt kandidātu. Viņu iztaujās Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputāti, intervijā Latvijas Radio raidījumā pauda komisijas priekšsēdētāja biedrs Kārlis Seržants (Zaļo un zemnieku savienība). “Ja viņš spēs pārliecināt arī Saeimas deputātus, neredzu šķēršļus, viņu apstiprināt,” viņš sacīja.

Lai gan publiski informācija par Straumi ir skopa, Seržants pauda, ka, ņemot vērā viņa pārstāvēto dienestu, tas drīzāk ir vērtējams par labu kandidātam. Arī pats MIDD esot slavējams par to, ka gadu garumā nav bijis iejaukts skandālos.

Deputāts Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) pauda prieku, ka KNAB priekšnieka atlases process ir noslēdzies. Viņaprāt, atlases komisija ir profesionāla un atrada labāko pretendentu: “Ja viņam uzticas speciālisti, mēs uzskatām, ka varam arī uzticēties.” Viņš arī piebilda, ka jebkurš cilvēks šajā amatā ir labāk nekā tukšums.

Tikmēr partijas “No sirds Latvijai” līdere Inguna Sudraba nepiekrīt, ka KNAB priekšnieka amatu var aizpildīt jebkurš kandidāts. Partija vēlēsies iztaujāt Straumi un noskaidrot viņa vadības prasmes.

Kursabiedru vērtē rezervēti

Bijušais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs Juris Jurašs kopumā rezervēti vērtē sava kursabiedra, Militārās izlūkošanas un drošības dienesta (MIDD) amatpersonas Jēkaba Straumes virzīšanu KNAB priekšnieka amatam.

Jurašs aģentūrai LETA nenoliedza, ka Straumi personīgi pazīst, jo abi kopā studējuši Latvijas Policijas akadēmijā. Strādājot KNAB, ar Straumi viņam bijušas "koleģiālas attiecības".

Jurašs Straumes kandidatūru vērtē rezervēti, taču, ja viņš tiks apstiprināts amatā, tad tomēr cerot, ka KNAB iegūs labu vadītāju. Lai arī Straume pirms ilga laika strādājis Valsts policijā un tur apkarojis korupciju, Juraša skatījumā, neliels trūkums esot tas, ka Straumem neesot augsta līmeņa specifisko profesionālo iemaņu korupcijas apkarošanas jautājumos.

"Ja Saeima viņu apstiprinās šajā amatā, tad šīs iemaņas gan varēs īsā laikā apgūt," piebilda Jurašs.

Jurašam nav zināms, pēc kādiem principiem vadīsies Saeima Straumes kandidatūras vērtēšanā, taču kopumā KNAB priekšnieka izvēles procesu Jurašs vērtē kritiski, jo konkursa komisija neatklāja visu pretendentu vārdus un izpalika publiska diskusija.

Vēstīts, ka pagājušajā nedēļā konkursa komisija no deviņiem pretendentiem nākamajai konkursa kārtai izvirzīja divus. Otrajā kārtā komisija abus kandidātus aicināja uz pārrunām. Vienlaikus pretendenti sniedza savu redzējumu par KNAB darbības prioritātēm un attīstības perspektīvām. 

Gala lēmums par KNAB vadītāju būs jāpieņem Saeimai.

Jau ziņots, ka KNAB bez priekšnieka strādā kopš novembra, kad pienākumu pildīšanas termiņš beidzās Jaroslavam Streļčenokam. Pirmajā konkursā neviens kandidāts neizturēja formālos noteikumus, tādēļ Ministru kabinets piedāvāja atteikties no prasības par trīs gadu pieredzi vadošā amatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt