Panorāma

A. Pušņakovu Latgalē atklāja viesnīcas darbinieki

Panorāma

Tiekas Valsts prezidenti

«Vienotībai» pārmet vēlēšanu kampaņas pārkāpumus

KNAB uzliek «Vienotībai» 4300 eiro sodu par «pārtērēšanos» vēlēšanu kampaņā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nolēma uzlikt partijai “Vienotība”  4300 eiro lielu naudas sodu par priekšvēlēšanu izdevumu “griestu” pārsniegšanu,  Latvijas Radio informēja KNAB.

KNAB atzina par partijas tēriņiem 12.Saeimas vēlēšanu kampaņā trešo personu apmaksātos reklāmas materiālus par vairākiem kandidātiem, vairums no kuriem tagad ir arī „Vienotības” Saeimas frakcijas deputāti.

“Vienotība” gan  šo KNAB lēmumu pārsūdzēja biroja priekšniekam Jaroslava Streļčenokam. KNAB informēja, ka sūdzība ir saņemta 1.jūnijā un uz to atbildēs 30 dienu laikā.

Latvijas Radio rīcībā esošā informācija liecina, ka KNAB lēmumā runa varētu būt par 12 epizodēm, kas skar vairākus kandidātus. Pirms vēlēšanām trešo personu apmaksātās reklāmās slavēts ne tikai Viktors Valainis, bet arī citi 12.Saeimas deputāti, piemēram, Dzintars Zaķis un Jānis Upenieks.  

Birojs nolēma piemērot lielākajai valdošās koalīcijas partijai “Vienotība” 4300 eiro lielu naudas sodu par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā un par priekšvēlēšanu izdevumu  “griestu” pārsniegšanu.

„Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars apliecināja, ka partija saņēmusi KNAB lēmumu par tās vēlēšanu deklarāciju, taču nepiekrīt tam: "Mēs esam to izskatījuši un nepiekrītam atsevišķām pozīcijām, un šobrīd gaidām KNAB atbildi. Tas ir viņu secinājums – viņi pieņem, ka atsevišķas trešās personas kaut kādā veidā bijušas saistītas ar partiju „Vienotība”. Attiecīgi viņi uzskata, ka šādā veidā ir gan limits pārtērēts, gan deklarācija nav pareiza. Tiešām tās personas neesmu redzējuši, mēs šobrīd mēģinām saprast, kas tās tādas ir. Un neapšaubāmi sadarbojamies ar KNAB un gaidīsim viņu lēmumu."

KNAB lēmumu parādīt Kampars gan atteicās, aizbildinoties, ka tas esot konfidenciāls. Viņš arī norādīja, ka partijas valde par KNAB uzlikto sodu un tā pārsūdzēšanu uzzināja tikai tagad tāpēc, ka vairākas nedēļas nebija notikušas valdes sēdes.

Viņš arī līdzīgi kā iepriekš solīja nepārsūdzēt KNAB lēmumu, ja partija redzēs uz to attiecināmas trešās personas, taču šajā gadījumā viņi nezinot nevienu no šīm trešajām personām, kas minētas KNAB lēmumā.

Kampars arī atteicās komentēt, vai KNAB lēmums var nozīmēt valsts finansējuma zaudēšanu „Vienotībai”, taču, ņemot vērā „Reformu partijas” pieredzi, šādi riski pastāv.

„Vienotības” ģenerālsekretārs Artis Kampars
00:00 / 01:13
Lejuplādēt

Kampars arī atteicās komentēt, vai KNAB uzskata, ka ar it kā trešo personu apmaksāto reklāmu koordinēšanu patiesībā  ir nodarbojies reklāmas speciālists Kārlis Gudonis.

Jāpiebilst, ka Gudonis vairākiem "Vienotības" kandidātiem ir palīdzējis īstenot viņu individuālās kampaņas 12.Saeimas vēlēšanās - Latvijas Radio to atzina Viktors Valainis, savukārt Dzintars Zaķis to atklāja Rēzeknes tiesā, liecinot balsu pirkšanas lietā.

Gudonis bijis Zatlera Reformu partijas biedrs un dibinātājs, tomēr pēc 11.Saeimas vēlēšanām izslēgts no tās "par nesaskaņotu un neētisku individuālu deputātu priekšvēlēšanu kampaņas organizēšanu". Nesaskaņojot ar partiju, tikuši reklamēti tā dēvētā "Olšteina sešinieka" pārstāvji. Šīs kampaņas sekas bija tādas, ka 2013.gada maijā KNAB nolēma pārtraukt valsts budžeta finansējuma izmaksu Reformu partijai vēlēšanu deklarācijā nenorādītu darījumu 38 tūkstošu latu apmērā dēļ.

Viens no „Vienotības” deputātu kandidātiem, kuram bija atsevišķa trešās personas organizēta kampaņa, ir deputāts Jānis Upenieks, kura individuālās kampaņa vēl iepriekšējās Saeimas vēlēšanās jau liedza valsts naudu toreiz viņa pārstāvētajai Reformu partijai.

Upenieks uzskata ka KNAB lēmums šīs kampaņas sasaistīt ar partiju neesot pareizs. Jo vairāk - viņš apgalvo, ka arī pats to nav varējis ietekmēt: „Ja kāda citas personas iniciatīva atbalstīt mani vēlēšanu laikā, pašam izveidot materiālu un to apmaksāt ieskaita kā partijas tēriņus, tad tas man nav līdz galam saprotams. Cilvēks mani atbalsta, pats apmaksā, nu, kā es varu ietekmēt viņa lēmumu - atbalstīt mani vai nē.”

12.Saeimas vēlēšanās maksimālie priekšvēlēšanu izdevumi bija aptuveni 423 000 eiro. Priekšvēlēšanu izdevumu  ierobežojums  (limits)  attiecas  uz  reklāmas izvietošanu  (internets,  prese,  radio,  TV, vide)  un labdarību. Pārējiem priekšvēlēšanu izdevumiem kopumā partijas var tērēt neierobežotu summu.

Tikmēr KNAB savos skaidrojumos ir skops. Lai arī priekšvēlēšanu laika partiju deklarāciju pārbaude ir pabeigta, ne tikai par „Vienotību”, bet arī citām partijām lēmuma pārsūdzības dēļ oficiāli  rezultātus vēl nevarot atklāt. „Mēs norobežosimies no jebkādiem komentāriem. Mēs nevaram ne noliegt, ne apstiprināt, ka šādas lēmums ir pieņemts. Bet tuvākajā laikā mēs organizēsim informācijas paziņojumu par pārbaužu rezultātu paziņošanu,” sacīja KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nod. vadītāja Inga Jaunskunga.

Jau ziņots, ka, ņemot vērā panākumus 12.Saeimas vēlēšanās, „Vienotība” no šī līdz 2018.gadam ir tiesīga no valsts budžeta saņemt 140 tūkstošus eiro gadā. Likums nosaka, ka šo finansējumu partijas drīkst izlietot gan ikdienas izdevumiem, piemēram, telpu īrei, sakaru pakalpojumiem, darba algām, gan politiskajai aģitācijai.

Tomēr finansējuma izmaksa tiek pārtraukta, kad stājas spēkā KNAB lēmums piemērot sodu par kādu partiju finansēšanas pārkāpumu. Piemēram, par deklarācijā nenorādītiem darījumiem vai ziedojumiem, kuru summa pārsniedz 36 tūkstošus eiro.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt