KNAB un «Delna» aicina nesašaurināt divu grupu amatpersonu deklarāciju publisko daļu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) un biedrība "Sabiedrība par atklātību – "Delna"" aicina Saeimu neatbalstīt grozījumus interešu konflikta novēršanas likumā, kas paredz būtiski sašaurināt atklātību divām valsts amatpersonu grupām.

Aicinājumu neatbalstīt grozījumus izplatīja biedrība "Delna", un tam pievienojās KNAB, aicinājumu paužot ierakstā sociālajā tīklā "Facebook".

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Attiecīgos grozījumus Saeimas komisija pirms otrā lasījuma plāno skatīt trešdien, 15. decembrī. Tie paredz, ka augstskolu padomju locekļiem kā valsts amatpersonām būs jāiesniedz deklarācijas, bet tiks samazināta deklarācijas publiskojamā daļā. Turklāt šis izņēmums par publiskojamās daļas samazināšanu attiecināts arī uz daļēji (ne vairāk par 50%) valstij piederošo uzņēmumu padomju un valžu locekļiem.

Attiecīgi par šīm amatpersonām deklarāciju publiskajā daļā būs ietvertas, pirmkārt, ziņas par saņemto atlīdzību par amatpersonas pienākumu pildīšanu un, otrkārt, par citiem amatiem publiskas personas institūcijās, kapitālsabiedrībās, biedrībās un nodibinājumos.

"Delna" norādīja, ka tādējādi tiks būtiski sašaurināta atklātība divām valsts amatpersonu grupām – valsts dibinātu augstskolu padomju locekļiem un publiskas personas kapitālsabiedrību padomju locekļiem. Tas skartu arī uzņēmumu "Latvijas valsts meži", "airBaltic" un "Latvijas dzelzceļš" padomju vadību.

Biedrība vērsa uzmanību, ka līdz ar izmaiņām aktīvajai pilsoniskajai sabiedrībai un medijiem būs liegta iespēja sekot līdzi šo amatpersonu interesēm un iespējamiem interešu konfliktiem. Turklāt, ja pieņems šos grozījumus, tad Saeimai būšot pienākums apsvērt, vai šis pamatojums nav attiecināms arī uz citām valsts amatpersonu grupām, kuras atrodas līdzīgos apstākļos un pārvalda nozīmīgus valsts finanšu līdzekļus, kas radīs negodprātīgas rīcības riskus. 

Savukārt izmaiņu autors – Izglītības un zinātnes ministrija – grozījumu anotācijā norādījusi uz Pārresoru koordinācijas centra praksi, kas rādot, ka prasība publiskot informāciju par savu mantisko stāvokli un ienākumiem ārpus publiskas personas institūcijām ir iemesls, kādēļ konkursos uz padomes locekļiem nav ieinteresēti piedalīties profesionāļi no privātā sektora, jo atlīdzības apmērs privātā sektora kapitālsabiedrībā bieži vien ir komercnoslēpums.

KONTEKSTS:

"Delna" jau vasarā rīkoja diskusiju, kurā atklājās, ka ekspertu un politiķu domas dalās par amatpersonu deklarāciju publiskās daļas sašaurināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti