KNAB: Tūrisma biroja darbinieki Rīgai nodarījuši vismaz 300 000 eiro zaudējumus

Rīgas Tūrisma attīstības biroja (RTAB) amatpersonu noziedzīgo darbību rezultātā nodarīti zaudējumi ne mazāk kā 300 000 eiro apmērā, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) sākotnējie aprēķini.

Pagaidām 2 aizdomās turētie

KNAB pārstāve Agita Antonāne Edgars Kupčs

  KNAB informēja, ka 5. aprīlī sāktajā kriminālprocesā pašlaik nopratināti vairāki desmiti personu. KNAB pārstāve Agita Antonāne Latvijas Radio pastāstīja, ka izmeklēšanā veiktas vairāk nekā desmit kratīšanas dažādās adresēs un izņemts ievērojams apjoms informācijas, datu nesēju, kā arī akcīzes preces - alkoholiskie dzērieni - bez akcīzes marķējuma. Paralēli  kriminālprocesuālās darbības veiktas arī Vācijā, Zviedrijā un Spānijā. Tāpat nopratināti vairāki desmiti personu.

  Krimināllietas ietvaros aizturētas divas personas, kuras atzītas par aizdomās turētajām. Abas personas pašlaik ir atbrīvotas, piemērojot ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus: aizliegumu ieņemt noteiktu amatu, aizliegumu izbraukt no valsts un aizliegumu tuvoties noteiktām personām.

  Zināms, ka aizturēta bija RTAB valdes priekšsēdētāja Vita Jermoloviča ("Gods kalpot Rīgai") un darbiniece Inguna Priedīte.

  KNAB norādīja - iespējams, izmeklēšanas gaitā aizdomās turēto personu skaits varētu palielināties.

  Izmeklētāju rīcībā esošie fakti norāda uz to, ka RTAB amatpersonas, iespējams, izšķērdējušas nodibinājuma finanšu līdzekļus lielos apmēros, tajā skaitā, noslēdzot fiktīvus sadarbības līgumus, apmaksājot privātus izdevumus, viltojušas un izmantojušas viltotus dokumentus, nodarbinājušas fiktīvus  darbiniekus, kā arī prettiesiski izkrāpušas finanšu līdzekļus lielos apmēros.

  Sākotnējie aprēķini liecina, ka noziedzīgu darbību rezultātā nodarīti zaudējumi ne mazāk kā 300 000 eiro apmērā. Nodarīto zaudējumu apmērs tiks precizēts, veicot grāmatvedības ekspertīzes.

  Biroja valde nav lemtspējīga

  RTAB valdē ir arī Maksims Tolstojs, kurš KNAB kratīšanās laikā atradās komandējumā ārpus Latvijas. Kad komandējuma laiks pirms divām dienām beidzās, Tolstojs mēģināja to pagarināt, bet nesekmīgi.

  Tolstojs nav atgriezies darbā pēc komandējuma Krievijas pilsētā Kazaņā.

  "Ir saņemts iesniegums no Tolstoja kunga, ka viņam komandējumā ir pasliktinājusies veselība, ka viņš atrodas slimnīcā, un viņš šobrīd arī kārto dokumentus, lai saņemtu slimības lapu. Viņš tikai minēja, ka ārsti neiesaka viņam lidot, tas arī ir galvenais iemesls, kāpēc viņš nav atgriezies," Latvijas Televīzijai teica RTAB pārstāve Ieva Lasmane.

  Rīgas domes priekšsēdētāja pienākumu pildītājs Oļegs Burovs Edgars Kupčs

   Tolstoja prombūtne un Jermolovičai piemērotais aizliegums ieņemt amatu Rīgas Tūrisma attīstības biroja valdi padarījis lemt nespējīgu. "Šobrīd mums vajadzētu steidzīgi pieņemt lēmumu par to, ka paplašināt valdi vēl par vienu cilvēku un iecelt ceturto valdes locekli. Šis lēmums ir vicemēra [Vadima] Baraņņika ("Saskaņa") lēmums, bet es domāju – to vajadzētu darīt tuvākajās dienās," sacīja Burovs.

   Savukārt Latvijas Radio Burovs pastāstīja, ka

   pašreizējo valdi neatstādinās, bet lemtspējai iecels vēl vienu valdes locekli.

   Pagaidām vēl nav nolemts, vai jaunais valdes loceklis būs tikai pagaidu statusā, vai nodibinājuma valde tiks paplašināta līdz četriem cilvēkiem.

   Izmeklēšana būs laikietilpīga

   KNAB informēja, ka konkrētās krimināllietas izmeklēšana būs laikietilpīga, jo iespējamie noziedzīgie nodarījumi ir saistīti ar ārvalstīm un sekmīgai izmeklēšanai nepieciešams darbību kopums. KNAB iegūtā informācija liecina, ka noziedzīgo nodarījumu pēdas ved uz ārvalstīm, līdz ar to procesa virzītājam bija jānosūta vairāki Eiropas izmeklēšanas rīkojumi, kā arī būs jānosūta vairāki tiesiskās palīdzības lūgumi, kas var būtiski pagarināt krimināllietas izmeklēšanas laiku.

   Vienlaikus izmeklēšanā nepieciešamas dažāda veida ekspertīzes. Ekspertīžu veikšana Latvijā ir ļoti laikietilpīga, jo tās tiek veiktas rindas kārtībā. Piemēram, fonoskopiskās jeb balss ekspertīzes izpilde tiek nodrošināta vidēji 12 mēnešos, dokumentu un rokraksta ekspertīze – 2 līdz 4 mēnešos.

   Veicot izmeklēšanu, KNAB sola ar vislielāko rūpību izmeklēt un pārbaudīt visus krimināllietā esošos faktus. Konstatējot papildu faktus, kas norāda uz, iespējams, cita veida noziedzīgu nodarījumu, kas ir KNAB kompetencē, tie tikšot rūpīgi izmeklēti, lai vainīgās personas likumā noteiktajā kārtībā tiktu sauktas pie atbildības par nozieguma izdarīšanu. 

   Ja izmeklēšanas gaitā KNAB konstatēs faktus, kas norāda uz iespējamiem noziedzīgiem nodarījumiem, kuru izmeklēšana nav KNAB kompetencē, šie fakti tiks nosūtīti citai institūcijai atbilstoši kompetencei. Izmeklējot augstāk minētos noziedzīgos nodarījumus,

   KNAB vienlaikus vērtēs, kādi grozījumi ir nepieciešami normatīvajā regulējumā attiecībā uz biedrībām, lai sakārtotu valstī šo sfēru kopumā un turpmāk nepieļautu pašvaldību finanšu līdzekļu izšķērdēšanu.

   Pašlaik KNAB turpina veikt nepieciešamās izmeklēšanas darbības, nostiprinot iegūtos pierādījumus. 

    

   KONTEKSTS:

   KNAB sācis kriminālprocesu pret Rīgas domes nodibinājuma RTAB amatpersonām par budžeta līdzekļu izšķērdēšanu, dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu un krāpšanu.

   Informācijas ieguvē KNAB cieši sadarbojās ar Valsts kontroli. Tā pirmdien, 13. maijā, paziņoja, ka divos Rīgas nodibinājumos – RTAB un "riga.lv" – trīs gadu laikā nesaimnieciski iztērēti vairāk nekā 20 miljoni eiro rīdzinieku naudas.

   Kļūda rakstā?

   Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

   Latvijā
   Ziņas
   Jaunākie
   Interesanti