KNAB šefs: Strīķe nāk uz darbu, bet nestrādā; vērsīsies tiesā par atlaišanu

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks pārliecināts, ka amata pazeminātā bijusī biroja vadītāja vietniece Juta Strīķe tikai nāk uz darbu, bet pienākumus nepilda, tāpēc viņš pašlaik vāc materiālus, lai vērstos tiesā par viņas atlaišanu.

Streļčenoks intervijā LTV “Rīta Panorāmai” pauda, ka birojā nav nesaskaņu, bet gan “divi trīs cilvēki, kas negrib pildīt amata pienākumus”, tāpēc viņš kā darba devējs nolēma cilvēkus no amata atbrīvot.

Viņš atgādināja, ka viņa vietniece Juta Strīķe  bija atbrīvota no amata, bet atjaunota ar tiesas spriedumu un pēc tam pazemināta amatā. Tā, viņaprāt, nav biroja juridiskā dienesta vai amatpersonu vaina, bet gan sistēmas problēma, jo pastāv dažādi traktējumi, vai biroja darbinieki ir dienestā vai darba tiesiskajās attiecībās.

Streļčenoks stāstīja, ka pašlaik Strīķe, kas atjaunota amatā, “nāk uz darbu, es ar viņu sveicinos, bet pienākumus viņa nepilda”.

Tāpēc viņš lūdza biroja darbinieku arodbiedrības piekrišanu Strīķes atlaišanai, taču    arodbiedrība piekrišanu nav devusi, aizbildinoties, ka Strīķe nav īsti atjaunota darbā, jo ir pazemināta amatā. Tāpēc biroja šefs pašlaik apkopo informāciju, lai vērstos tiesā par Strīķes atlaišanu.

Streļčenoks atzina, ka viņš, uzsākot darbu birojā, nespēja iedomāties, ka “viens otrs darbinieks nepilda pienākumus”.

Streļčenoks arī stāstīja, ka, tiekoties ar premjeri Laimdotu Straujumu (“Vienotība”), saņēmis mājienus, ka Strīķi nevajadzētu atlaist. Piemēram, viņam norādīts, ka Strīķe ir populāra un ir ļoti ambiciozs korupcijas apkarotājs  un varbūt viņš var nepievērst  uzmanību tam, ko viņa izdarīja vai neizdarīja.

“Bet es šajā situācija atbildēju – lai kāds būtu cilvēks, ja ir pārkāpums, tad ir jāreaģē, nevar aizmirst, kas nebija izdarīts, ka bija pārkāpums,” sacīja biroja vadītājs.  

Streļčenoks amatā iecelts 2011.gada novembrī.   Drīz vien sākas viņa nesaskaņas ar savu vietnieci Jutu Strīķi. KNAB šefs negatīvi novērtēja viņa darbu un 2013.gada 20.decembrī KNAB priekšnieks, pamatojoties uz Strīķes darbības un tās rezultātu atkārtotu novērtēšanu un ņemot vērā to, ka Strīķe nenovērsa iepriekšējā novērtēšanā norādītās nepilnības savā darbībā, par ilglaicīgiem un sistemātiskiem pārkāpumiem nolēma Strīķi kā neatbilstošu ieņemamam amatam atbrīvot no darba.

Toreizējais premjers Valdis Dombrovskis ("Vienotība") 2014.gada 7.janvārī Streļčenoka lēmumu atcēla, taču 14.janvārī Streļčenoks Strīķi atbrīvoja atkārtoti. 21.janvārī Dombrovskis paziņoja par atkārtotu Streļčenoka rīkojuma atcelšanu un Strīķes atjaunošanu amatā. Streļčenoks 7.februārī trešo reizi uzteica darbu savai vietniecei, bet šoreiz jaunā valdības vadītāja Laimdota Straujuma ("Vienotība") strīdā neiejaucās un Streļčenoka rīkojumu neatcēla, līdz ar to tika sākta tiesāšanās. Kopš 2014.gada jūlija Strīķe ir pazemināta amatā par juristi.   

Tikmēr pērn rudenī Valsts kancelejas darba grupa publicējusi savus piedāvātos grozījumus KNAB likumā, kas paredz, ka birojs ir Ministru kabineta institucionālā pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde. Pašreizējā redakcijā teikts, ka KNAB ir Ministru kabineta pārraudzībā esoša valsts pārvaldes iestāde. Piedāvāts arī noteikt, ka KNAB priekšnieku ar Saeimas lēmumu varētu atbrīvot no amata, ja, pildot dienesta pienākumus, viņš ir pieļāvis tīšu likuma pārkāpumu vai nolaidību, kā rezultātā iestājušās būtiskas sekas.

Savukārt Iekšlietu ministrijas (IeM) valsts sekretāres Ilzes Pētersones-Godmanes vadītā darba grupa piedāvāja KNAB nodot IeM pārraudzībā, jo tiesībaizsardzības iestāžu sadarbība visefektīvāk norit tad, ja to padotība nav politiski un administratīvi sadalīta vairākās nozarēs.

Bet vēlāk izveidota Streļčenoka darba izpildes novērtēšanas komisija. Gada sākumā, reaģējot uz skandāliem KNAB, Straujuma  nolēma veidot komisiju biroja priekšnieka  Streļčenoka darbības izvērtēšanai, bet paralēli tam sākta arī plašākas ekspertu diskusijas par KNAB pārraudzību un tā struktūru nākotnē.  9.martā  premjere atzina, ka ar KNAB darbību kopumā nav apmierināta. Valdošajā koalīcijā pagaidām nav vienota viedokļa par Streļčenoka atbilstību amatam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti