Dienas notikumu apskats

Nīderlandes Senāts apstiprinājis ES un Ukrainas Asociācijas līguma ratifikāciju

Dienas notikumu apskats

Jelgavas bērnunams pārtrauc darba attiecības ar vardarbīgo audzinātāju

Straume grib atjaunot uzticību KNAB

KNAB šefa amatam izvirzītais Straume: Ja vēlamies stipru valsti, KNAB arī ir jābūt stipram

Viens no pirmajiem uzdevumiem Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka amatā būs atjaunot sabiedrības uzticēšanos korupcijas apkarotājiem, žurnālistiem trešdien sacīja amatam izvirzītais Jēkabs Straume.

Militārās izlūkošanas un drošības dienesta amatpersona Straume kliedēja bažas par vājo pieredzi tieši korupcijas apkarošanā, uzsverot, ka līdzšinējā darbā viņa ikdiena bija pierādījumu un informācijas vākšana, kas ir galvenie trumpji izmeklētājam.  

Jēkabs Straume saka, ka pieteikties konkursam nolēmis pēc savas iniciatīvas, šo jautājumu pārrunājot tikai ar ģimeni un kolēģiem Militārās izlūkošanas un drošības dienestā. Policijas akadēmijā, kur savulaik ieguvis jurista izglītību, viņš ir bijis kursabiedrs gan bijušajiem KNAB darbiniekiem, piemēram, Jurim Jurašam, gan esošajiem, gan arī  premjera ārštata padomnieka Mārim Grudulim un citiem politiķiem pietuvinātiem juristiem, piemēram, Jānim Dzanuškānam, Artim Stuckam un citiem, taču ar viņiem konsultējies neesot.

Savā pirmajā preses konferencē Strauma saka, ka par KNAB priekšnieku vēlas kļūt, lai atjaunotu uzticību korupcijas apkarotājiem, kas ir stipras valsts pamatā: "Ja mēs vēlamies stipru valsti, tādai iestādei kā KNAB arī ir jābūt stiprai. Un ir nepieciešams, lai sabiedrība tai uzticētos, un tas arī būs viens no pirmajiem uzdevumiem – sabiedrības uzticēšanas KNAB darbam atjaunot."

Lai to izdarītu pēc viņa teiktā ir svarīgi atkal saliedēt un motivēt kolektīvu, kā arī atrast jaunus, kompetentus darbiniekus brīvajām vakancēm. Tāpat esot svarīgi izvērtēt izmeklēšanu neveiksmju iemeslus, jo ne visas lietas nonākušas prokuratūrā un tiesā. 

"Nevajadzētu vispārināt, ka ir kādas problēmas, vajadzētu izvērtēt. Skatīsimies lietu no lietas un mēģināsim atrast paviršības, neizdarības vai to, kas ir bijis par iemeslu tam, kāpēc lietu nav bijis iespējams laicīgi pilnvērtīgi izmeklēt novest līdz prokuratūras, tiesu iestādēm un notiesājošam spriedumam," pauda Straume.

Par pašreizējo nodarbošanos un sevi, kamēr nav apstiprināts jaunajā amatā, viņš arī tagad nav gatavs daudz stāstīt. Bet, runājot par mērķiem KNAB vadībā, viņš norāda, ka svarīgi atjaunot pilnvērtīgu iestādes darbu.

“Šī situācija par un ap KNAB raisīja domas par to, ka tiek pamatīgi, faktiski katastrofāli grauts ticības valstij pamats. Šīs savstarpējās nesaskaņas un KNAB darba paralizēšana ir nepieļaujama,” sacīja Straume.

“Ja mēs vēlamies stipru valsti, tādai iestādei kā KNAB arī ir jābūt stiprai. Un ir nepieciešams, lai sabiedrība tai uzticētos, un tas arī būs viens no pirmajiem uzdevumiem – atjaunot sabiedrības uzticēšanos KNAB darbam,” medijiem sacīja Straume. 

Pieredze cīņā ar korupciju - pirms 16 gadiem

Bijušais KNAB Operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs, tagad deputāta kandidāts Juris Jurašs ar Straumi bijuši kursa biedri Policija akadēmijā. Bijusī KNAB amatpersona cer, ka komisija ir atradusi labāko kandidātu, bet Juraša lielākās bažas ir par to, ka saskarsme ar korupcijas apkarošanu Straumem bijusi pirms teju 16 gadiem.

„To es varētu minēt kā mīnusu. Jo šajā konkrētajā pretkorupcijas iestādē tomēr prasās cilvēks, kuram būtu daudz ciešāka saskarsme bijusi [ar korupcijas apkarošanu] nekā Straumes kungam. Var pilnveidot savas zināšanas, jau atrodoties amatā, bet, protams, tas ir mīnuss,” uzskata Jurašs.

Pretējs viedoklis ir sabiedrības par atklātību “Delna” vadītājam Jānim Volbertam, kurš uzskata, ka izlūkdienesta pieredze potenciālajam KNAB vadītājam ir liels pluss.

“Tas, ka viņš nāk no Aizsardzības ministrijas iestādes un saistīts ar izmeklēšanas un militārajām aktivitātēm, manuprāt, varētu būt ļoti nozīmīgi tieši apkarošanas bloka stiprināšanā,” saka Volberts.  

Straume saka, ka pieredze tieši korupcijas apkarošanā viņam ir bijusi, tikai strādājot Valsts policijā. Toreiz, pirms teju 16 gadiem, KNAB vēl nebija izveidots un policijas struktūrvienība bija koruptīvo noziegumu apkarotājs. Tajā Straume sāka strādāt uzreiz pēc Policijas akadēmijas absolvēšanas.

“Pēdējos 16 gadus esmu strādājis militārās izlūkošanas dienestā, pēdējos 10 – vadošos amatus, operatīvais darbs, darbs ar informācijas vākšanu un arī ar pierādījumu vākšanu ir bijusi mana ikdiena,” stāsta Straume.  

Potenciālais KNAB vadītājs saka, ka vairāk par savu darbu un privāto dzīvi neko stāstīt nevar, jo, ja Straumi izbrāķēs valdība vai Saeima, tad viņš darbu turpinās militārajā izlūkošanā.

“Es joprojām esmu valsts drošības iestādes darbinieks, līdz ar to vēlos jums lūgt jautājumus par manu personīgo dzīvi un dienesta pienākumiem neuzdot, jo es uz tiem nevarēšu atbildēt. Varu pateikt tikai to, ka esmu precējies, trīs bērnu tēvs,” atklāja Straume.

Valsts kancelejas vadītājs Jānis Citskovskis, kurš vadīja konkursa komisiju, kzs  Straumi atzina par piemērotāko pretendentu, sacīja – viņā saskata cilvēku, kurš varētu mobilizēt korupcijas apkarošanas iestādi.  

Valdība par Straumes iecelšanu KNAB vadītāja amatā lems jau nākamotrdien, 6.maijā. Ja valdība Straumes kandidatūrai dos jāvārdu, tad gala lēmums būs jāpieņem Saeimai. Gaidāms, ka tas notiks vēl pirms Jāņiem.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt