KNAB sāk pārbaudi par Gudermaņa un Kviesīša saistību ar cigarešu iznīcināšanas uzņēmumiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis resorisko pārbaudi par žurnāla „Ir” publikācijā minētajiem faktiem, ka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšnieks Gatis Gudermanis un pašreizējais policijas koledžas direktors Rauls Kviesītis, kurš arī savulaik vadīja ENAP, ir saistīti ar uzņēmumiem, kas nodarbojas ar atkritumu un arī kontrabandas cigarešu iznīcināšanu.

KNAB priekšnieka vietniece korupcijas novēršanas jautājumos Ilze Jurča Latvijas Radio raidījumā „Pēcpusdiena” sacīja, ka ceturtdien birojs nolēma ierosināt resorisko pārbaudi, kuras laikā apkopos informāciju, kādus līgumus šie uzņēmumi slēdza, kas pieņēma lēmumus, vai policijas amatpersonas piedalījušās lēmumu pieņemšanā, vai amatpersonu kompetencē neietilpst cigarešu iznīcināšanas uzraudzība.

Jurča gan norādīja, ka likumā nav noteikti komercdarbības ierobežojumi šādām amatpersonām, ierobežojumi ir tikai policijas vadītājam un vietniekiem, jo runa ir par samērīgumu. Savulaik par ierobežojumiem diskutēts un secināts, ka zemāka ranga amatpersonām un tuviniekiem nav jānosaka komercdarbības ierobežojumi.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar žurnāla „Ir” informāciju, abas minētās policijas amatpersonas 2007.gadā tieši vai pastarpināti kļuvušas par līdzīpašniekiem divos Vangažos reģistrētos uzņēmumos - atkritumu pārstrādes firmās "Regreen" un "Entalpija". Gudermanis kapitāldaļas reģistrējis neslēpjoties, ar savu vārdu, savukārt Kviesīšu ģimeni firmā pārstāv Raula dzīvesbiedre Kristīne.

Gudermanis žurnālam piekritis runāt par savu dalību šajos uzņēmumos, taču nav atklājis, kas un par kādu summu piedāvāja viņam iegādāties kapitāla daļas. Turpretim Kviesītis nav atradis laiku, lai žurnālam atbildētu uz jautājumiem par sievas biznesu.

Kā raksta "Ir", savulaik iegādājoties "Entalpiju", jaunie īpašnieki pārņēma kompāniju ar nepilnu 10 000 latu (14 229 eiro) apgrozījumu un divtik lieliem zaudējumiem, bet "Regreen" situācija bija vēl bēdīgāka - uzkrāti 128 000 latu (182 128 eiro) iepriekšējo gadu zaudējumu, negatīvs pašu kapitāls 145 000 latu (206 316 eiro) apmērā un parādi kreditoriem vairāk nekā 370 000 latu (526 463 eiro) apmērā.

Kopš iegādes "Regreen" tā arī nekad neesot sākusi darbību, tikai turpinot krāt parādu slogu. "Entalpija" lēni rosījusies, par dažiem tūkstošiem eiro gadā iznomājot zemi un sniedzot kanalizācijas pakalpojumus, līdz beidzot kaut cik vērā ņemama darbība sākusies pērn, kad firma sākusi jaunu virzienu - dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu dedzināšanu, kas ienesa 12 000 latu (17 074 eiro) un ļāva gadu noslēgt ar 445 latu (633 eiro) peļņu.

Iepirkumu uzraudzības biroja informācija liecina, ka šogad "Entalpija" ar panākumiem startē valsts iepirkumu konkursos. Firma šogad jūlijā uzvarējusi nelielā Valsts nekustamo īpašumu aģentūras iepirkumā par dzīvnieku izcelsmes blakusproduktu iznīcināšanu 21 000 eiro apmērā, bet jūnijā - Iekšlietu ministrijas pakļautībā esošās Nodrošinājuma valsts aģentūras iepirkumā par kontrabandas cigarešu iznīcināšanu 69 950 eiro apmērā. Šajā iepirkumā gan ir divi uzvarētāji. Nekādu lielo peļņu "Entalpijai" gan šie darbi nesola, raksta "Ir".

Kā liecina Gudermaņa amatpersonas deklarācija, pirms 14 gadiem, strādājot policijas nodaļas priekšnieka amatā, viņam kopīpašumā ar dzīvesbiedri piederēja tikai dzīvoklis Jelgavā un bija uzkrāti 4200 lati (5976 eiro) skaidrā naudā. Patlaban viņam pieder dzīvoklis Kauguros un māja ar zemi Babītes pagastā. Gadiem ejot, turība augusi, lai arī pelnījis tikai policijā un saņēmis divus nelielus mantojumus. Tas nav traucējis pakāpeniski iegādāties vairākus zemes gabalus, vēlāk tos pārdodot, pieauguši arī deklarētie naudas uzkrājumi, taču vislielākais atspaids ENAP šefam šo gadu laikā bijusi viņa dzīvesbiedre Inese, raksta "Ir".

Kā liecina deklarācija, sieva 2005.gadā Gudermanim uzdāvinājusi 41 000 latu (58 338 eiro), 2006.gadā - 34 250 latus (48 733 eiro), 2007.gadā - 94 000 latus (133 750 eiro). Viņš sievas dāvinājumus nevēlas komentēt. Uzņēmumu reģistra informācija neliecina, ka Inese Gudermane pelnītu biznesā, būtu īpašniece vai amatpersona kādā uzņēmumā. Deviņdesmitajos gados viņa kādā firmā strādājusi par grāmatvedi.

Ienākumi no dzīvesbiedres dāvinājumiem nav vienīgie, ko saņēmis Gudermanis. Kā liecina 2009.gada deklarācija, viņš saņēmis arī 60 368 eiro no Igaunijas uzņēmuma "Velveren OU", kas šajā gadā kļuva par lielāko līdzīpašnieku firmā "Regreen". Kā "Ir" noskaidrojis Igaunijas reģistrā, arī šī firma reālu saimniecisko darbību neveic un vienīgais tās īpašnieks un amatpersona ir kāds Vladimirs Zommers, bet uzņēmuma e-pasts un telefons reģistrēts Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti