Dienas notikumu apskats

Valsts kontrole kritizē VID par nepietiekami lielas uzmanības pievēršanu korupcijai

Dienas notikumu apskats

Bēgļu uzņemšanas plāns nepilda tā galveno mērķi, secina konferencē

Trukšņa un Krūmiņa advokāti cer, ka rīt klientus atbrīvos

KNAB sāk lietu par partiju nelikumīgu finansēšanu; četri aizturētie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) uzsācis kriminālprocesu par iespējamo politisko partiju un politisko partiju apvienību nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā. Procesa ietvaros tika aizturētas četras personas, trešdien, 5.oktobrī, informēja birojs.

Otrdien kļuva zināms, ka KNAB veica kratīšanu Jūrmalas mēra Gata Trukšņa ( Zaļo un zemnieku savienība)  kabinetā, pēc tam Truksnim pēkšņi pasliktinājās veselība un viņš nonāca slimnīcā. Savukārt otrdien vakarā kļuva zināms, ka KNAB aizturēja arī uzņēmēju Jūliju Krūmiņu.

Izmeklēšanas interesēs KNAB šobrīd plašāku informāciju nesniedz.

 Latvijas Radio vēstīja, ka KNAB aizturētais uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš un viņa meita Maija Čerņavska pirms diviem gadiem ziedojuši 30 000 eiro Zaļo un zemnieku savienībai, kuru pārstāv aizturētais Jūrmalas mērs Gatis Truksnis.

Trukšņa advokāts Jānis Rozenbergs Latvijas Radio apliecina, ka Jūrmalas mērs joprojām atrodas slimnīcā, taču par kāda drošības līdzekļa piemērošanu viņam ziņu nav. Rozenbergs arī neprognozē, kad Truksni no slimnīcas varētu izrakstīt.

“Nemāku teikt. Vai šodien izrakstīs, vai kā, tad jau lai ārsti skatās, grūti pateikt. Pagaidām viņš tur ir vēl katrā ziņā,” sacīja advokāts.

KNAB vēl oficiāli nesniedz informāciju, un Zaļo un zemnieku savienības pārstāvji pagaidām nogaida pirms paziņojumiem par sava biedra Trukšņa aizturēšanu, pauda ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze.

“Mēs vēlamies, protams, saņemt kaut kādu informāciju vairāk, bet es saprotu, ka pašlaik neviens arī neko oficiāli nepaziņo. Līdz ar to mēs gaidīsim, lai ir oficiāli kaut kāds paziņojums, kādi ir iemesli un kādēļ viņš ir aizturēts,” norādīja ZZS pārstāvis.

Ziņu aģentūras LETA rīcībā esoša neoficiāla informācija liecina, ka Trukšņa aizturēšana saistīta ar iespējamiem pārkāpumiem partiju finansēšanu.

Trukšņa advokāts Jānis Rozenbergs gan to nekomentēja.

“Ņemot vērā, ka esmu parakstījies par ziņu neizpaušanu, tad lai nu izmeklēšanas iestādes un preses dienesti par to informē tad, kad viņi to uzskatīs par iespējamu, kad tas netraucēs izmeklēšanai,” sacīja advokāts.

Aizturētais uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš pirms iepriekšējām Saeimas vēlēšanām 2014. gadā bijis dāsns ziedotājs Zaļo un zemnieku savienībai. Krūmiņš maijā partiju apvienībai ziedoja 15 000 eiro, un tikpat noziedoja arī viņa meita Maija Čerņavska.

Vaicāts par iespējamiem pārkāpumiem Zaļo un zemnieku savienības vai to veidojošo partiju finansēs, ZZS valdes priekšsēdētājs Armands Krauze atbildēja, ka uzticas Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam.

“Jau pavasarī, kad mediji pievērsa uzmanību, ka ZZS kontos ienāk ziedojumi, mēs arī toreiz teicām, ka esam aicinājuši, lai ziedo savlaicīgi, lai KNAB ir laiks pārbaudīt šos cilvēkus un visu to procesu. Faktiski es varu teikt, ka mēs esam ļoti gandarīti, ka KNAB arī strādā un pārbauda, tā kā vairāk man nav ko piebilst. Labi strādā,” sacīja Krauze.

Savukārt par ZZS attiecībām ar Jūliju Krūmiņu Krauze izteicās īsi.

“Neesmu ticies, neesmu redzējis un runājis,” pauda Krauze.

Arī ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis Latvijas Radio atbildēja, ka ZZS neesot nekādu attiecību ar Jūliju Krūmiņu. 

Trešdien pēcpusdienā Truksnis ir izrakstīts no slimnīcas un atrodas izolatorā, norādīja Trukšņa advokāts Jānis Rozenbergs. Izolatorā šobrīd atrodas arī uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš. Viņa advokāts Egons Rusanovs stāstīja, ka trešdien Krūmiņš turpinājis sniegt liecības.

“Šodien bija izmeklēšanas darbības. Pirms neilga laika darbības beidzās. Kas būs tālāk, es vēl neko nezinu,” sacīja Rusanovs.

Krūmiņš savu advokātu lūdzis neizpaust informāciju par viņam inkriminētajiem pārkāpumiem, taču Rusanovs cer, ka Krūmiņš pats jau ceturtdien par to varētu pastāstīt, jo no rīta būs pagājušas 48 stundas kopš Krūmiņa aizturēšanas, un tad viņš ir vai nu jālaiž vaļā, vai arī jāapcietina.

“Tehniski ļoti grūti noorganizēt viņa apcietināšanu, jo tagad jau pulkstenis ir 17:00, un viņam aizturēšanas termiņš beidzas 9:40 no rīta. Tāpēc tīri tehniski tas ir diezgan grūti izdarāms. Tāpēc es pieļauju, ka viņu rīt atbrīvos,” pauda Rusanovs.

Arī Gata Trukšņa advokāts pauž cerību, ka ceturtdien viņa klientu varētu atbrīvot. 

Bet Latvijas Zaļās partijas priekšsēdētājs Edgars Tavars ir pārliecināts, ka Latvijas Zaļajai partijai, kā arī Zaļo un zemnieku savienībai, nekādu pārkāpumu finansēs neesot.

“Es no savas puses varu pateikt, ka mums, Latvijas Zaļajai partijai, ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja daļu, kas uzrauga partiju finanses, ir ļoti korekta un veiksmīga sadarbība. Mēs regulāri iesniedzam savus gada pārskatus par 2014., 2015. gadu. Mēs neesam saņēmuši kādus pārmetumus vai kādus būtiskus aizrādījumus. Tieši otrādāk – mēs esam saņēmuši pozitīvas atsauksmes,” pauda Tavars.

Viņš stāstīja, ka Trukšņa kratīšana bijusi šoks partijas biedriem, taču kriminālprocesā par partijas finansēšanas pārkāpumiem runa varētu nebūt par ZZS.

“Es sazinājos ar savas partijas [Jūrmalas] nodaļas vadītāju, kurš ir arī Jūrmalas domes deputāts. Arī viņam tas bija šoks vakar, kā mums visiem, ka tāda kratīšana notiek. Plašākas informācijas nav. Vēl jo vairāk, pie manis kā pie partijas vadītāja, vai arī ZZS kolēģiem, un neesmu dzirdējis, ka kāds būtu vērsies ar kādiem aicinājumiem kaut ko papildus precizēt par finansējumu. Nav pilnīgi nekādas indikācijas. Nav neviens ne pratināts, ne jautāts. Man ir grūti pateikt, vai tas vispār ir saistīts ar Zaļo un zemnieku savienību,” sacīja Tavars. 

Politoloģe, "Providus" pētniece Iveta Kažoka Latvijas Radio raidījumā “Pēcpusdiena” atzina, ka saistībā ar partiju “melnajām kasēm” KNAB iespējas rīkoties, izmantojot visu pašu arsenālu, radās salīdzinoši nesen, pirms četriem pieciem gadiem, bet šajā laikā nebija dzirdēts par skaļajām partiju finansēšanas lietam,  

Tas ir kaut kas jauns, kad par partiju finansēšanas pārkāpumiem kāds tiek aizturēts, atzina Kažoka.  

Ir arī zināmā mērā pārsteidzoši, ka šī lieta ir tikai pirmā, bet ir labi, ka KNAB spējis ne tikai pārbaudīt acīmredzamo vai dzenāties pakaļ maziem pārkāpējiem, bet atklāt arī nopietnākas shēmas, sacīja Kažoka.

 Kažoka gan norādīja, ka KNAB varētu labāk komunicēt ar sabiedrību, izskaidrojot to, ko šobrīd var izskaidrot, lai novērstu jebkādas spekulācijas. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti