De Facto

Ieskats 23. septembra "De Facto" tematos

De Facto

Kā tikt pie jauna izglītības biznesa, ja esošajam atņem akreditāciju

Polittehnoloģijas tricina Liepājas domes koalīciju

KNAB sāk jaunu pārbaudi par viltoto «Kurzemes Vārdu» pirms Liepājas domes vēlēšanām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Vairāki kriminālprocesi, nopludināta politiķu sarakste un vicemēra atkāpšanās – līdz šim diezgan rāmi strādājusī Liepājas dome pēdējo nedēļu laikā ir piedzīvojusi nopietnus satricinājumus. Lai gan Liepājas partija un Latvijas Reģionu apvienība apgalvo, ka to veidotā koalīcija joprojām ir stabila, opozīcijā palikusī “Saskaņa” nu ir sākusi aktīvi runāt par jaunas koalīcijas nepieciešamību.

Tas viss notiek, tuvojoties oktobra beigām, kad iepriekš bijusi iecerēta pilsētas vadības maiņa, vēsta Latvijas Televīzijas raidījums “De Facto”.

Īsumā: 

  1. Nedēļu pirms vēlēšanām parādījās Liepājas mēru nomelnojoša avīze.
  2. Pēc publiskotas sarunas ar izdevuma iespējamo autoru Točelovski atkāpās toreizējais Liepājas vicemērs Kronbergs.
  3. Točelovska uzņēmumam uzlikts sods par slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanu.
  4. Opozīcija: Točelovska atmaskojumu parādīšanās saistāma ar Liepājas mēra maiņu, ko paredz koalīcijas līgums.

Nedēļu pirms vēlēšanām parādījās Liepājas mēru nomelnojoša avīze

Pagājušā gada pašvaldību vēlēšanas Liepājā bija visai spraigas – domē iekļuva tikai trīs partijas ar visai līdzīgiem rezultātiem – Liepājas partija, Latvijas Reģionu apvienība (LRA) un “Saskaņa”.  Mēra amatu saglabāja jau vairākus gadus tajā aizvadījušais Uldis Sesks, jo spēja vienoties ar savu sīvāko oponentu, Reģionu apvienības līderi Jāni Vilnīti par mēra maiņu nākotnē – šī gada rudenī.

Tuvojoties šim termiņam, Liepāju satricināja atgādinājums par kādu priekšvēlēšanu izdevumu, kas jau reiz nospēlēja redzamu lomu varas maiņas procesā. Reģionālo avīzi imitējošais izdevums “Par ko nekad nestāstīs “Kurzemes Vārds”” liepājnieku pastkastēs sabira nedēļu pirms vēlēšanām. Tā vāku rotāja mēra bilde ar virsrakstu “Uldis Sesks apzog liepājniekus”. Pirms koalīcijas sarunām Sesks tolaik minēja, jātiek skaidrībā, kas stāvējis aiz nomelnošanas kampaņas.

Policijā vērsās gan Liepājas mērs, gan īstais “Kurzemes Vārds”, un abos kriminālprocesos izmeklēšana vēl turpinās.

Izdevuma autors gan neslēpās – tas bija savulaik ar “Saskaņu” saistītais Reinis Točelovskis, kurš sevi dēvē par polittehnologu.

Pirms dažām nedēļām Točelovskis par sevi skaļi atgādināja ar jaunām publiskām atklāsmēm. “Šīs avīzes tapšanā vistiešākajā veidā bija ieinteresēts Vilnītis un viņa komanda, kas arī uzņēmās galvenās finansiālās saistības, lai tā avīze nāktu gaismā,” viņš paziņoja paša uzturētajā “Facebook” lapā “Liepājas Balss”.

Saistības līdz galam gan netika izpildītas, apgalvoja Točelovskis un kā pierādījumus publicēja arī savu saraksti ar toreizējo LRA kandidātu Ģirtu Kronbergu, kurš pēc vēlēšanām kļuva par Liepājas vicemēru.

 

Pēc publiskotas sarakstes ar izdevuma iespējamo autoru Točelovski atkāpās Liepājas vicemērs Kronbergs

 

Pēc Točelovska paziņojumiem Kronbergs apgalvoja, ka sarakste esot daļēji sagrozīta un falsificēta, tomēr šonedēļ atkāpās no vicemēra amata. Jebkādus maksājumus Točelovskim viņš noliedz. "Es varbūt tiešām, varbūt neadekvāti un varbūt ilgāk kā vajadzētu, ar viņu sarakstījos. Bet es neesmu ne viņam kaut ko pasūtījis, ne kaut ko maksājis. Ja tam ir kāds pierādījums, tai skaitā no tā paša Reiņa, nu, tad lai viņš liek galdā un nemanipulē ne ar medijiem, ne ar mums, ne ar dienestiem. Jo es šo lietu tiešām uzskatu par tādu labu mēģinājumu, bet neveiksmīgu mēģinājumu,” Kronbergs apgalvoja sarunā ar “De facto”.

Noprotams, ka Kronbergs atkāpies, jo viņu kā savu vietnieku vairs nav vēlējies redzēt Sesks. Tomēr domes deputāta mandātu viņš nolikt neplāno un arī iecerējis turpināt darbu Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas valdē.

Liepājas mērs Sesks nenoliedz, ka ar Kronbergu sastrādāties tagad būtu sarežģīti. “Nopietna nomelnošanas kampaņa bija arī pret mani. Toreiz, veidojot koalīciju, koalīcijas partneri teica, ka viņiem nav nekādas saistības. Šobrīd šīs sarakstes rāda, ka Ģirts Kronbergs vistiešākā veidā ir bijis saistībā ar Reiņa Točelovska aktivitātēm, veidojot viltus avīzi un maldinot liepājniekus. Un te, protams, radās diezgan daudz tādu jautājumu, cik lielā mērā tagadējais partneris ir bijis iesaistīts tādās apmelošanas kampaņās un viltus avīzes izdošanās, un cik nē. Un diemžēl līdz šodienai tāda pilna skaidrība nav,” uzsver Sesks. LRA  līderim Liepājā Jānim Vilnītim Sesks tomēr uzticoties, jo viņš apgalvojis, ka par Kronberga ieilgušo saziņu ar Točelovski neesot zinājis.

Kā izskatījusies viltus avīze, rāda “Kurzemes Vārda” redaktors Ints Grasis. Viņš kā izdevēja valdes priekšsēdētājs arī vērsās policijā par nelikumīgu preču zīmes izmantošanu, taču jaunumu pagaidām neesot. "Nu, es domāju, tās grūtības policijai varētu būt tajā apstāklī, ka mēs nekādā veidā nevaram pierādīt, ka mums būtu kaut kādi finansiāli zaudējumi. Tā kā šis aspekts uzreiz atkrīt, jo to nevar izrēķināt vienkārši. Tas, ka mēs esam cietuši, mūsu medija tēls ir cietis, tas ir nenoliedzami, bet šīs lietas laikam ir tādas, kur juristi parasti ļoti ilgi strīdas, un arī policijai droši vien ir ļoti grūti izmeklēt,” vērtē Grasis.

 

Točelovska uzņēmumam uzlikts sods par slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanu

 

Izmaksas, kuras Točelovskis it kā nosūtījis Kronbergam, atšķiras no tām, kuras konstatēja KNAB. Birojā “De facto” informēja, ka Točelovska uzņēmumam uzlikts administratīvais sods par slēptas priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanu, nenorādot apmaksātāju. Tirāža esot bijusi 10 tūkstoši eksemplāru, bet izmaksas – nepilni trīs simti eiro. Točelovskis gan šo 150 eiro naudas sodu ir pārsūdzējis tiesā. Taču tagad pēc jaunatklātajiem apstākļiem KNAB ir uzsācis atkārtotu pārbaudi par izdevuma organizēšanu un veidošanu.

Točelovskis nenoliedz, ka šobrīd ir saistīts ar mājaslapu “WhiteCardinals.com”, kas angļu un krievu valodā piedāvā politiskās konsultācijas un kampaņu organizēšanu. Lapā par kustības līderi nodēvēts Aleksandrs Magarams – kādreizējais “Saskaņas” ziedotājs. Starp pateicīgajiem klientiem galvenokārt redzami “Saskaņas” politiķi: Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs, Rēzeknes mērs Aleksandrs Bartaševičs un Liepājas nodaļas vadītājs Valērijs Agešins. Tomēr gan Točelovskis, gan Magarams “De facto” apgalvoja, ka abu polittehnologu sadarbība sākusies tikai pēc vēlēšanām, un “Saskaņai” ar “Kurzemes Vārdam” līdzīgo izdevumu neesot nekāda sakara. Abiem tolaik sakritušas intereses vērsties pret Liepājas mēru Sesku, bet izvēlētie sabiedrotie bijuši dažādi.

 

Opozīcija: Točelovska atmaskojumu parādīšanās saistāma ar Liepājas mēra maiņu, ko paredz koalīcijas līgums

 

Jānis Vilnītis neslēpj, ka ar Točelovski saziņa viņam sākusies jau pusgadu pirms vēlēšanām, taču kategoriski norobežojas no viltotā “Kurzemes Vārda”, jo tādas metodes viņam neesot pieņemamas: “Pēdējā tikšanās bija pusotru mēnesi pirms vēlēšanām, kad viņš [Točelovskis] izlūdzās vēl vienu tikšanos, uz kuru es aizgāju ar Ģirtu Kronbergu ar vēlmi sapazīstināt. Un mans uzstādījums bija: Reini, es ar tevi vairs netikšos, nekādā veidā es neatbildēšu un nekomunicēšu ar tevi. Un teicu – ja tev ir kaut kas sakāms, tad te ir Ģirts Kronbergs, ar kuru tu vari tikties, runāt, ja tev ir kaut kas sakāms, bet ar mani tu vairs nekomunicēsi.”

Vilnītis apgalvo, ka joprojām gatavojas oktobra beigās pārņemt pilsētas vadības grožus no Seska, kas izriet no koalīcijas līguma – ka pēc Saeimas vēlēšanām Reģionu apvienība virza savu kandidātu. Tomēr domes opozīcijas līderis Agešins ir pārliecināts, ka Vilnītis esot apspēlēts: “Viņa komanda tiek šķelta, no komandas atšķelts Ģirts Kronbergs, kurš ir vainojams nomelnojošajā kampaņā un līdz ar to demisionēja. (..) Ja Jānis Vilnītis ir ar mieru, ka viņa komandu sašķeļ, un viņš nedara neko un piedod Liepājas partijai šo visu, tad tā ir viņa problēma, un viņš nav pelnījis kļūt par Liepājas mēru. Un viņš arī nebūs.”

Agešins uzskata, ka Točelovska atmaskojumu parādīšanās esot tieši saistāma ar gaidāmo mēra maiņu, jo amatam patiesībā tiekot gatavots kāds no Liepājas partijas. Tāpat par to liecinot Zaļo un Zemnieku savienības Kurzemē pasūtītā aptauja par iespējamo sadarbību ar “Saskaņu”, pieļauj Agešins.

Šādu iespēju gan noraida visaugstāk stāvošais Liepājas partijas biedrs valstī, premjers Māris Kučinskis: “Pagaidām es domāju, ka nē. (..) Man jau šķiet, ka šādā koalīcijā, šādā arī vadībā Liepājas partija var nostrādāt visu sasaukumu un tad domāt. (..) Neredzu kādu ieinteresēto kaut kādus satricinājumus pilsētā veikt, un kaut kādas izmaiņas ar “Saskaņas” iesaistīšanos, šķiet, tas būtu sliktākais, ko viņi var izdarīt.”

Liepājas domes turpmāko darbu būtiski var ietekmēt Saeimas vēlēšanas – mainīties var gan deputātu sastāvs, jo daži domnieki kandidē, gan tas, kurš no domē pārstāvētajiem spēkiem piedalīsies valdības veidošanā.

Vairākās lielajās pilsētās “Saskaņa” tagad jau ir vai vismaz kādu brīdi ir pabijusi pie varas – Rīgā, Rēzeknē, Jūrmalā, Daugavpilī un Jēkabpilī. Un jāpiebilst, ka vietās, kur partijas pārstāvji vadošos amatos nokļuvuši pateicoties koalīcijai, tas parasti noticis ar “zaļzemnieku” kā partneru atbalstu.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti