KNAB priekšnieka vērtēšanai komisiju pagaidām neveido

Īpaša komisija Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieka darbības izvērtēšanai pagaidām netiks veidota, jo tās darbs dublētos ar divām pārbaudēm, ko jau veic Ģenerālprokuratūra. Tā trešdien pēc tikšanās ar ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru sacīja ministru prezidente Laimdota Straujuma. Arī Valsts prezidents uzskata, ka KNAB situācijas risināšana pašreiz ir prokuratūras rokās. Savukārt birojā turpinās arī divas disciplinārlietas par Jutas Strīķes rīcību. Viena no tām esot par to, ka Strīķe nav apmeklējusi lietvedības kursus, kur tika nosūta, liecina neoficiālā informācija.

Ģenerālprokuratūra pašreiz veic divas pārbaudes, kas ir saistītas ar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju. Viena ir par to, kā biroja priekšnieka vietniecei Jutai Strīķei tika piešķirta pielaide valsts noslēpumam, kad viņa ar tiesas spriedumu tikai atjaunota darbā. Pielaidi atjaunoja Satversmes aizsardzības birojs, bet KNAB priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks uzskata, ka tas ir darīts pārsteidzīgi un birojam nemaz neesot bijis visu dokumentu, lai lemtu par pielaides atjaunošanu Strīķei.

Otra pārbaude prokuratūrā tiek veikta par to, ka KNAB nepilda tiesas spriedumu, ar kuru Strīķe ir atjaunota darbā un it kā kavējas izmaksāt ieturēto algu. Tādēļ ministru prezidente Laimdota Straujuma vispirms vēlas sagaidīt šo pārbaužu rezultātus, lai lemtu tālāk.

„Gaidīsim, kas tur būs. Un tad ir komisija, ja ir negatīvs rezultāts, kuras darba rezultāts tiek nodots lemšanai Saeimā,” sacīja Straujuma.

Komisija, ko pieminēja Straujuma, var tikt dibināta, lai izvērtētu Streļčenoka atbilstību amatam. Tā ir vienīgā iespēja, kā valdības vadītāja var rosināt KNAB priekšnieka nomaiņu. Tomēr gan ģenerālprokurors Ēriks Kalnmeiers, gan Straujuma uzskata, ka ar to vēl būtu jāpagaida.

„Mēs ar ģenerālprokuroru vienojāmies, ka tas, ko pašreiz veic Ģenerālprokuratūra ar savām iespējām, tur ir iespējams veikt dziļāku izmeklēšanu nekā tad, ja mēs izveidojam šodien jau izmeklēšanas komisiju, kuru tāpat vadītu ģenerālprokurors,” norādīja Straujuma.

Pēc Straujumas vārdiem, Kalnmeiers esot solījis, ka pārbaužu rezultāti varētu būt zināmi jūnijā. Pats ģenerālprokurors publiski esot atteicies nosaukt jebkādus termiņus. Arī Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka šobrīd savs vārds būtu jāsaka prokuratūrai:

„Jā, mēs šodien pārrunājām šo jautājumu. Viņš faktiski šobrīd atrodas pie ģenerālprokurora.”

Iepriekš Straujuma vairākkārt ir uzsvērusi, ka KNAB notiekošais ir absurds, bet viņas kā premjeres rīcība ir ierobežota. Tomēr ilggadējais pretkorupcijas jautājumu pētnieks un KNAB Sabiedriski konsultatīvās padomes loceklis Valts Kalniņš uzskata, ka valdības vadītāja ir vienīgā, kas šajā situācijā var vismaz kaut ko darīt.

Jāatgādina, ka pret Strīķi KNAB ir ierosinātas divas disciplinārlietas. Viena, kā vēsta neoficiālie avoti, esot par to, ka Strīķe neesot apmeklējusi lietvedības kursus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt