KNAB par interešu konfliktu soda divas Jūras akadēmijas amatpersonas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), reaģējot uz Valsts kontroles sniegto informāciju par Latvijas Jūras akadēmijas (LJA) Jūrskolas amatpersonu, iespējams, prasību par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā neievērošanu, izmaksājot sev prēmijas, savas kompetences ietvaros, veica pārbaudi. KNAB konstatēja interešu konflikta pārkāpumu un administratīvi sodīja divas nu jau bijušās LJA valsts amatpersonas, liecina KNAB informācija.

KNAB pārbaudē konstatēja, ka divas valsts amatpersonas – bijušais LJA Jūrskolas direktors Ervīns Ruņģis un bijusī LJA Jūrskolas direktora vietniece Sarmīte Dombrovska – nav ievērojušas likumā “Par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā” (IKNL) valsts amatpersonām noteiktos ierobežojumus un aizliegumus.

Pārbaudes laikā KNAB secināja, ka Ruņģis un Dombrovska lēma par Jūrskolas pedagoģiskā personāla un administratīvo darbinieku, tostarp arī sevis, prēmēšanu.

KNAB skaidroja, ka šajā situācijā Ruņģis un Dombrovska atradās interešu konflikta situācijā, jo īstenoja ar valsts amatpersonas amata pienākumiem saistītas darbības, t.i., piedalījās lēmuma pieņemšanā, kurā paši bija personiski un mantiski ieinteresēti.

KNAB par valsts amatpersonas amata pienākumu veikšanu interešu konflikta situācijā abas amatpersonas 2020. gada 26. novembrī sauca pie administratīvās atbildības.

Izvērtējot pārkāpuma raksturu, smagumu, abu personu atbildību un citus apstākļus, KNAB piemēroja Ruņģim 180 eiro un Dombrovskai 100 eiro naudas sodu.

Dombrovska KNAB amatpersonu pieņemto lēmumu bija pārsūdzējusi. KNAB lēmumi stājušies spēkā, un abas amatpersonas tām piemērotos naudas sodus iemaksājušas valsts budžetā. KNAB turpina vērtēt katras amatpersonas valstij radīto zaudējumu apmēru, lai pieņemtu lēmumu par zaudējumu piedzīšanu.

"Ikvienai valsts amatpersonai būtu jārāda pārējai sabiedrībai godprātīgas un taisnīgas rīcības piemērs, taču diemžēl joprojām ir novērojami gadījumi, kad amatpersonu personīgās intereses ņem virsroku pār pilnvarām. Šādi gadījumi nav pieņemami, tie nepaliek bez KNAB ievērības, un pārkāpumos iesaistītās personas tiek sauktas pie atbildības. Turklāt valsts amatpersonām jāapzinās un jārēķinās, ka par interešu konflikta vai citiem IKNL normu  pārkāpumiem var nākties maksāt ne tikai naudas sodu, bet arī atmaksāt valstij radīto zaudējumu, kas radies no ienākumiem, kurus amatpersona guvusi, pārkāpjot IKNL noteiktos ierobežojumus un aizliegumus," skaidroja KNAB priekšnieks Jēkabs Straume.

KNAB informāciju no Valsts kontroles saņēma 2020. gada 7. oktobrī. Iestāde 2020. gada 4. decembrī informēja Valsts kontroli par pieņemtajiem lēmumiem.

Amatpersonu darbības vērtētas administratīvā pārkāpuma procesā. Ja vienas personas nodarītais mantiskais kaitējums pārsniegtu piecas minimālās mēnešalgas, KNAB būtu tiesīgs amatpersonas saukt pie kriminālatbildības, norādīja birojā.

KONTEKSTS: 

Valsts kontrole  noslēdza revīziju LJA un tās Jūrskolā, un revīzijas laikā  vērsās KNAB par to, ka LJA, iespējams, nav ievērojusi prasības par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā un nepamatoti no valsts budžeta finansējuma izmaksājusi prēmijas 3600 eiro apmērā.

Revīzijā arī atklātas vairākas nepilnības augstskolas darbā. To cēlonis Valsts kontroles ieskatā ir LJA atbildīgo darbinieku pienākumu nepildīšana, iekšējās kontroles sistēmas nepilnības un LJA vadības kontroles trūkums par normatīvo aktu prasību ievērošanu LJA un arī LJA Jūrskolas darbībā.

Lai novērstu normatīvo aktu prasību neievērošanu izglītības iestāžu darbībā un uzlabotu LJA un LJA Jūrskolas iekšējās kontroles sistēmu, LJA un IZM ir sniegti kopā 12 ieteikumi, kurus institūcijas ir apņēmušās ieviest līdz 2023. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti