KNAB nesaredz neētisku rīcību Jurčas solījumos sadot pa purnu «Delnas» vadītājam

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nav saskatījis neētisku rīcību KNAB priekšnieka vietnieces Ilzes Jurčas sarunā ar organizācijas "Delna" vadītāju Gundaru Jankovu, kurā, pēc Jankova apgalvotā, Jurča viņam solījusi "sadot pa purnu".

Pirms vairākiem mēnešiem Jankovs vērsās pie KNAB priekšnieka ar lūgumu skaidrot, vai konkrētais gadījums tika vērtēts KNAB Ētikas komisijā. Arī KNAB sekretariāta vadītāja Māra Priedīte šovasar apgalvoja, ka KNAB konkrētais gadījums tiek vērtēts.

Šonedēļ Jankovs no KNAB priekšnieka saņēmis formālu atbildi divos teikumos. Sociālajos tīklos publicētajā Streļčenoka vēstulē teikts, ka, "izvērtējot iesniegumā minēto informāciju, kā arī no Valsts policijas saņemto atteikuma materiālu, Jurčas prettiesiska vai neētiska rīcība netika konstatēta."

"No šādas atbildes pat nav īsti skaidrs, vai Jurčas rīcība tika vērtēta Ētikas komisijā. Es šādu atbildi vērtēju, ka Streļčenoks šajā iestādē nav galvenais, bet tā ir Jurča. Šī atbilde tikai apliecināja manu pārliecību," teica Jankovs.

Viņš arī norādīja, ka trūkst kontroles pār KNAB, lai šādus gadījumus vispār objektīvi varētu izvērtēt. "Šī iestāde ir tik unikāla, ka jebkura manipulācija no Ministru kabineta vai premjerministres puses automātiski izsauks reakciju, ka tā ir politiska iejaukšanās KNAB darbā. Tā ir problēma, kas jārisina, diemžēl atbildīgās amatpersonas to nav izdarījušas, un nav redzams, ka to darīs," uzsvēra Jankovs.

Jurča līdz šim nav atvainojusies, un komunikācija ar Jankovu viņai bijusi ļoti formāla. "Mani argumenti tiek uztverti kā uzbrukums KNAB, un viņa vienkārši atvairās ar diezgan nepieklājīgām frāzēm," piebilda "Delnas" vadītājs.

Jankovs iepriekš par Jurčas izteikumiem vērsās Valsts policijā, taču tā nolēma kriminālprocesu nesākt, jo atgadījumā nesaskatīja noziedzīga nodarījuma sastāvu. Jankovam bija iespējams policijas lēmumu pārsūdzēt prokuratūrā, taču viņš to nedarīja, jo neredzēja tam jēgu.

Žurnāls "Ir" iepriekš rakstīja, ka šis konflikts izvērsies 22.aprīlī Ministru kabinetā, kur izskatīts jaunais KNAB likumprojekts. Pirms jautājuma izskatīšanas Jankovs nolēmis aprunāties ar KNAB priekšnieka vietnieci, taču Jurča metusies viņu lamāt.

"Viņa bruka virsū. Sākumā tas bija par organizāciju, ka esam pērkami, vienas partijas kabatas organizācija," stāstījis Jankovs. Nevienu partiju vārdā Jurča neesot nosaukusi, bet Jankovs pieļauj, ka domāta "Vienotība". "Tad pārmetās uz mani, - ka es tāds pats pērkams, neturu savus solījumus, ka atbalstīju KNAB likumprojekta virzību, bet tagad bremzēju," turpinājis Jankovs, "tad viņa sāka personiski uzbrukt. Teica: es tevi iznīcināšu, es pret tevi savākšu vai vācu [informāciju], un es to izmantošu izdevīgā brīdī." Viņš atbildējis, ka nezina, ko par viņu varētu savākt, taču, ja Jurčas rīcībā ir kāda informācija par iespējamām nelikumībām, lai nekavējoties vēršas tiesībsargājošās iestādēs. Ar to neesot bijis gana - KNAB priekšnieka vietniece pavēstījusi, ka Jankova "karjerai ir pārvilkta strīpa" un "nebrīnies, ja tu par savām darbībām uz ielas dabūsi pa purnu, tu neapzinies, ar ko esi sapinies, kur iesaistījies".

Sākotnēji Jankovs šo uzbrukumu neesot uztvēris kā draudus, tomēr pēc pāris dienām atskārtis, ka nav normāla situācija, ja augsta KNAB amatpersona draud pretkorupcijas organizācijas vadītājam par to, ka biedrība paudusi tai nepieņemamu viedokli.

Līdz draudiem nonācis arī žurnāla mēģinājums uzzināt Jurčas versiju par valdības ēkā notikušo. KNAB priekšnieka vietniecei viedoklis taujāts pēc Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas apkarošanas komisijas sēdes, kurā tika skatīts minētais KNAB likumprojekts. "Es pilnīgi kategoriski atsakos komentēt. Man, tāpat kā jebkurai personai šajā valstī, ir tiesības uz savu viedokli, un es uzskatu - ja es paužu viedokli sarunā ar cilvēku, tad viņam ir korekti vismaz apspriesties par to, kā viņš tālāk to interpretē," izteikusies Jurča.

KNAB priekšnieka vietniece apstiprinājusi, ka runājusi ar Jankovu pirms valdības sēdes, taču tā bijusi "privāta saruna, un es tiešām biju ļoti aizskarta par viņa netaktisko rīcību, sākotnēji atbalstot likumprojektu, [taču pēc tam ne], un es viņam izteicu savu viedokli par to, ka šāda rīcība nav atbalstāma".

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt