KNAB grib padarīt amatpersonām amatu savienošanas kārtību saprotamāku

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) piedāvā vienkāršot valsts un pašvaldību amatpersonām iespēju strādāt arī citos darbos, nevis aprakstot konkrētus atļautos darbus, bet definējot vispārējos principus un palielinot iestāžu vadītāju atbildību, jo iestādes vadītāji būtu tie, kas dotu rakstisku atļauju amatu savienošanai. 

KNAB priekšnieka vietniece Ilze Jurča Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” skaidroja, ka pašlaik likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā ir noteikti vispārējie ierobežojumi savienot amatus, kā arī īpaši ierobežojumi amatpersonu grupām. Taču likums vairākkārt grozīts un tajā nu ir zināms haoss.

Jurča skaidroja, ka KNAB piedāvā darba grupā diskutēt par nepieciešamību likumu pārskatīt, lai to padarītu vienkāršu un saprotamu.

Jurča skatījās, ka KNAB piedāvātu pārstrukturēt ierobežojumus pa varas atzariem – ierobežojumi likumdevējvaras, izpildvaras, tiesu varas amatpersonām, izdalot atsevišķi pašvaldību un kapitālsabiedrību amatpersonām. Augstākam amatpersonām arī būtu paredzēti stingrāki ierobežojumi.

Tajā pašā laikā KNAB piedāvātu liberalizēt atsevišķos ierobežojumus, pārejot uz atļauju principu, - nevis uzskaitīt konkrētus amatus, ar kuriem var savienot savu darbību, bet nosakot, ka amatu savienošanai jāsaņem iestādes vadītāja vai augstākas amatpersonas rakstisku atļauju.

Tas nozīmētu, ka iestādes vadītājs vai augstāka amatpersona arī izvērtē, vai šī amatu savienošana nerada interešu konfliktu, netraucē tiešo pienākumu pildīšanai un nav pretrunā ar nozares ētikas normām.

Jurča skaidroja, ka KNAB piedāvā arī pārskatīt administratīvo atbildību un par maznozīmīgiem pārkāpumiem, piemēram, atļaujas nesaņemšanu savlaicīgi, paredzēt tikai disciplināratbildību. 

KNAB pārstāve atzina, ka šī iecere palielinās iestāžu vadītāju atbildību, taču birojs būtu gatavs nākt talkā un apmācīt iestāžu pārstāvjus par interešu konflikta jautājumiem.  

Labas pārvaldības eksperte Inese Voika raidījumā “Krustpunktā” atzina, ka KNAB ideja ir apsveicama, jo ir jāmazina birokrātiskais slogs un jāspēj nosegt pēc iespējas vairāk situāciju, kas nav ierakstītas likumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt