KNAB: Būvniecības jomā jāpastiprina uzraudzība

Lai neatkārtotos Zolitūdes traģēdija, jāveic sistēmiskas izmaiņas - būvniecības jomā jāpastiprina uzraudzība un kontrole būvniecības jomā. Tā otrdien Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē uzsvēra Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) pārstāvji. KNAB arī aicināja deputātus lemt jautājumu par Valsts būvinspekcijas atjaunošanu.

Par būvniecības uzraudzībā identificētajām galvenajām problēmām otrdien Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē ar prezentāciju uzstājās KNAB pārstāvji. Problēmas esence ir pārāk liela uzticēšanās privātpersonām. „Manuprāt, [problēma ir] tieši tas, ka valsts ir pārāk uzticējusies privātpersonām un nodevusi privātpersonu rokās tieši šī būvniecības procesa uzraudzību. Un to, vai tas notiek projekta prasībām, atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam par šādu objektu būvniecību, un faktiski būvnieks uzaicina būvuzraugu. Un attiecīgi nav ārējās valsts uzraudzības un valsts sekošanas līdzi tam, lai šie procesi notiek atbilstoši likumam," skaidroja KNAB vadītāja vietniece Ilze Jurča.

KNAB pārstāve atgādināja - kad darbojās Valsts būvinspekcija, bija vērojama aktīvāka pašvaldību būvinspektoru darbība, un vairāk arī tika sodīti par būvniecības noteikumu neievērošanu. Tagad administratīvos sodus piemēro retāk.

Kā uzsver Jurča, šobrīd interešu konflikta un korupcijas risks nebūt nav novērsts, tas ir tikai pastiprinājies. Tāpēc KNAB ieteikumus vajadzēja ņemt vērā, jau strādājot pie Būvniecības likuma grozījumiem: „Šobrīd, acīmredzot, politiķu prioritāte tika dota investīciju piesaistei, mazāk domājot par iedzīvotāju drošību un tādiem jautājumiem. Šobrīd šī traģēdija attiecīgi atmet mūs atpakaļ, un mēs būsim spiesti runāt par šiem jautājumiem atkal un atkal. Mēs uzskatām, ka sistēmiski ir jāvēršas. Jālemj jautājums par Valsts būvinspekcijas atjaunošanu, jāskatās, kā Valsts būvinspekcija uzraudzīs pašvaldības būvvalžu darbību. Ir attiecīgi jālemj, kā varēs uzraudzīt jau objektos strādājošos privātpersonu nolīgtos būvuzraugus."

Tāpēc tagad KNAB aicina veikt sistēmisku pasākumu kopumu.

KNAB pārstāve Diāna Kurpniece deputātus iepazīstināja arī ar ārvalstu pieredzei: „Mēs nevaram pateikt, ka ir iespējams ar jebkuru kontroles sistēmu novērst jebkurus riskus, jo pasūtītājs vai būvuzņēmējs vienmēr var nodarīt kādu kaitējumu, taupot resursus. Bet, ja mēs skatāmies Rietumeiropas valstu praksi, piemēram, es skatījos Vācijas un Īrijas praksi, tur ir daudz stingrāka sistēma par pašvaldību būvvalžu sistēmu darbību, ir šis „ad hog" mehānisms, ka izlases veidā ārējas institūcijas veic kontroli."

Kā norāda Kurpniece, nevar teikt, ka traģēdijas cēlonis automātiski ir korupcija, taču diezgan acīmredzami varot novērot - kontroles trūkums ir bijis pārāk liels.

Pēc KNAB pārstāvju uzklausīšanas un deputātu diskusijas Korupcijas novēršanas apakškomisijas vadītājs Aleksejs Loskutovs (Vienotība) solīja pievērsties problēmas risināšanai. Tiks gatavota vēstule Tautsaimniecības komisijai, kurā būs apkopti otrdien  sēdē notikušās diskusijas rezultāti. „Priekšlikums atjaunot tādā vai citādā veidā valsts kontroli pār būvniecības jomu. Ierobežot vai aizliegt objektu dalīšanu kārtās, lai būtu noteikta atbildība par būvniecību kopumā no ģenerāluzņēmēja puses, gan vēlreiz skaidrāk vai stingrāk noteikt, kurš atbildīgs par būvdarbu veikšanas drošumu būvniecības procesā," par vēstulē paredzēto stāstīja Loskutovs.

Tāpat arī pēc Loskutova teiktā, nepārprotami jābūt noteiktām skaidrām prasībām, kādām turpmāk būtu jāatbilst būvniekiem, lai tie varētu saņemt sertifikātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt