KNAB atklājis neuzrādītus partiju tēriņus Saeimas vēlēšanās teju 80 000 eiro apmērā

Astoņas politiskās partijas un to apvienības 13. Saeimas vēlēšanās nav norādījušas finanšu līdzekļus 79 813 eiro apmērā, kā arī neatļautos ziedojumos saņēmušas 7551 eiro, liecina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) 16 partiju un to apvienību iesniegto ieņēmumu un izdevumu deklarācijas, kā arī priekšvēlēšanu aģitācijas ierobežojumu ievērošanas pārbaude. Vienlaikus KNAB rosinās lielākus sodus par pārkāpumiem.

ĪSUMĀ:

  • Astoņas partijas norādījušas nepatiesas ziņas deklarācijā.
  • Nav zināms, kur iegūti 79 813 eiro.
  • Lielākā nedeklarēto izdevumu summa ZZS - 48 212 eiro.
  • "Saskaņa", "Jaunā Vienotība" un "Attīstībai/Par!" saņēma neatļautus ziedojumus.
  • Lielāko summu neatļautos ziedojumos - 6010 eiro - saņēmusi "Jaunā Vienotība".
  • Sods par pārkāpumiem - 3970 eiro.
  • Pārkāpta arī priekšvēlēšanu aģitācijas kārtība.
  • Partijām ir 1,4 miljonu eiro parāds.
  • KNAB vēlas plašāk pārbaudīt partijas, kā arī lielākus sodus par pārkāpumiem.

Pēc KNAB sniegtās informācijas, nepatiesas ziņas deklarācijā norādīja:

Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), "Saskaņa", "KPV LV", "Jaunā Vienotība", Jaunā konservatīvā partija, "Attīstībai/Par!", Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un Brīvībai/LNNK" (NA) un Rīcības partija.

ZZS nav uzrādījusi 48 212 eiro, "Saskaņa" - 12 373 eiro, "Jaunā Vienotība" - 6349 eiro, "KPV LV" - 9340 eiro, "Attīstībai/Par!" 1009 eiro un NA - 473 eiro.

Trīs politiskās partijas un to apvienības – "Saskaņa", "Jaunā Vienotība" un "Attīstībai/Par!" – saņēma neatļautus dāvinājumus (ziedojumus) no juridiskām personām.

"Saskaņa" nelikumīgi saņēmusi - 668 eiro, "Jaunā Vienotība" - 6010 eiro un "Attīstībai/Par!" - 874 eiro.

Par konstatētajiem pārkāpumiem desmit gadījumos tika pieņemti lēmumi par politisko partiju saukšanu pie administratīvās atbildības, kopā uzliekot naudas sodus 3970 eiro apmērā. Savukārt vienai politiskajai partijai izteikts mutvārdu aizrādījums.

Vienlaikus KNAB veica 36 pārbaudes par administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijā, kā rezultātā divos gadījumos personām ir piemērota administratīvā atbildība 180 eiro kopsummā. Desmit gadījumos KNAB konstatēja pārkāpumus par nesaistīto personu priekšvēlēšanu aģitācijas kārtības neievērošanu. Pieņemti seši lēmumi, uzliekot naudas sodus kopsummā 2650 eiro apmērā.

Tāpat četros gadījumos turpinās sāktā lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā, tai skaitā par speciālā izdevuma "Abonē Dienas bizness", kā arī par izdevuma "Par ko nebalsot vēlēšanās" izplatīšanu.

Veicot pārbaudes, KNAB konstatēja satraucošu tendenci – partijas 2018. gadu noslēdza ar lielām parādsaistībām par saņemtajiem pakalpojumiem un precēm.

Kopējā partiju parādsaistību summa sastāda 1 386 616 eiro, kas rada partiju nevienlīdzības risku, organizējot priekšvēlēšanu kampaņas.

Lai šo risku mazinātu, KNAB plāno izstrādāt grozījumus normatīvajā regulējumā attiecībā uz politisko partiju un to apvienību finansēšanu, tai skaitā priekšlikumu paplašināt izdevumu pozīcijas, uz kurām attiecināt priekšvēlēšanu izdevumu apmēra ierobežojumus (piemēram, kampaņu plānošana, veidošana un organizēšana), ieviest ierobežojumus norēķiniem ar piegādātājiem (piemēram, 90 dienas),

kā arī administratīvo sodu palielināšanai.

 

Vēlēšanās kandidējušās partijas iztērēja vairāk nekā 4 miljonus eiro. Piešķirtais valsts budžeta finansējums partijām bija 470 727 eiro, bet saņemtie ziedojumi - 2 300 251 eiro.

KNAB pārbaudīja 2986 reklāmas pakalpojumu sniedzēju, politisko partiju un nesaistīto personu iesniegtos paziņojumus par noslēgtajiem aģitācijas līgumiem, kā arī pārbaudīts 291 saņemtais iesniegums par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansiālās darbības pārkāpumiem priekšvēlēšanu aģitācijas periodā, tai skaitā 91 gadījumā sniedzot normatīvo aktu piemērošanas skaidrojumus, veicot 36 pārbaudes par iespējamu administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijas veikšanai un 28 pārbaudes par iespējamu slēpto priekšvēlēšanu aģitāciju pirms vēlēšanām un par iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas un partiju finansēšanas noteikumu pārkāpumiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti