KM nedomā Gaismas pils griestu sūces dēļ rosināt plašāku pārbaudi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirms nepilna gada ekspluatācijā nodotās Nacionālās bibliotēkas jumtā konstatēts caurums, pa kuru Gaismas pils augšstāvā pil ūdens. Bet Kultūras ministrija nedomā, ka caurums ēkas jumtā var liecināt par nekvalitatīvi paveiktiem darbiem.

Griestu defektu uzdots novērst ēkas būvniekam, kam tas būs jāizdara par saviem līdzekļiem atbilstoši divu gadu garantijas termiņam.

Sūces dēļ bibliotēkas vadība neplāno pārbaudīt visu Gaismas pils jumtu. Turklāt arī Kultūras ministrija nedomā, ka caurums ēkas jumtā var liecināt par nekvalitatīvi paveiktiem darbiem.

Kultūras ministrijas un Gaismas pils projekta īstenošanas eksperts Jānis Dripe Latvijas Radio sacīja, ka Kultūras ministrija Nacionālās bibliotēkas būvniekam saskaņā ar līgumu nav pārskaitījusi visu darījuma summu, uz laiku ieturot vairākus miljonus eiro kā garantiju trūkumu novēršanai līdz divu gadu garantijas termiņa beigām.  Par šiem līdzekļiem tad arī novērsīs jumta defektu

Dripe arī norādīja, ka Nacionālās bibliotēkas ēkas virsotne ir sarežģīta stikla konstrukcija ar blīvējumiem un nav nekas ārkārtējs, ja šāda apjoma stikla konstrukcijā rodas kāda neliela sūce.

Dripe pieļāva, ka defektu varēja radīt putni vēl būvniecības procesā, kamēr jumtam nebija uzlikta virskārta, jo arī “putni regulāri apseko būvobjektus un blīvējums ir tāds patīkams knābājamais elements”.   

“Gaismas pils” būvnieks, pilnsabiedrība „Nacionālā Būvkompāniju apvienība” (NBA) trešdien medijus informēja, ka regulāri apseko jumtu un novērš defektus, ja tādi ir radušies. Iepriekšējais apsekojums notika  2014. gada beigās, toreiz jumts atradās tehniskā kārtībā.

Lai iespējami ātri novērstu ēkas spicē radušos sūci, jau pirmdien alpīnistu komanda kārtējo reizi apsekos jumtu. Šobrīd to nav iespējams darīt bibliotēkā notiekošo ar Latvijas prezidentūru ES Padomē saistīto pasākumu dēļ. Pēc apsekojuma rezultātu saņemšanas NBA kopīgi ar projekta autoriem bojājumu novērsīs.

“Sūce ir radusies tehnoloģiski sarežģītā jumta izolācijas materiāla bojājumu dēļ. Ēkas spice ir veidota no dažādiem materiāliem, tāpēc to salaiduma vietās izmantoti izolācijas materiāli, tai skaitā silikons. Pirms apsekošanas precīzs sūces iemesls nav zināms, bet viena no darba versijām ir visai komiska, taču tāpēc ne mazāk iespējama – silikonu acīmredzot ir iecienījuši putni, kas Gaismas pils spici bieži vien izmanto kā pieturvietu ceļā,” teikts būvnieku paziņojumā.

Jau iepriekš putni ēkas spicei sagādājuši problēmas, tāpēc Latvijas Nacionālā bibliotēka uzstādīja putnu atbaidītāju, tomēr šobrīd saprotams, ka tas problēmu nav atrisinājis pilnībā. Tāpēc kopīgi ar projekta autoru tiks meklētas alternatīvas – papildu līdzekļi putnu atbaidīšanā, speciālas margas, citi izolācijas materiāli vai kas cits. 


Jau vēstīts, ka  jaunās Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēkas pirmā un otrā kārta, kā arī teritorijas infrastruktūra tika pieņemta ekspluatācijā pērn 6.jūnijā. Līgumā ar būvniekiem paredzēta arī divu gadu garantija ar gandrīz 10 miljonu eiro ieturējuma naudu, ja kādas nepilnības būvē vai tās labiekārtojumā atklāsies vēlāk.

Gaismas pils ir viens no apjomīgākajiem un tehnoloģiski sarežģītākajiem projektiem Latvijas vēsturē. 2008.gada aprīlī Valsts aģentūra "Jaunie trīs brāļi" līgumu par LNB jaunās ēkas būvniecību noslēdza par 135,3 miljoniem latu, ieskaitot pievienotās vērtības nodokli, bet līdz šim projekts valstij izmaksājis jau 135,69 miljonus latu, pērn tam atvēlēti vēl 24,5 miljoni, bet šajā summā neietilpst infrastruktūras otrās kārtas būvdarbi un pārcelšanās izdevumi.  

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti