Panorāma

Energokrīze – būtisks papildu atbalsts uzņēmumiem nav plānots

Panorāma

Spriedze starp Krieviju un Rietumiem nemazinās

Klātienes nodrošināšanai par 20% vairāk paštestu

Klātienes mācību nodrošināšanai skolas saņem paštestus ar 20% uzviju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Divi Covid-19 paštesti katram skolēnam ik nedēļas +20% no kopējā skolas paštestu skaita. Pēc tādas formulas patlaban Latvijas skolām piegādā paštestu kastītes. Veicot testus katru dienu septiņas dienas pēc kārtas, arī vīrusa skarta klase var turpināt apmeklēt skolu klātienē.

Āgenskalna sākumskola lielajās kastēs jau saņēmusi paštestus nākamajam mēnesim. Savukārt visās klasēs beidzot ir skolēni. Ja kādam atklāj Covid-19, pārējie mācības turpina klasē, katru dienu testējot savu veselību.

“Šie ir domāti februārim, bet mēs redzam, ka tie paštesti kūst ar kušanu. Piemēram, uz šo dienu man ir septiņas klases, kas testējas septiņas dienas pēc kārtas. Un ja vēl nāk klāt?” bažīga ir Āgenskalna sākumskolas direktore Ināra Kaķīte.

Skolā ir 19 klases, katrā no 24 līdz 31 bērnam. Astoņi testi mēnesī katram skolēnam vajadzīgi tāpēc vien, lai nodrošinātu iknedēļas testēšanos. Vēl 20% testu piešķir gadījumiem, ja nākas testēties biežāk.

“Šeit sanāk 10 testi uz bērnu. Nu, rēķinām, esam nobažījušies, vai būs gana,” atzina skolas direktore.

Tieši šāda formula paredzēta visām skolām. Pie iknedēļas testu daudzuma pieskaitīti 20%, rēķinoties, ka būs klases, kur bērni jātestē katru dienu.

“Lielākā daļa skolu to arī cenšas noturēt. Nu, ir klases, kuras iet karantīnā. Nevar teikt, ka tas ir masveidā. Un mums nav arī signālu, ka kaut kur katastrofāli trūkst testu. Un arī Rīgas domes pārstāvis šorīt teica, ka testu pietiek,” norādīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Jānis Aizpors.

Ja klasē slimo daudzi bērni vai pedagogi, tad gan klase mācās attālināti. Vēl skolām izdodas testus ietaupīt tādēļ, ka pēc apstiprināta Covid-19 skolēns paštestus neveic un vēl 60 dienas pēc tam arī netestējas.

Testus iepērk valsts, pieprasījumu veic pati skola, bet sadali nodrošina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) speciālisti ar reģionu civilās aizsardzības komisiju starpniecību. “Mēs dodam tik, cik Izglītības un zinātnes ministrija pasaka. Viņi ir atbildīgie par skolām.

Ja kaut kur trūkst, mēs sazināmies ar ministriju un ar viņu piekrišanu izdalām trūkstošos testus.

Nu, skatoties no tā, cik ir pieejami valsts aizsardzības loģistikas un iepirkumu centrā,” pastāstīja VUGD Civilās aizsardzības pārvaldes Resursu pārvaldīšanas nodaļas priekšnieks Uldis Ķevers.

Veselības ministrijā skaidroja, ka pašlaik testi iepirkti četrām nedēļām – līdz februāra beigām, marta sākumam. Visu laiku seko līdzi situācijai valstī, lai koriģētu apjomus. Taču principā esot izdarīts viss, lai skolēni skolu apmeklētu klātienē.

Āgenskalna sākumskolas direktore uzsvēra, ka tas ir ļoti nepieciešams: “Ir ļoti labi. Jo attālinātais mācību process īpaši sākumskolā ir neiespējamā misija. Nav rezultāta tam.”

KONTEKSTS:

Pērn no novembra vidus skolās sākta pakāpeniska pāreja no laboratoriskā Covid-19 skrīninga uz antigēnu testiem. Šiem testiem ir vairākas priekšrocības. Testus skolēni var veikt paši, un tie sniedz atbildi 15 minūšu laikā, tādējādi ļaujot zibenīgi novērst plašākus slimības uzliesmojumus. Turklāt šie testi izmaksā krietni mazāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti