Klātienes mācību laikā vecākie skolēni 5 dienas mēnesī varēs mācīties attālināti

No 15. novembra izglītības process visās pakāpēs atkal notiks klātienē – to paredz otrdien, 9. novembrī, valdībā apstiprinātās izmaiņas. Izglītības iestādēm būs jāievēro visi jau līdz šim īstenotie drošības pasākumi – maskas, distancēšanās, telpu vēdināšana, higiēna, testēšana. Tiesa, paredzēta iespēja, ka klātienes mācību laikā vecākie skolēni piecas dienas mēnesī varēs mācīties attālināti, informēja Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM).

Vispārējā izglītība

Ministrijā klāstīja, ka izglītības procesa īstenošanā pamatizglītības pakāpē tiek nodrošināts, ka dažādu grupu, klašu vai kursu izglītojamo plūsmas nepārklājas – vienlaikus neatrodas vienā mācību telpā, kā arī nepārklājas ārtelpās starpbrīžos. Šo prasību var nepiemērot vidējās izglītības pakāpē atbilstoši izglītības programmas specifikai – saistībā ar jaunajā valsts vispārējās vidējās izglītības standartā paredzēto padziļināto kursu īstenošanu 11. un 12. klasē.

Lai nodrošinātu izglītojamo, dažādu grupu, klašu vai kursu nepārklāšanos, izglītības iestāde var mācību procesu rotācijas kārtībā īstenot attālināti ne vairāk kā piecas darba dienas mēnesī pamatizglītības un vidējās izglītības pakāpē (izņemot 1.–6. klasi).

Pamata un vidējās izglītības pakāpes izglītības iestādēs izglītības procesu var īstenot attālināti, izvērtējot attiecīgās klases (grupas, kursa) mācību priekšmetu pedagogu un citu izglītības iestādē nodarbināto pieejamību kvalitatīva mācību procesa īstenošanai un nodrošināšanai klātienē. Šie lēmumi jāsaskaņo ar izglītības iestādes dibinātāju, un attālinātās mācības īsteno saskaņā ar izglītības iestādē noteikto kārtību.

Noteikumu grozījumi, kas stāsies spēkā jau šonedēļ, paredz arī to, ka papildus jau noteiktajiem gadījumiem, kādos izglītības process var tikt īstenots attālināti, tas pieļaujams arī pamata un vidējās izglītības pakāpes izglītojamiem, ja vismaz 1/3 no klases (grupas, kursa) izglītojamiem izglītības procesu īsteno attālināti noteiktās mājas karantīnas dēļ.

Iespēju robežās "burbuļa" princips skolai jāievēro arī skolēnu ēdināšanas laikā. Gadījumā, ja to nav iespējams izdarīt, izglītības iestādei jāizvērtē un pēc iespējas jānosaka, piemēram, ēdināšanas grafiks pa klašu grupām, jānovieto atstatus attiecīgo klašu galdi utt. Izglītības iestāde ar ēdināšanas pakalpojumu sniedzēju vienojas par labāko risinājumu, ievērojot mācību stundu sarakstu/plānojumu, kā arī ņemot vērā iestādē pastāvošo izglītojamo plūsmu plānojumu, lai mazinātu ciešu kontaktēšanos.

Visās izglītības iestādēs gan izglītojamie, gan nodarbinātie lieto sejas maskas gan stundu laikā, gan ārpus tām.

Noteikumu grozījumi paredz arī, ka vispārējās izglītības ieguvē 2021./2022. mācību gadā 3., 6., 9. un 12. klasē mācību priekšmetā var neizlikt pirmā semestra vērtējumu. Šādā gadījumā vērtējumu mācību priekšmetā nosaka, ņemot vērā 2021./2022. mācību gadā iegūtos summatīvos vērtējumus.

Pirmsskolas izglītība

IZM skaidroja, ka pirmsskolas izglītības iestādēs pieļaujama izglītības programmas īstenošana apvienotās grupās no vienas izglītības iestādes, pēc iespējas nodrošinot apvienotās grupas izglītojamo sastāva nemainību.

Ministrijā uzsvēra: arī uz pirmsskolas izglītībā iesaistītajiem attiecas grozījumi, kas paredz iespēju kontaktpersonai, kurai pēc pēdējā kontakta ar Covid-19 inficētu personu noteikta 14 dienu ilga mājas karantīna, to var pārtraukt pēc negatīva RNS testa, kas veikts ne agrāk kā septītajā dienā pēc pēdējā kontakta ar inficēto personu.

Interešu izglītība

IZM norādīja, ka interešu izglītības un profesionālās ievirzes izglītības programmās klātienē bez ierobežojumiem var piedalīties skolēni ar vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Tie bērni, kuri nav pilnībā vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, nodarbībās var piedalīties attālināti vai klātienē ar negatīvu Covid-19 testa rezultātu (pirmsskolas izglītojamiem testi nav jāveic):

  • vienas klases, grupas vai kursa ietvaros (ja izglītojamie vienlaikus nav citu klašu, grupu vai kursu izglītojamie) tajā izglītības iestādē, kurā izglītojamais apgūst izglītības programmu pirmsskolas, pamatizglītības vai vidējās izglītības pakāpē;
  • individuāli (bērni, kuri dzīvo vienā mājsaimniecībā);
  • ārpus telpām ne vairāk kā 20 izglītojamie no dažādām klasēm, grupām vai kursiem.

Augstākā izglītība

Augstskolās un koledžās klātienē studiju procesā piedalās, tiek nodarbināti un sniedz pakalpojumus tikai ar sadarbspējīgu vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu. Personas, kam ir nepieciešamais atzinums par vakcinācijas atlikšanu, līdz vakcinācijas kursa pabeigšanai studiju procesā piedalās tikai attālināti, norādīja ministrijā.

Pieaugušo izglītība

Klātienes profesionālās tālākizglītības, profesionālās pilnveides, neformālās izglītības programmu apguve pieaugušajiem (tai skaitā interešu izglītību), pedagogu profesionālās kompetences pilnveides programmas,  kā arī cita veida mācības, kuru apguves rezultātā tiek izsniegts apliecinājuma dokuments, tiek īstenota tikai epidemioloģiski drošā režīmā.

Jāievēro arī vairāki nosacījumi:

  • mācības notiek pēc iepriekšēja pieraksta;
  • vienai personai tiek nodrošināti ne mazāk kā 3 kvadrātmetri no publiski pieejamās telpu platības;
  • vienā mācību grupā ir ne vairāk kā 20 personas;
  • tiek nodrošināta telpu ventilācija ar mehāniskās ventilācijas sistēmu vai dabīgo ventilāciju, atbilstoši iespējām nodrošināta nepārtraukta vai regulāra gaisa kvalitātes kontrole.

Darbs ar jaunatni

Darbā ar jaunatni klātienes aktivitātes, sniedzot nepieciešamo atbalstu, iekštelpās īsteno epidemioloģiski drošā vidē. Ārtelpās var piedalīties darbinieki un jaunieši, kuriem ir vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, kā arī izglītojamie, kuri ir veikuši Covid-19 testu izglītības iestādē organizētā skrīninga ietvaros, ja vienā grupā pulcējas ne vairāk kā 20 personas (neskaitot jaunatnes darbiniekus).

Netiek organizētas nometnes.

Vakcinācija un testi

Izglītības iestādē nodarbinātie, kuri ir uzsākuši vakcināciju līdz 15. novembrim un sertifikāts tiks iegūts līdz 15. decembrim, varēs turpināt pildīt savus amata pienākumus klātienē, uzrādot testēšanas sertifikātu, kas izdots ne agrāk kā pirms 72 stundām. Testu izmaksas darbiniekam jāapmaksā no saviem līdzekļiem, ja nav citas vienošanās ar darba devēju.

Pilnībā vakcinētie vai pārslimojušie darbinieki, izglītojamie un izglītojamo asistenti, kas ir identificēti kā kontaktpersonas, varēs neievērot mājas karantīnu, lai veiktu darba pienākumus vai piedalītos izglītības procesā klātienē, ja iestādes vadītājs organizē darbinieka vai izglītojamā skrīningu ar antigēna testu, kas veicams iestādes vadītāja nozīmētas atbildīgās personas uzraudzībā. Tests jāveic septiņu dienu laikā pēc kontakta ar inficēto personu – katru reizi pirms darba dienas vai maiņas, vai klātienes mācību dienas uzsākšanas.

Grozījumi noteikumos paredz, ka kontaktpersonai, kurai pēc pēdējā kontakta ar Covid-19 inficētu personu noteikta 14 dienas ilga mājas karantīna, to var pārtraukt jau pēc RNS testa, kas veikts ne agrāk kā septītajā dienā pēc pēdējā kontakta ar inficēto personu, ja testa rezultāts ir negatīvs.

KONTEKSTS:

Valdība sēdē otrdien, 9. novembrī, lēma par ar epidemioloģiskās drošības prasībām no 15. novembra – brīža, kad beigsies nepilnu mēnesi ilgušais tā sauktais "lokdauns". Valdība vienojās, ka iedzīvotāji ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu pakalpojumus pēc 15. novembra varēs saņemt "zaļajā režīmā", bet personām bez Covid-19 sertifikāta jārēķinās ar to, ka viņiem būs pieejams vien pakalpojumu minimums.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt