Klāt Adventa laiks

Pēdējās dienās arī Latviju sasniedzis tik tikko manāms sniegs, un termometra stabiņš lēni turpina savu ceļu lejup. Tie ir tikai daži no vēstnešiem, kas liecina, ka ir palikušas tikai  mazliet vairāk nekā četras nedēļas līdz ziemas saulgriežiem. Taču jau svētdien atzīmēsim pirmo Adventi.

Latīņu valodā „adventu" skaidro kā „atnākšanu", kas baznīcas tradīcijā uzskatāma par sagatavošanās laiku pirms Kristus dzimšanas un augšāmcelšanās no nāves. Kā stāsta Lutera draudzes mācītājs Linards Rozentāls, Adventa laiks sastāv no vairākiem slāņiem.

„Tur ir tas virspusējais - tur mēs priecājamies, cepam piparkūkas, tur mums ir tirdziņi Doma laukumā, tas viss ir ļoti skaisti! Un tas ir ļoti būtiski, ka ir tā sajūta. Jo šis  laiks ir tāds, kur ir jāuzrunā visas maņas -racionālā, mūsu prāta līmenis, mūsu sirds līmenis. Un mūsu parastās maņas, kad mēs ko sasmaržojam un jūtam, ka viss ir gaisā, jo Advents jau runā par visu cilvēku."

Racionālo un prāta līmeni uzrunā arī mazās koka mājiņas, kas apkarinātas ar ziemas adījumiem, netālu kūpošais karstais dzēriens, virs galvām mirgojošs lampiņu karuselis un ļaužu pulki, kas steidz garām gaidošiem Adventa vainagiem - šāda gaisotne pēdējās dienās novērojama Rīgas ielās.

Salīdzinājumā ar citiem gadiem, vēlme iegādāties Adventa vainagus nav liela, tā uzskata pensionārs Pēteris, kurš Centrāltirgū vairākus gadus pārdod pašdarinātus Adventa vainagus. Iedvesmu to gatavošanā Pēteris smēlies Vācijā, kur vainagu liek ne tikai istabā, bet  arī stiprina pie durvīm.

„Tur tā atšķirība starp mums un viņiem ir tāda, ka viņiem tur ir viena liela bante, apelsīna mizas, kanēļstandziņas vēl, kas pāri uzliktas, un tas skaitās viņiem standarta vainadziņš. Bet viņi netaisa no priedēm, kā mēs taisām, bet no īpašas šķirnes egles zariņiem,  kas vispār nebirst nost. Mūsējās jau birst nost - kā paliek istabā, tā birst nost. Nav vēl sagaidīta nemaz Advente un vainadziņš jau ir nobiris!"

Bez priežu, egļu vai citu materiālu gatavotiem vainadziņiem un četrām svecēm Adventa laiks, šķiet, vairs nebūtu iedomājams. Kā uzskata Lutera draudzes mācītājs Linards Rozentāls, Adventa vainags varētu simbolizēt mūžību un vienotību.

„Varētu sacīt, ka šis vainags ir nepārtrauktības simbols, kas pasaka, ka te mums priekšā ir tādi uzdevumi, kuru īstenošanai ir nepieciešama visa dzīve, un to nevar īstenot īsā laikā. Šis zaļais - mēs liekam iekšā visu to no augiem un kokiem, kas saglabājies. Tas nozīmē, ka vislielākajā tumsā, un aukstumā mēs ticam uz to, ka šāda pasaule, kuras kungs ir Kristus, kurš rada mieru caur mīlestību, - ka šāda pasaule ir iespējama."

Zaļo nepārtrauktības simbolu svētdien iedegs arī vairākos Latvijas cietumos. Turpina

„Pārsvarā cietumos būs, kā ir ierasts. Adventa laikā ir tematiski pasākumi - ir dievkalpojumi, ir koncerti, ir arī jautrāki pasākumi, ir dažādi konkursi. Dekorācijas, tematiskie priekšmeti izvietoti izstādēs. Piemēram, kā to dara Liepājas cietums - tas šogad ir veselu jampadraci iecerējis, ir paredzētas gan spēles, gan mīklas, gan pantiņu skaitīšana un vecīša ierašanās tiek plānota un muzicēšana! Kā nu kurš izpaužas savās idejās," stāsta  Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure.

Tāpat šajā Ziemassvētku gaidīšanas laikā ieslodzītie izgatavo vairākus priekšmetus, ko pēc tam ziedo labdarībai. Piemēram, Iļģuciema cietuma iemītnieces ada zeķes bezpajumtniekiem, stāsta Spure:

„Nu jā, protams, ir arī tādas pavisam vienkāršas lietas, ko cietumā var izdarīt. Paši notiesātie izgatavo dažādus tematiskus rotājumus, ja tā var pareizi teikt, un ir konkurss. Piemēram, Daugavgrīvas  cietumā  ik gadu par izrotātāko kameru - kuram veiksmīgāk izdevies skaistāk noformēt. Var mēģināt tā ienest svētkus cietumā."

Savukārt  Latvijas Nacionālais teātris Adventa laikā skatītājiem atgādinās par dabas skaistumu un mieru, norāda Aigars Ozoliņš, Latvijas Nacionālā teātra galvenais mākslinieks.

„Man jau vairāk patīk tas stāsts, ka mežs ienāk pilsētā, jo tā pilsēta ir visai industriāla un cilvēkiem dabas moments dod tādu  vislielāko dabas sajūtu. Pagājušogad un arī šogad pie kases mēs izvietojam kādas padsmit egles, veidojot uz trepēm tādu zaļu mežu, kuru mēs izrotājam vai izgaismojam. Galvenais, lai būtu sajūta, lai mežs būtu ienācis teātrī - vairāk emocijas nekā dekorējums.

Svētdien Adventa vainagā aizdegsim pirmo svecīti, un būs sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt