Panorāma

Dziesmai "Uzsniga sniedziņš balts" - 30!

Panorāma

Gadu mijā gatavo muzikālu un krāšņu uguņošanu

Gadu mijā rotā eglīti mežā

«Klajumos» Jauno gadu sagaida, ieklausoties zirgos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jaungada nakts laukos ir brīnumu un noslēpumu pilna. Ja kaķis šajā naktī noķer peli, tad mājā kāds puisis apprecēsies. Meitām pusnaktī jāskatās ūdens glāzē – tur parādīsies nākamais vīrs. Bet stallī runā zirgi.

“Klajumu” zirgu sētu Kaplavas pagastā 1936. gadā izveidojis jaunsaimnieks Jānis Stabulnieks. Pēc gadiem ilga pārtraukuma te atsākuši saimniekot Ilze un Viktors ar bērniem. Šajā mājā Veco gadu aizvada savādāk. Piemēram, “Klajumu” saime iet uz mežu barot zaķīšus un klausās ko runā zirgi.

Zaķīšu barošanai tiek iejūgts zirgs, pajūgā sasēžas visa saime, paņem spainīti ar burkāniem un āboliem un dodas uz mežu. Tiek noskatīta kupla egle, kur iekārt kārumus.

Bet Jaungada naktī visa saime dodas uz zirgu stalli.

“Klusiņām bez neviena lukturīša dodamies klausīties, ko zirgi runā, jo viņi runā saprotamā valodā. Tad mēs klausāmies, ko viņi stāsta. Viņi stāsta, kā pagājis gads, kā jutušies, kurš ar kuru draudzējies, kurš ar kuru bija sastrīdējies (..) un arī mūs piemin. Dažreiz ar labu vārdu, dažreiz nostrostē,” saka Ilze Stabulniece.

Zirgi tā īsti nespējot prognozēt, kāds būs nākamais gads, viņi cerot, ka tas būs lietains, jo tad būs mazāk jātnieku. Bet, gaidot nākamo vasaru, zirgi iet skolā. Šobrīd skolotājs ir 5. klases skolnieks Reinis. “Kaut arī zirgi tiek mācīti un apčubināti jau no dzimšanas, šobrīd Gundaram ir īstais apmācības process, jo viņš ir sasniedzis skolā iešanas vecumu, viņam ir divi gadi. Mēs pamazām viņu mācām, lai viņš māk izturēt jātnieku, un tad viņš arī apgūst pajūga vilkšanas mākslu,” norāda Ilze.

Zirgu stallī uz izjādēm gaida Latvijas tīršķirnes zirgi un no Baltkrievijas iegādātie skaistuļi. Ķēvīte Raita izceļas ar savu atjautību.

Latvijas simtgadei "Klajumu" saime gatavo izrādi – kumeļu rotaļas. Izrādes koncepcijā ir bērns, zirgs un daba. Bet ikdienā uz šejieni brauc bērni un arī pieaugušie, lai ārstētos ar reitterapijas palīdzību zirga mugurā. “Kā zirgs palīdz? Ir trīskāršais efekts: fiziskais, sociālais un psiholoģiskais efekts. Sociālais efekts ir tāds, ka nav dakteris ar balto halātu, ir dakteris spalvots augums, labs, un emocionālais efekts, ka cilvēks ratiņkrēslā vienmēr atrodas zemāk par citiem. Šeit viņš var jāt uz liela gudra dzīvnieka, un visu vērot no augšas, un zirgam ir vēl tāds brīnumains muskuļu kustības spēks, ko nevar aizvietot neviens Japānā ražots trenažieris,” norāda Ilze Stabulniece.

Ilze un Viktors atzīst, ka viņi ir laimīga saime – bērni palīdzot it visā, bet stallī nākamgad atskriešot kumeliņš. Saimniecība atzīta par ģimenei draudzīgu atpūtas vietu, kas rūpējas par dabas un vides vērtībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti