Ķīmijterapijas zāles iepirks centralizēti

Vadība atbalstījusi grozījumus Ministru kabineta noteikumos, kas paredz būtiski vienkāršot ķīmijterapijas zāļu saņemšanu pacientiem. Līdz ar jauno sistēmu Nacionālais veselības dienests (NVD) šīs zāles iepirks vienotā iepirkumā, informēja Veselības ministrijā.

Līdz šim medikamentu sagādē darbojas divas kārtības: slimnīcas stacionāra pacientiem ķīmijterapijas zāles iepirka centralizēti, bet dienas stacionāra pacienti kompensējamās ķīmijterapijas zāles izņēma aptiekā pret recepti un tad devās uz dienas stacionāru to ievadīšanai.

Savukārt jaunā sistēma apvienos divas iepriekšējās – NVD veiks vienotu zāļu iepirkumu. Rezultātā visiem ķīmijterapijas pacientiem tiks nodrošināts vienots ķīmijterapijas zāļu saņemšanas veids, un katrai slimnīcai atsevišķi nebūs jāiepērk ķīmijterapijas zāles.

Jaunā kārtība paredzēs, ka no 2019.gada parenterāli ievadāmo ķīmijterapijas zāļu iegāde turpmāk notiks konkursa atlases kārtībā. NVD nākamajā gadā organizēs speciālu iepirkumu konkursu, lai nodrošinātu ķīmijterapijas preparātu piegādes slimnīcām.

Līdz ar jauno kārtību zāļu saņemšana pacientam kļūs vienkāršāka, jo vairs nebūs jārūpējas par zāļu iegādi pirms procedūras veikšanas. Pacients noteiktajā laikā ieradīsies ārstniecības iestādē, kur viņam nepieciešamās zāles tiks ievadītas.

Ministrijas paziņojumā medijiem norādīts uz Latvijas Onkologu ķīmijterapeitu asociācijas minēto ieguvumu – pacientu drošību. Ķīmijterapijas pacientiem vairs nebūs ar ārsta izrakstīto kompensējamo medikamentu recepti jādodas uz aptieku un zāles jāizņem, kā arī jārūpējas par to pareizu uzglabāšanu. Zāļu uzglabāšanas noteikumu neievērošana var nopietni ietekmēt terapijas efektivitāti. No ārstniecības procesa uzlabošanas viedokļa ķīmijterapijas māsas varēs savlaicīgi sagatavot ķīmijterapijas maisījumu atbilstoši ārsta nozīmējumam, negaidot pacienta ierašanos ārstniecības iestādē ar līdzi paņemto medikamentu. Tādējādi būtu iespējams samazināt laiku, kas pacientam jāpavada ārstniecības iestādē, vienlaikus mazinot arī gaidīšanas rindu citiem onkoloģiskajiem pacientiem uz šo procedūru.

Anda Čakša: Ķīmijterapijas zāles iepirks centralizētiAnnija Petrova
  Veselības ministrija cer arī ietaupīt līdzekļus, ļaujot ārstēšanu nodrošināt lielākam pacientu skaitam. Veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un Zemnieku savienība)  stāstīja, ka plānots elastīgi veidot šo centralizēto iepirkumu, “lai no tā neciestu iepirkto medikamentu daudzums”.

  “Un galvenais, lai administratīvais slogs negultos uz slimnīcām. Tas bija tas galvenais mērķis – uzlabot situāciju pacientiem. Šobrīd ir divas paralēlas sistēmas - gan aptiekā iegādājamas zāles, gan slimnīcā esošas zāles. Būs vienota sistēma, ka šie medikamenti ir pieejami slimnīcā, ņemot vērā, ka tos tāpat ievada tikai un vienīgi slimnīcā. Sistēmai ir jāstrādā no 2019. gada 1. janvāra. Tik garš pārejas periods, jo ir jāveic šis centralizētais iepirkums, un ir sastādīts pilns kalendārais grafiks, lai tiktu līdz šo noteikumu ieviešanai dzīvē,” skaidroja Čakša.

  Jau pirms nedēļas valdības dienaskārtībā bija jautājums par ievadāmo ķīmijterapijas zāļu centralizētu iegādi, taču „Vienotība” lūdza to atlikt, skaidrojot, ka tas valdības dienaskārtībā bija parādījies pēdējā brīdi. Šis jautājums radīja diskusijas arī partijas iekšienē, taču šonedēļ „Vienotība” solīja valdības sēdē nebloķēt ieceri.

  Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kas saviem onkoloģiskajiem pacientiem liek doties uz aptieku un iegādāties medikamentus, kurus pēc tam onkoloģijas centrā viņiem ievada. Daļa zāļu jātur ledusskapī, daļa – istabas temperatūrā. Cilvēkiem bieži tas jūk, un medmāsas apliecina, ka nereti zāles saņem sasalušas un tādas pacientiem ievadīt nedrīkst, lai neapdraudētu viņu veselību.

  0 komentāri
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālajiem profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Populārākie
  Interesanti