Ķīlis redz vairākus paveiktus uzdevumus un kritizē premjeru; jāmaina AIP statuss

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Aptuveni pusotru gadu ilgajā savas „ministrēšanas” laikā izglītības un zinātnes ministrs Roberts Ķīlis redz vairākus būtiskus uzdevumus, ko viņš ir paveicis dažādos izglītības sektoros. Tāpat viņš rosina mainīt AIP statusu un kritizē premjeru Valdi Dombrovski (V) par nenostāšanos viņa kā kolēģa pusē.

Pirmkārt, augstākajā izglītībā ir ieviesta sistēma, kurā Latvijas augstskolām ir paredzēts savas jaunās mācību programmas akreditēt starptautiskā līmenī. Līdz ar to vairs nav iespējams ieviest nekvalitatīvas programmas, norādīja Ķīlis. Tāpat bija radīti šķēršļi Augstākās izglītības padomes (AIP) darbībai un tās pasūtītā pētījuma par studiju programmu novērtējumu Latvijā apstiprināšana. „AIP pētījums ir aizdomīga afēra,” viņš piebilda.

Attiecībā uz AIP, Ķīlis norādīja, ka ir jāmaina šīs institūcijas statuss. „Ir Garīgo lietu padome, Nacionālā sporta padome, Augstākās izglītības padome mierīgi var būt premjera padotībā, kurā jautājumi tiek izdiskutēti, bet nevis atsevišķi nostatus bez īpašas kontroles. Tas ir izteikti Saeimas uzdevums,” skaidroja Ķīlis. Viņaprāt, tieši AIP ir atbildīga par reformu augstākajā izglītībā neizdošanos.

Viņš atzina, ka pārmaiņas augstākajā izglītībā vispār ir grūti veikt, jo augstākās izglītības sektoram ir lobijs Saeimā, proti, vairāki deputāti Saeimā, augstskolas ir samērā neatkarīgas no valsts, turklāt mācībspēku vidū valda pašapmierinātība un nevēlēšanās kaut ko mainīt.

Kā otru paveikto uzdevumu Ķīlis minēja pamatu ielikšanu, lai uzlabotos profesionālās izglītības līmenis.

Treškārt, ir izstrādāta skolotāju motivācijas programma, kurā esot apvienota gan skolotāju darba kvalitātes un radošuma uzlabošana, gan atalgojuma palielināšana.

Ceturtkārt, ir uzlabota Izglītības un zinātnes ministrijas darbība. Kad Ķīlis esot pārņēmis ministriju, tā esot bijusi vāja. „Visvājākā no ministrijām spējas izdarīt ziņā,” to raksturoja ministrs. Taču šobrīd, pēc Ķīļa vārdiem, esot jauna valsts sekretāre ar starptautiska darba pieredzi, Sanda Liepiņa, jauni departamentu vadītāji. „Jūs redzēsiet, kā IZM iekabinās citām ministrijām,” solīja Ķīlis.

Ministrs arī kritizēja Valdi Dombrovski par atbalsta neizrādīšanu savam ministram, proti, Ķīlim, laikā, kad tas veicis valdības deklarācijā paredzētus uzdevumus. Ķīlis uzsvēra, ka tieši IZM esot darījusi šobrīd visapjomīgākās reformas ministriju vidū. Viņš piebilda, ka ir grūti strādāt, ja atbalsta nav nedz Saeimā, nedz no premjera.

Ziņots, ka Ķīlis pirmdien apstiprināja, ka ir gatavs atkāpties no amata. Patlaban kā viņa ticamākais pēctecis ir minēts Vjačeslavs Dombrovskis no Reformu partijas. Patlaban viņš ir Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs.

Ķīlis jau vairāk nekā mēnesi nav bijis darbā sirds veselības problēmu dēļ.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti