Dienas ziņas

Daugavpils izstājas no Latvijas Pašvaldību savienības

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Privātmāju iedzīvotājus mudina šķirot atkritumus

Ķekavas novadā privātmāju iedzīvotājus mudina šķirot atkritumus

Mudinot privātmāju iedzīvotājus nevis izmest atkritumus daudzdzīvokļu māju konteineros, bet gan tos šķirot, tādējādi ietaupot, Ķekavas novadā sākta dalīto atkritumu savākšanas punktu izveide. Šķirošanas punkts tiek izveidots vietā, par kuru vienojušies vismaz piecu privātmāju saimnieki, no kuriem viens kļūst par punkta koordinatoru.

Pēc dažādiem aprēķiniem tiek lēsts, ka, atkritumus šķirojot visiem, katras daudzdzīvokļu mājas iemītnieki maksu par sadzīves atkritumu izvešanu var samazināt par 15-20%. Nereti panākt samazinājumu ir grūti neapzinīgo privātmāju saimnieku dēļ. Lai situāciju mainītu, Ķekavas novadā uzsākta šķirošanas punktu izveide privātmājām.

"Svarīgais moments ir zaļais dzīvesveids. Otrkārt, finansiālie ieguvumi šķirojot, kā arī skaidrot iedzīvotājiem, lai viņi saprastu, ka, izveidojot šādus punktus, viņi var minimizēt izdevumus," sacīja projekta koordinators Jānis Vaivods.

Šķirošanas punkta izveide ir bez maksas. Arī par šķiroto atkritumu izvešanu nav jāmaksā, un nauda netiek prasīta arī par konteineru nomu.

Kāds nosacījums gan ir. Iniciatīvai jānāk no iedzīvotājiem, un šķirošanas punkts tiks izveidots, ja par tā nepieciešamību vienosies vismaz piecu māju iedzīvotāji.

"Vissvarīgākais moments ir, lai vietā, kur grib rīkot šādu punktu, lai būtu tāds komandas līderis. Atbildīga persona, kura no pirmās dienas atbildīgi rūpēsies un izglītos savus kaimiņus, lai tas punkts izveidojas un paliek," teica Vaivods.

Viens no divdesmit izveidotajiem atkritumu šķirošanas punktiem darbojas Baložos.

Valdis Sedlovs iniciatīvu uzņēmies, jo atbalsta gan zaļo dzīvesveidu, gan domā, kā ieekonomēt. Šķirošanas punktam viņš piesaistījis faktiski visus savas ielas iedzīvotājus.

"Tas, kas varbūt arī man nav līdz galam skaidrs: kas tad īsti ir tā šķirošana un kas ir tas, ko mēs tur varam mest un ko mēs nevaram, jo plastmasa ir tāds it kā vienkāršs termins, bet īstenībā ir plastmasa tāda un plastmasa šitāda," klāstīja Baložu šķirošanas punkta izveides iniciators Sedlovs.

Pirmie dalīto atkritumu punkti privātmājām novadā izveidoti jau pavasarī, un, kā atzīst atkritumu apsaimniekotājs, rezultāti jau esot jūtami.

"Šobrīd nav tāda statistika izvilkta, bet mēs vienkārši redzam, ka gan konteineru skaits, gan mūsu loģistikas objektu pieturu skaits ir lielāks, un arī apjoms, ko mēs savācam, ir lielāks," teica SIA "Clean R'' izpilddirektors Valērijs Stankevičs.

Šādu šķirošanas punktu izveide Ķekavas novadā ir pilotprojekts, un tā kvalitāte tiks vērtēta desmit mēnešus. Ja konteineros tiks izmesti arī sadzīves atkritumi, punkti tikšot slēgti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti