Kažoka: Zaudētāji ir gan «Saskaņa», gan «Vienotība»; koalīcija var būt nestabila

„Saskaņas” iegūtā pirmā vieta bija prognozējama, tomēr tas partijai nav palīdzējis nostiprināt savu ietekmi, Latvijas Radio analizē politoloģe Iveta Kažoka. Tomēr arī otrās lielākās partijas „Vienotība” rezultāts drīzāk ir uzskatāms par neveiksmi.

Nākamajā Saeimas sasaukumā politiķiem būs jārēķinās ar iespēju, ka koalīcijas būs ievērojami nestabilākas, prognozē Iveta Kažoka.

„Tas, ka „Saskaņa” būs priekšā citām partijām, jau bija prognozējams. Lai gan man iepriekš šķita, ka ir varbūtība, ka „Saskaņa” nomināli būs otrajā vietā. Vienlaikus es domāju, ka tas nav kaut kas ļoti principiāls, jo spriežot pēc partiju nostājām, „Saskaņa” būs ļoti dziļā opozīcijā. Turklāt es domāju, ka viņiem pašiem racionāli šo [rezultātu] nevajag uztvert kā uzvaru, jo mandātu skaits ir samazinājies ne tikai salīdzinot ar 2011.gada, bet arī ar 2010. gada vēlēšanām,” analizēja Kažoka.

Viņa arī norādīja, ka „Saskaņai” nav izredžu būt pozīcijā jeb koalīcijā.

Arī līdzšinējai koalīcijas vadītājai „Vienotībai” šīs vēlēšanas nav izdevušās tik labas, kā cerēts.

Es domāju, ka „Vienotībai” šis ir neveiksmīgs rezultāts. Lielā mērā tas ir izskaidrojams ar to, ka šī partija uz sevis paņēma visu triju iepriekšējo gadu grēkus – gan tos, kas bija reāli, gan tos, kas bija iedomāti, bet vienlaikus viņi nespēja atrast motīvu, kas liktu vēlētājiem balsot par viņiem, nevis izkaisīt savas balsis pa visām koalīcijas partijām un, kā mēs redzam, arī jaunajām partijām,” sacīja Kažoka.

Turklāt „Vienotībai” varētu būt jāmeklē jauns līderis, jo Solvita Āboltiņa, iespējams, parlamentā varētu neiekļūt. „„Vienotībai” šis ir neveiksmīgs rezultāts, jo viņi zaudēja to ietekmi, kas tai bija,” rezumēja politoloģe.

Attiecībā uz jaunveidojamo koalīciju, Kažoka teica, ka viņai nav būtiski, kas tajā būs. Svarīgāk – ka jaunā koalīcija būs nestabila. „Atšķirībā no 2011.gada Saeimas nav tādas partijas, bez kuras koalīcijā nevar iztikt. Tas nozīmē, ka, pat ja izveido koalīciju, visām partijām saglabājas motivācija meklēt labākus variantus, jo pat bez „Vienotības” var iztikt un neņemot koalīcijā „Saskaņu”,” sacīja Kažoka, uzsverot, ka nav nekādu garantiju, ka kāds no koalīcijas modeļiem varētu eksistēt ilgi.

Ziņots, ka pašreizējā valdības koalīcija ir gatava turpināt risināt sarunas par sadarbības turpināšanu. Atbilstoši provizoriskajiem rezultātiem nākamajā Saeimā iekļuvušas sešas partijas. "Saskaņa" ir ieguvusi 23,26%, "Vienotība" - 21,62%, ZZS - 19,74%, Nacionālā apvienība - 16,5%, "No sirds Latvijai" - 6,91%, Latvijas Reģionu apvienība - 6,47%.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti