Kažoka: Saeimas darbā pavirša halturēšana kļuvusi par sistēmu

Apstiprinot pilnīgi jaunus priekšlikumus likumprojektu izskatīšanā trešajā lasījumā, nereti likumdošana kļūst par nejaušības virteni, un tas ir jānovērš, uzskata Valsts Prezidenta padomniece Kristīne Jaunzeme. Savukārt politoloģe Iveta Kažoka pauda bažas, ka Saeimas darba kvalitāte pēdējā laikā degradējusies.

Jaunzeme Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” pauda, ka viena no “nejaušības virtenēm” bija trešajā lasījumā iesniegtie priekšlikumi aizliegt uzņēmumiem, kas pieder ārzonām, piedalīties publiskajos iepirkumos. Šīs priekšlikums iesniegts trešajā lasījumā, komisijā tas apspriests mazāk par 15 minūtēm, deputāti komisijā secināja, ka tas nav pietiekami sagatavots, taču parlaments to galu galā atbalstīja.

Tas bija pārsteigums, atzina Jaunzeme. Prezidents šo likumu nodeva otrreizējai caurlūkošanai, jo “prezidents nevar tur ar savu pildspalvu neko izlabot”, un nevar arī  tādu izsludināt.  

“Likumdošana nevar būt nejaušības virtene, un šajā gadījumā tā bija nejaušības virtene – lēmums bija pārsteigums,” sacīja Jaunzeme, piebilstot, ka šis nebija vienīgais gadījums.  

Jaunzeme norādīja, ka, piemēram, Igaunijā, Austrijā, Čehijā un citās valstīs nav atļauts trešajā lasījumā iesniegt pilnīgi jaunus neizdiskutētus priekšlikumus. Trešais lasījums ir finiša taisne, kad precizē tekstu, tā ir “juridiskā tehnika”,

Prezidenta padomniece aicināja veidot kvalitatīvus un sabiedrībai izskaidrojamus likumus, kas ir parlamenta un sabiedrības interesēs.

Saeimas Juridiskās komisijas vadītājs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība) gan raidījuma “Krustpunktā” pauda, ka, prezidentam atmetot likumu atpakaļ parlamentā, “nekas traģisks nav noticis, tas ir savā veidā ceturtais lasījums”.  Tagad pie likuma vēlreiz strādās komisija.

Bērziņš arī pauda bažas, ka, liedzot sniegt priekšlikumus trešajiem lasījumiem, varēs nonākt pie situācijas, ka jaunām idejām atkal jāsniedz jauni grozījumi un jāatver likums, un tas var novest  pie “normatīvo aktu plūdiem”.  Taču par šo priekšlikumu var diskutēt.     

Savukārt „Providus” pētniece Iveta Kažoka “Krustpunktā” pauda bažas par Saeimas darba kvalitāti kopumā, norādot, ka pēdējā laikā ir sajūta, ka  “Saeima sākusi vieglprātīgi izturēties pret saviem pienākumiem”.

Lai arī prezidents jau iepriekš aicināja uzlabot Saeimas darbu, “būtiska uzrāviena nebija”, un drīzāk pat notikusi degradācija, sacīja Kažoka.  Viņa norādīja, ka Saeimas darbā pavirša halturēšana kļuvusi par sistēmu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti