Kažoka: Partiju atbildes «partiju šķirotavā» - pārsteidzošas

Mēnesi pirms vēlēšanām – septembra sākumā - sabiedrībai tika prezentēts Latvijas Radio un portāla lsm.lv projekts “Partiju šķirotava: šķiro partijas gudri!”. Anketa ļauj saprast, cik lielā mērā konkrēta vēlētāja vērtības sakrīt ar politisko spēku redzējumu. Partiju atbildes pārsteidza vienu no rīka autoriem, politoloģi Ivetu Kažoku.

Piecpadsmit partijas. Trīsdesmit jautājumi. Un atbildes, kas ļauj vēlētājiem atklāt kopīgo un atšķirīgo vērtību izpratnē ar kādu no Saeimas vēlēšanās startējošajām politiskajām partijām un apvienībām. Tāds ir „Partiju šķirotavas” princips. Neatbildēja tikai Latvijas Centriskā partija. Līdz šim brīdim partijas “sašķirotas” vairāk nekā 35 000 reižu.

Kažoka atzina, ka atbildes pārsteidza.

„Ļoti maz partijas ir pateikušas, ka mums būtu jāiet uz tādu sistēmu, kāda ir šobrīd, ka mums ir daudzas slimnīcas vai skolas, bet par viņu kvalitāti var šaubīties. Partiju reālajos darbos neatspoguļojas tas, ko partija ir pateikušas “Partiju šķirotavā”, ka viņas ir par mazāku pašvaldību skaitu, bet labākiem pakalpojumiem,” norādīja Kažoka.

Novadu skaita samazināšana un pašvaldību referendumu atbalstīšana ir tikai daži piemēri, kuros politiķu vārdi atšķiras no darbiem.

Līdzīgi ar atbalstu mazām lauku saimniecībām vai ģimenēm, kas dzīvo laukos un strādā lauksaimniecībā. Palīdzību grib sniegt visas pie varas esošās partijas, tomēr reālu darbu nav.

Iespējams, dažas atbildes sniegtas, rēķinoties ar potenciāla partijas atbalstītāja uzskatiem. Liela daļa partiju iebilst pret apgalvojumu, ka Latvijai būtu jāpalīdz Eiropas Savienības valstīm un jāizmitina daļa no kara bēgļiem. Tomēr, cik zināms, mūsu valstī bēgļi jau ir ieradušies.

Līdzīgi lielākā daļa aptaujāto partiju saka, ka skolēniem jābūt viegli pieejamai bezmaksas kontracepcijai (tam pilnīgi nepiekrīt tikai Nacionālā apvienība un apvienība „Par alternatīvu”), tomēr tik tālu praktiski neesam pavirzījušies, atzina ģimenes plānošanas asociācijas "Papardes zieds" vadītāja Iveta Ķelle.

„Protams, jautājums ir provokatīvs. Līdz ar to daļa partiju pavirši atbildējušas. Iespējams, nav padomājuši, ko tas nes līdzi. Vienkārši izdalīt kontracepciju – tas nebūtu racionāli. Būtu racionāli jauniem cilvēkiem dot izglītību un attieksmi,” pauda Ķelle.

Pārsteidzoši, tomēr trīs politiskie spēki pieļāvuši, ka daļēji var attaisnot visu nodokļu nemaksāšanu un „aplokšņu algas”. Tie ir Latvijas Krievu savienība, Nacionālā apvienība un "KPV LV".

Šo jautājumu Latvijas Radio vēlēšanu studijā uzņēmējs Uldis Biķis komentējis šādi: „Ja skatītos definīcijās, lielākā daļa partiju piekrīt, ka vajag maksāt nodokļus, bet, ja aiziet personiskā līmenī, tad līdzjūtība, ka cilvēkiem iet grūti, tad meklēt attaisnojumu, tostarp nodokļu nemaksāšanā, tas droši vien ir cilvēciski. Rezultāts diemžēl nav labs. Tas šķeļ mūsu sabiedrību. Būtu jāiekāpj otrajā pusē un jābūt lielākai neiecietībai pret nodokļu nemaksātājiem.”

Krasi atšķirīga ir partiju nostāja, atbildot uz jautājumu, vai Latvijai svarīgi, lai šeit dzīvotu katrs Latvijā piedzimis bērns – arī ar atšķirīgu ādas krāsu vai kura vecāki ir musulmaņi.

Lielākā daļa pie varas neesošu partiju tam piekrīt, bet Nacionālā apvienība un Zaļo un Zemnieku savienība saka kategorisku nē. Tās pašas apvienības kopā ar "KPV LV" un “Latviešu nacionālistiem” no visiem Latvijas emigrantiem vēlētos atgriezt tikai latviešus.

Partiju šķirotavas veidotāji aicina katru vēlētāju spriest patstāvīgi, kāda pozīcija ir tuvāka viņa uzskatiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti