Krustpunktā

Krustpunktā Lielā intervija: zinātniece Antra Boča

Krustpunktā

Krustpunktā: Latvijas ceļu sakārtošana. Kā nodrošināt, lai nozarē nav karteļu skandālu

Krustpunktā: Mainās CVK sastāvs, problēmas jāturpina risināt

Kažoka: Nākamo vēlēšanu sarīkošanai CVK vajadzīgs «politiskais jumts», kas sagādātu vajadzīgos resursus

Līdz nākamajām vēlēšanām, kas būs Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanas, laika nav daudz, un, lai Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) spētu tās sarīkot, ir vajadzīga politiskā līderība jeb "politiskais jumts", kas sagādātu vajadzīgos resursus, intervijā Latvijas Radio raidījumā "Krustpunktā" sacīja "Providus" direktore un vadošā pētniece Iveta Kažoka.

Situācija ap CVK darbu ir tik sarežģīta, ka var teikt – ir ļoti paveicies, ka iepriekšējās vēlēšanas, kas bija 14. Saeimas vēlēšanas, vispār spēja organizēt. "Mums tā vēlēšanu organizācija ir turējusies baltiem diegiem," sacīja Kažoka.

Nākamās plānotās vēlēšanas būs Eiropas Parlamenta vēlēšanas 2024. gadā. Pētniece uzskaitīja, ko ir jāpagūst izdarīt, lai nākamās vēlēšanas varētu notikt: "Jāpasaka, kāda veida [IT] sistēmai ir jābūt, jānodefinē funkcionalitāte. Kas to var izdarīt šobrīd? Man ir aizdomas, ka gandrīz neviens, jo funkcionalitāti iepriekš definējis iepriekšējais piegādātājs-monopolists, jo CVK nekad nav bijuši pietiekami spēcīgi IT cilvēki. Tad ir vajadzīgs resurss, lai pie šādiem cilvēkiem tiktu. Tad atkal šādi cilvēki jārekrutē. Un tā arī ir prasme atrast cilvēkus, kas spēs iedziļināties vēlēšanu jautājumos un nodefinēt prasības izstrādātājiem. Tad vajadzīgs laiks, lai viņi izietu drošības pārbaudes. Tad vajadzīgs laiks, lai varētu iedziļināties vēlēšanu specifikā un uzrakstītu kā iepirkumu nosacījumus, kas tad izstrādātājiem jāizstrādā. Tad vajadzīgs laiks, lai valdība piešķirtu līdzekļus; tad ir iepirkums. Tad ir cerība, ka tajā kāds pieteiksies. (..) Katrs posms šobrīd ir saistīts ar milzīgiem riskiem."

Tāpēc, viņasprāt, vajadzīga politiskā līderība: "Kāds, kas paņem uz sevi atbildību un daļēji arī risku nodrošināt nākamās vēlēšanas, palīdzot CVK. Un nav pašlaik laika plašām diskusijām."

Kažoka arī pieļāva, ka, iespējams, kādai citai institūcijai būtu jāuzņemas sistēmas iepirkuma organizatoriskā nasta, jo jaunajam CVK sastāvam neesot pieredzes ar iepirkumiem.

Turpretī Ministru prezidenta parlamentārais sekretārs Jānis Patmalnieks uzskata, ka situācijas risināšanai nav vajadzīga viena politiskā persona, bet gan tā ir "politiskās sistēmas atbildība", lai vēlēšanas notiek caurspīdīgi.

"No premjera puses mēs arī raudzīsimies uz to, lai šis process, kas saistās ar Centrālās vēlēšanu komisijas gan sistēmu iepirkumiem, gan administratīvo kapacitāti, tam tiktu piešķirts atbilstošs finansējums un iepirkumi notiktu," sacīja Patmalnieks.

Tikmēr jaunā CVK vadītāja Kristīne Saulīte uzsvēra, ka iestāde jau gadiem bijusi "pamesta sētmalē".

Un, lai sagatavotos EP vēlēšanām, laika neesot daudz, jo deviņos mēnešos jāizstrādā jauna sistēma un vēl seši mēneši jāparedz tās testēšanai.

KONTEKSTS:

Februāra sākumā Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja amatā tika apstiprināta bijusī Pasaules Brīvo latviešu apvienības priekšsēdētāja Kristīne Saulīte. 

CVK palika bez vadītāja, kad Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lūdza Saeimai atstādināt no amata pienākumu pildīšanas Kristīni Bērziņu. Tas notika saistībā ar kriminālprocesu aizdomās par iespējamu krāpšanu lielā apmērā, dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas, kā arī šo noziedzīgo nodarījumu atbalstīšanu un dienesta dokumentu viltošanu saistībā ar CVK organizētu iepirkumu 2021. gadā. Lietā iesaistītas desmit personas, tostarp Bērziņa un piecas amatpersonas. Komentējot KNAB sākto kriminālprocesu, Bērziņa norādīja, ka CVK strādājusi pēc labākās sirdsapziņas. 

Tāpat KNAB iepriekš sāktā kriminālprocesā veicis procesuālās darbības informācijas tehnoloģiju uzņēmumā "SOAAR", kas pēdējos gados uzvarējis apjomīgos CVK un citu valsts iestāžu iepirkumos. Šajā kriminālprocesā figurē uzņēmums un tā valdes loceklis. 

CVK arī pēdējā laikā arvien skaļāk cēlusi trauksmi par naudas trūkumu, kas apdraud Eiropas Parlamenta vēlēšanu norisi nākamā gada maijā. Mazā iestāde arī nespēšot rīkot no nākamā gada likumā paredzētos referendumus pašvaldībās, ziņoja LTV raidījums "De facto". 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti