Kažoka: Haoss ap dalību «Expo 2015» parāda «nevarības refleksu» valsts pārvaldē

Pēdējās nedēļās vērojamais haoss un veids, kādā Latvija tomēr nolēma nepiedalīties izstādē "World Expo 2015", parāda "nevarības refleksu", kas pastāv valsts pārvaldē un kas pārmeties arī uz visu sabiedrību. To intervijā Latvijas Radio piektdienas rītā sacīja politoloģe un labas pārvaldības eksperte Iveta Kažoka.

"Pēc būtības šī epizode nav nozīmīga, jo citām valstīm ir gadījušās vēl grandiozākas kļūdas," saka Kažoka. Viņa uzsvēra, ka pat attīstītas valstis, piemēram, Francija ir pieļāvušas rupjas kļūdas, piemēram, nopirkusi vilcienu, kas neder jau esošajām sliedēm.

Tomēr vissliktākais, kas atspoguļojās diskusijās ap dalību "World Expo 2015", ir nevarība un nespēja pieņemt lēmumu, uzsvēra Kažoka. Ir radies nepamatots iespaids, ka Latvija neko nespēj.

Vērojot otrdien notikušo valdības sēdi, kurā tika pieņemts lēmums nepiedalīties "World Expo 2015", Kažoka pamanījusi, ka nedz politiķi, nedz ierēdņi nav izvērtējuši šo jautājumu kopskatā. Proti, kā nepiedalīšanās "World Expo 2015" ietekmēs uzņēmējdarbību, attiecības ar Itāliju utt. Viņa pauda, ka politiķi strādā labi, ja ir jādarbojas rutīnā un inerces apstākļos.

Tomēr, tiklīdz ir jāpieņem politiski atbildīgi lēmumi, kur nepieciešams izšķirties par kādu no ceļiem, tā izpaužas "nevarības reflekss" jeb absolūta nevarība.

Lēmumu pieņemšanā izpaužas haoss, plašāka konteksta trūkums un izpratne par to, ko valsts attiecīga lēmuma gadījumā iegūst un ko zaudē.

Viņa norāda, ka šajā gadījumā atslēga bija premjeres rokās - viņa ar Valsts kancelejas un Pārresoru koordinācijas centra varēja pārņemt projektu vadību vai pieņemt citu lēmumu. Taču tas nav noticis.

"Kad jāfunkcionē pēc inerces, tad tā var notikt. Ja grib attīstīties, tad jābūt galvai," viņa akcentēja premjeres lomu un sūtību valdībā un smagu jautājumu risināšanā.

Iespējams, ka premjeres rīcībā vispār nav instrumentu, kurus izmantot šādā "World Expo 2015" gadījumā, pieļāva Kažoka. Tāpēc kopā ar premjerei ir jābūt cilvēkam, kurš spēj viņai parādīt visu kopskatu. "Tā vietā (..) parādījās šis nevarīguma reflekss un Latvijas sabiedrībai palika iespaids, ka mēs neko nevaram," teica politoloģe un piebilda: "Mēs daudz ko varam, bet ir jāsaprot - ja mēs gribam attīstīties ātrāk, tad valdībā ir jābūt smadzenēm". Tieši valdības vadītājam  jābūt kā smadzenēm Ministru kabinetā.

Jau vēstīts, ka otrdien valdība nolēma, ka Latvija nepiedalīsies "World Expo 2015" izstādē Itālijā. Kā argumentus šādam lēmumam valdības vadītāja Laimdota Straujuma ("Vienotība") un ekonomikas ministre Dana Reizniece - Ozola (ZZS) minēja pārāk augstās izmaksas, kas nepieciešamas, lai sagatavotos izstādei, un mazo ekonomisko atdevi. Tāpt nav pārliecības, ka līdz izstādes sākumam izdotos radīt kvalitatīvu paviljonu, kuru demonstrēt izstādes apmeklētājiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti