Dienas ziņas

Galēji labējā ekstrēmisma draudi

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ģimenes ārstu pēctecība laukos

Kazdangas pagastā pēc ģimenes ārsta prakses slēgšanas ambulancē valda klusums

Lai gan rezidentūru ik gadu pabeidz vairāk nekā 40 ģimenes ārstu, vairums no viņiem paliek strādāt Rīgā vai citās pilsētās, reti dodot priekšroku laukiem. Pēdējā gada laikā  paaudžu maiņa notikusi Durbes novadā, savukārt Aizputes novada Kazdangas pagastā pēc ģimenes ārsta prakses slēgšanas ambulancē valda klusums.

Durbes novadā pēc ģimenes ārstes došanās pensijā pērnā gada janvārī savas darba gaitas uzsākusi jaunā ģimenes ārste Annija Būmane. Lai gan bijusi vēlēšanās savu praksi atvērt Liepājā, taču pieņēmusi izaicinājumu un kļuvusi par lauku dakteri, ko nebūt nenožēlojot. Viņas pārziņā ir 1400 pacientu, kuri lielākoties dzīvo Durbē un novada pagastos, līdz ar to bieži nākoties mērot lielus attālumus vizītēs pie slimniekiem.

"Daudz vizītēs sanāk iet tāpēc, ka daudzi cilvēki dzīvo lauku mājās un viņiem nav iespējams atbraukt, jo viņi ir cilvēki gados un nav, kas izlīdz ar transportu. Tad nu sanāk braukt pie viņiem. Kādreiz ziemā ir problēmas ar to, ka ceļi nav tīrīti, tāpēc bagāžniekā lāpsta vienmēr līdzi, jo ir gadījies arī iestigt un netikt ārā no kupenas. Ar to jārēķinās laukos," stāsta Būmane.

No šī gada janvāra Aizputes novada Kazdangas pagasta ambulancē ģimenes ārsta prakses nav. Tikai vienreiz nedēļā tur ierodas zobārsts. Līdz šim darbojusies arī ģimenes ārsta prakse, taču daktere devusies pelnītā atpūtā.

"Tikko izbeidza darbību ģimenes ārsta prakse, ambulance palika bez medicīniskā personāla.

Esmu uzrunājis astoņus potenciālus kadrus, kas varētu šeit strādāt, praktiski visi ir atteikuši," norāda Kazdangas pagasta pārvaldes vadītājs Juris Moisejs.

Viņš uzskata, ka ārstniecisko pakalpojumu pieejamība ambulancē būtu jānodrošina, jo pagastā ir skola, bērnudārzs un vairāk nekā 1000 iedzīvotāju. Plānots, ka jūlija sākumā ambulancē vienreiz nedēļā pacientus pieņems ģimenes ārste no Aizputes, kura pašlaik atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā un kuru savukārt aizvieto kolēģe no Alsungas. Daktere atzīst, ka lielās noslodzes dēļ nav iespējams būt arī Kazdangā.

"Kamēr aizvietoju dakteri Pūpolu, man ir Alsunga, Aizpute, esmu pansionātos "Venta" un "Rokaiži", bet brīvdienās man ir dežūras Kuldīgas slimnīcā," savu darbu apraksta ārste Lija Būmeistere.

Aizputes novadā strādā seši ģimenes ārsti. Puse no viņiem ir pensijas vecumā, tāpēc jau ilgstoši aktuāls ir jautājums, kā piesaistīt jaunos speciālistus darbam mazpilsētā un laukos.

"Pašlaik mēs maksājam vienu stipendiju personai, kas mācās rezidentūrā par ģimenes ārstu. Patlaban viņa ir 2. kursā, tad vēl divi gadi mums jāpaciešas," saka Aizputes novada domes priekšsēdētājs Juris Grasmanis (Nacionālā apvienība)

Kā liecina statistika, Latvijā no 1300 ģimenes ārstiem vairāk nekā trešdaļa ir pensijas vecumā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti