Pusdiena

Mediji aicina Maltas žurnālistes slepkavību izmeklēt ES līmenī

Pusdiena

Pusdiena 04.11.2017

Kavētās vakcīnu piegādes dēļ ne visiem izdodas bērnu vakcinēt pret masalām

Kavētās vakcīnu piegādes dēļ ne visiem izdodas bērnu vakcinēt pret masalām

Pēdējos divos mēnešos Latvijā kavēta vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu piegāde. Tas raisījis arī bērnu vecāku satraukumu, un vismaz atsevišķās praksēs ir problēmas bērnus vakcinēt. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) gan uzsver, ka situācija tiek risināta un ģimenes ārsti aicināti veikt ārpuskārtas pasūtījumus no vakcīnu rezervēm, tāpēc problēmām nevajadzētu būt.

Par to, ka vakcīnu "Priorix" pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu trūkst, Latvijas Radio uzzināja no kāda bērna tēva, kurš septembrī ģimenes ārsta praksē Pierīgā devās vakcinēt mazuli. Tētis vēlējās palikt anonīms, tāpēc viņa vēstīto ierunāja kolēģis no ziņu dienesta.

"Sākām prasīt par vakcīnu, kas mums nepieciešama. Pirmajā reizē ģimenes ārsta praksē teica: vakcīnas beigušās. Lai pēc nedēļas interesējamies. Kad pēc tam prasām, saka: vakcīnas neesot vispār nekur, aizkavējusies piegāde. Nu labi, aizkavējusies! Bet pagāja mēnesis, un pagājušajā piektdienā, kad vedu bērnu, man rāda vēstuli, kur teikts, ka vakcīna būšot kaut kad novembrī," norādījis tēvs.

Sazvanot Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāju Sarmīti Veidi, atklājas, ka ar šādu problēmu saskārušās vairākas ģimenes ārstu prakses, arī viņas pašas.

"Vakcīnas mums nebija visu šo laiku kopš septembra," Veide stāsta, ka par to prakse informējusi SPKC un saņēmusi atbildi, ka septembra pasūtījumu nevarēs izpildīt pilnā apjomā, līdz ar to vakcīnas būs novembrī. "Un tik tiešām 1.novembrī saņēmām pirmās vakcīnas, ne tik daudz, cik lūdzām, bet tomēr vakcīnas parādījās. Tātad būtībā divus mēnešus - septembri un oktobri - mēs nevarējām bērniņus vakcinēt, jo vakcīnu nebija pietiekamā daudzumā," atzina Veide.

Tiesa, iespējams, šīs vakcīnas piegādātas no vakcīnu atlikumiem - rezervēm, izriet no SPKC informācijas. Par vakcīnas piegādes kavējumiem un septembra pasūtījumu neizpildi pilnā apjomā centrs saņēmis vēstules no lieltirgotavas "Vakcīna" un vakcīnas ražotāja pārstāvniecības "GlaxoSmithKline Latvia". Parasti vakcīnu vakcinācijas iestādēm, arī ģimenes ārstu praksēm, jāpiegādā reizi mēnesī atbilstoši to pieprasījumam.

"Septembra mēnesī piegāde nebija nodrošināta pilnā apmērā, tikai 80% apmērā, un firma uzrakstīja vēstuli par to, ka sakarā ar ražošanas problēmām šī vakcīna nevarētu būt pagaidām piegādāta līdz novembrim," stāsta SPKC pārstāvis Jurijs Perevoščikovs.

Līdz ar to, ja ir mazi bērni, kuriem nepieciešama primārā vakcinācija, tad vakcinācijas iestādēm, arī ģimenes ārstam, jānoformē ārpuskārtas pasūtījums.

Piegādātājam pieejams neliels vakcīnas atlikums, kuru šādiem gadījumiem var izmantot. Par to arī atbildīgā iestāde informējusi Ģimenes ārstu asociāciju. Tāpēc SPKC pārstāvis Perevoščikovs nevarot komentēt, kāpēc ir prakses, kur vakcīnu ilgi nebija, jo saņemt varējušas visas.

Tā kā "Priorix" vakcīnas šobrīd trūkst, centrs aicina pašlaik vakcinēt tikai tos bērnus, kuriem pēc vakcinācijas kalendāra nepieciešama pirmā pote pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu. Proti, vakcinēt bērnus vecumā no 12 līdz 15 mēnešiem. Ar revakcināciju, kas jāveic septiņu gadu vecumā, varot nedaudz pagaidīt.

Vakcīnu ražotāja pārstāvniecība „GlaxoSmithKline Latvia” sola piegādi atjaunot novembra vidū.

Līdz tam laikam SPKC aicina ģimenes ārstus veikt ārpuskārtas pasūtījumus un cer iztikt ar rezervēm.

„GlaxoSmithKline Latvia” pārstāve Daina Dzirkale: Par vakcīnu piegādi
00:00 / 00:47
Lejuplādēt
„GlaxoSmithKline Latvia” pārstāve Daina Dzirkale skaidroja, ka saskaņā ar nacionālo vakcinācijas kalendāru pirmā vakcīnas pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu deva ir jāsaņem 12-15 mēnešu vecumā. Septembrī un oktobrī GSK nepiegādāja šo vakcīnu pilnā apjomā, taču, lai mazinātu ietekmi uz vakcināciju, tā tika piegādāta no Lietuvas.

Vakcīnu izplatīšanai un lietošanai ir augsti kvalitātes standarti, un šajā situācijā kvalitātes pārbaudes procedūras aizņēma ilgāku laiku, nekā plānojām, atzina Dzirkale.

Šobrīd aizkavējusies sērija veiksmīgi ir izturējusi kvalitātes pārbaudi un ir gatava izplatīšanai un lietošanai. Latvijā vakcīna būs pieejama no novembra vidus, solīja Dzirkale.

Latvijas epidemiologiem arī ir ziņas, ka Eiropas Savienībā tieši pēdējos dažos gados aktuāla kļūst problēma, ka kādas vakcīnas pietrūkst. Tas saistīts ar to, ka Eiropā pieprasījums pēc modernām kombinētām vakcīnām aug, arvien vairāk valstis šīs vakcīnas iekļauj savos vakcinācijas kalendāros, tāpat arī pieaug prasības attiecībā uz vakcīnu kvalitāti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt