Katru dienu Latvijā tiek novērsti vairāki pret Krieviju un Baltkrieviju noteikto sankciju pārkāpumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pirmajos piecos mēnešos, kopš pret Krieviju un Baltkrieviju noteiktas plašas sankcijas, Latvijā konstatēti vairāk nekā 1200 sankciju pārkāpumi. Lielākoties sankciju pārkāpumus veic uzņēmumi, bet arī ne mazums privātpersonu pamanās aizliegtās preces apzināti vai neapzināti ievest vai izvest no sankcijām pakļautajām valstīm. Lielākoties sankciju noteikumu pārkāpumi tiek novērsti, bet ir ierosināti arī vairāki desmiti lietu, kas šobrīd ir izmeklēšanas stadijā.

Katru dienu Latvijā tiek novērsti vairāki pret Krieviju un Baltkrieviju noteikto sankciju pārkāpumi
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Kopš februāra, kad Krievija sāka karu Ukrainā, līdz jūlija beigām Latvijā konstatēti 1238 iespējami sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju pārkāpumi. Daļa no kravām nākušas no citām Eiropas valstīm.

"Visos šajos gadījumos mēs esam apturējuši sankciju pārkāpumu, neļaujot preces vai nu ievest Eiropas Savienībā vai izvest uz Krieviju un Baltkrieviju," Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes direktora vietniece Sandra Kārkliņa-Admine skaidro, ka pārsvarā sankciju pārkāpumus veikušas juridiskas personas, bet arī privātpersonas aizliegtās preces apzināti vai neapzināti centušās ievest vai izvest no sankcijām pakļautajām valstīm.

"Rēķiniet, katru dienu tiek izdarīti vairāki pārkāpumi. Tas ir relatīvs jēdziens – daudz vai maz. Es domāju, ka tas ir salīdzinoši daudz. Ņemot vērā nopietno situāciju, kas mums ir," uzsver Sandra Kārkliņa-Admine.

Uzņēmumu segmentā visvairāk pārkāpumi konstatēti par plastmasas izstrādājumu, ķīmisko vielu un dažādu iekārtu – piemēram, motoru, kompresoru – izvešanu no Latvijas. Savukārt virzienā uz Latviju pārkāpumos iesaistītas dažādas kravas, piemēram, transportlīdzekļi un to rezerves daļas, kokapstrādes materiāli, papīrs un plastmasas izstrādājumi.

VID pārstāve akcentē, ka ir arī kāda jauna tendence: "Uzņēmumi mēģina ievest vai izvest preces zem cita nosaukuma.

Proti, deklarē tādas preces, kas nav sankciju sarakstā, bet tai pat laikā mēģina ievest sankcionētās. To mēs no vienas puses paredzējām, un mūsu paredzējums arī piepildījās."

Bet attiecībā uz privātpersonām lielākā daļa konstatēto pārkāpumu ir saistīti ar sankcionēto preču – alkohola (no Krievijas), degvielas (no Baltkrievijas), cigarešu (no Baltkrievijas rūpnīcām, uz kurām attiecas sankcijas) – ievešanu.

Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras valdes loceklis Jānis Lielpēteris teic, ka kara sākumposmā no uzņēmējiem jautājumi par sankcijām pakļautajām precēm bijuši ievērojami vairāk nekā šobrīd, jo liels darbs ieguldīts skaidrojošajā darbā: "Krievija kļuva par faktiski sankcijām visvairāk pakļauto valsti pasaulē. Pat pārsteidzot Irānu, līdz ar to kļūdas šajā procesā ir saprotamas.

Būtiskākais jautājums, cik daudz no šiem gadījumiem ir apzināti mēģinājumi pārkāpt.

Bet es gribētu teikt, ka Latvijā uzņēmējiem sirds ir pareizajā vietā un izpratne, ka sankcijas ir demokrātiskās pasaules galvenais instruments, kā cīnīties pret šo arī no biznesa vides puses, izpratne saglabājas un ir stipra Latvijas uzņēmēju saimē."

Valsts ieņēmumu dienesta pārstāve Latvijas Radio atklāj, ka lielākoties sankciju noteikumu pārkāpumi tiek novērsti, neļaujot preces ievest vai izvest no sankcijām pakļautajām valstīm – Krieviju un Baltkrieviju. Par pārkāpumiem ierosinātas vairāki desmiti lietu un tās šobrīd ir izmeklēšanas stadijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti