4. studija

Kā ārkārtējais stāvoklis ietekmējis asiņu krājumus Valsts asinsdonoru centrā?

4. studija

4.studijas viešņa - psihoterapeite, narkoloģe INĀRA VĀRPA

Tuvojas Lieldienas. Ko šogad mums māca Lielais gavēnis?

Katoļu priesteris: Ierobežotajos apstākļos mīlestība atklājas mazos, vienkāršos žestos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Šobrīd ir gavēņa laiks, un šogad Covid-19 ierobežošanai izsludinātās ārkārtējās situācijas dēļ šis laiks ir atšķirīgs no iepriekšējiem gadiem, taču šo laiku joprojām raksturo trīs pamatlietas - lūgšana, atturība un žēlsirdības darbi. Un ierobežotajos apstākļos mēs varam mācīties, ka  mīlestība atklājas īstenībā ļoti mazos, vienkāršos žestos, LTV raidījumam “4. studija” pauda katoļu priesteris, radio “Marija Latvija” direktors Pēteris Skudra.  

Gavēnis kristīgajā baznīcā ir laiks, kad ticīgie gatavojas Lieldienām. Tie ir kristiešu svarīgākie svētki, kad tiek svinēta Jēzus augšāmcelšanās un uzvara pār nāvi, tāpēc cilvēki šim lielajam notikumam pirms tam vēlas rūpīgi sagatavoties 40 dienu garumā.

“Šo laiku raksturo trīs pamatlietas. Tā ir lūgšana, atturība un žēlsirdības darbi,” atgādināja katoļu priesteris, radio “Marija Latvija” direktors Pēteris Skudra.

“Jau no seniem laikiem garīgie skolotāji ir skaidrojuši, ka, ja tu gribi, lai tavas attiecības ar Dievu, tava lūgšana ir sadzirdēta, tad tev ir jāpievērš uzmanība arī žēlsirdības darbiem, ko tu dari citiem cilvēkiem. Lai tu varētu veikt šos žēlsirdības darbus, lai tu varētu nodarboties ar labdarību, saskatīt citu cilvēku vajadzības, tev ir jāatsakās no kaut kā, kas ir tev. Jāatņem savs laiks, savi līdzekļi vai savas iegribas, ko es pakārtoju citu vajadzībām,” skaidroja Pēteris Skudra.

Bet vai gavēnis šogad ir mainījies saistībā ar pasaulē notiekošo?

Covid-19 ierobežošanas noteikumi “liek mums tādā piespiedu kārtā būt pat tādos bišķīt klostera režīma apstākļos, kas cilvēkiem īstenībā paver ļoti daudz iespēju”, sacīja Skudra.

“Mēs redzam, ka pat gaiss paliek tīrāks, cilvēki ir spiesti palikt mājās, daba atgriežas! Venēcijas kanāli, izrādās, var būt pat caurspīdīgi, nevis brūni un netīri… Arī līdzīgi ar cilvēku, ka tu vari, sēžot mājās, uzdot sev šos jautājumus, eksistenciālos jautājumus, varbūt esi spiests saskarties tajā vientulībā, īpaši tie, kuri ir vieni paši, ar to, kas tev tur iekšā darās. Cik tu to mūziku un “Netflix” skatīsies mājās! Tu esi spiests pārdomāt kaut kādus jautājumus, kam tu ikdienā nepievērs uzmanību,” klāstīja priesteris Pēteris Skudra.

Gavēnī, kas tagad ir arī pašizolācijas un karantīnas laiks, priesteris īpaši aicina domāt par vērtībām un mīlestību vienam pret otru. 

“Tajos ierobežotajos apstākļos, kad mēs nevaram uzdāvināt ceļojumu vai dārgas lietas, mēs varam mācīties, ka tā mīlestība atklājas īstenībā ļoti mazos, vienkāršos žestos.

Tas pats arī ar attiecībām ar Dievu. Īstenībā Dievam nevajag n-tās stundas baznīcā, Dievam pietiek ar to, ka es kādu brīdi savu ikdienu atlieku malā, lai parunātu ar Viņu par sev svarīgiem jautājumiem un paklausītos arī to, ko Viņš man saka tajā klusumā, kurā es esmu spiests tagad nonākt,”  klāstīja Skudra

Gavēņa dievkalpojumi ārkārtas situācijas dēļ notikt nevar, tādēļ arī baznīcā tiek domāts par digitāliem risinājumiem.

“Līdzīgi kā universitātēs lekcijas šobrīd notiek – caur video tiešraidēm, tāpat arī baznīcā lielā mērā lielākā daļa konfesiju ir spējušas pielāgoties šiem apstākļiem un nodrošināt vismaz dažas iespējas piedalīties svētajās misēs, teiksim, caur “Facebook live”, caur ”Youtube” tiešraidēm, arī radio “Marija Latvija” audio tiešraidēs visu laiku, Latgales radio ir iespēja piedalīties dievkalpojumā,” norādīja Latvijas Romas Katoļu Baznīcas informācijas centra vadītāja Velta Skolmeistare.

Arī gavēni neviens nav atcēlis, tikai šogad tas būs nedaudz citādākā izpratnē.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti