Kasparovs par pilsonības iesniegumu konsultējies ar «Vienotības» politiķi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sākotnēji Kasparovs interesējies par iespēju iegūt pilsonību kaimiņos Igaunijā, taču tur nav iespējama dubultpilsonība. Doma par Latvijas pilsonību radusies Starptautiskās šaha federācijas kongresa laikā Tallinā, Kasparovam tiekoties ar uzņēmēju, bijušo Latvijas šaha federācijas viceprezidentu Arturu Avotiņu. Vēlāk notikusi saziņa ar valdošās koalīcijas politiķiem.

Eiroparlamenta deputāts Kārlis Šadurskis raidījumam "De Facto" atzīst, ka bijis ļoti iepriecināts par Kasparova interesi un centies skaidrot " tehniskās procedūras un likumdošanas normas".

Parlamenta frakcijās deputātu vidū nav vienotas nostājas. Skaidrs, ja bijušais pasaules šaha čempions kļūs par Latvijas pilsoni, tas veicinās Latvijas atpazīstamību starptautiski un veicinās šaha popularitāti.

Taču politiķus dara piesardzīgus, vai kaismīga Putina opozicionāra kļūšana par Latvijas pilsoni, negandēs attiecības ar Krieviju. Tam kategoriski nepiekrīt aizsardzības ministrs Artis Pabriks, uzsverot - ja Latvija var dalīt termiņuzturēšanās atļaujas merkantilu mērķu dēļ, tad parlamentāriešiem jāpierāda, ka pilsonību var iegūt arī to demokrātisko vērtību dēļ, ko pārstāv Garijs Kasparovs.

Vēl Saeimas deputātiem nav paticis ultimatīvais tonis, kādā Kasparovs runājis intervijā „Panorāmai", sakot ka pilsonības nepiešķiršanu tulkotu kā pierādījumu Latvijas atkarībai no Maskavas.

Šaubās arī Nacionālā apvienība, kas atgādina, ka Kasparovs savulaik publiski iestājies par Vladimira Lindermana atbrīvošanu no cietuma. Tāpat interneta vietnē kasparov.ru parādās raksti, kas pārmet Latvijai krievvalodīgo interešu pārkāpumus.

Intervijā Latvijas Televīzijai Kasparovs skaidroja savu attieksmi pret Latvijas politiku: „Latvijai, tāpat kā pārējām Baltijas valstīm, ir ļoti bēdīga vēsture. Tās cietušas starp diviem 20. gadsimta briesmīgākajiem - Staļina un Hitlera režīmiem. Ir pilnīgi dabiski, ka šīs vēstures konsekvences mēs varam atrast mūsdienu politikā. Bet es domāju, ka Latvija ar saviem Baltijas kaimiņiem virzās pareizā virzienā. Salīdzinot ar situāciju pārējā bijušajā Padomju savienībā, ir svarīgi redzēt progresu Latvijā, Lietuvā un Igaunijā, ir pilnīgi skaidrs, kurš dara pareizas lietas un kurš nē."

Vienīgie, kas šobrīd, vismaz neoficiāli, izlēmuši, ka neatbalstīs Kasparova centienus kļūt par Latvijas pilsoni, ir „Saskaņas Centrs". Tā ir vienīgā frakcija, kam Krievijas opozicionārs neaizsūtīja savu iesniegumu par pilsonību. Visticamāk tāpēc, ka „Saskaņas centram" ir sadarbības līgums ar Vladimira Putina pārstāvēto partiju "Vienotā Krievija"

Pilsonības likums paredz, ka personu var uzņemt Latvijas pilsonībā par īpašiem nopelniem, kas jau paveikti, nevis tiks paveikti nākotnē. Kasparova gadījumā deputātu domas Kasparova īpašiem nopelniem Latvijas labā dalās, taču šīs diskusijas var arī nenotikt.
Parlamentā ir vairāki gadījumi, kad pilsonības iegūšanai pieņem īpašu likumu konkrētai personai. Šādi Latvijas pilsonību, paturot iepriekšējo, ieguvuši ārsts Hosams Abu Meri, bijušais SAB vadītājs Jānis Kažociņš, aktrise Aurēlija Anužīte, basketbolists Trojs Ostlers un citi. Priekšlikumam jāsavāc 10 deputātu paraksti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti