Panorāma

Sāk dienesta pārbaudi par Ičas piesārņojumu

Panorāma

Apgānīts Jāņa Čakstes piemineklis

Kasparovs no Latvijas politiķiem saņēmis atbalstošu attieksmi pilsonības jautājumā

Kasparovs no politiķiem saņēmis atbalstošu attieksmi par pilsonību

Ja Latvijas parlaments neatbalstīs pilsonības piešķiršanu, tas būs signāls, ka joprojām šīs valsts politiķi pārlieku raugās Maskavas virzienā. Tā intervijā Latvijas Televīzijai sacīja Krievijas šahists un disidents Garijs Kasparovs, kurš vērsies pie vairākām Saeimas frakcijām ar lūgumu viņam piešķirt dubultpilsonību. Kasparovs atzina, ka viņam jau esot notikušas atsevišķas sarunas ar lēmējvaras pārstāvjiem un saņemtie signāli esot pozitīvi.

Kasparovs skaidro, ka Latvijas pilsonība viņam nepieciešama, lai kandidētu uz Starptautiskās šaha federācijas vadītāja amatu.

Kā apstiprināja šahists, viņš runājis ar vairākiem cilvēkiem, kas ir lēmumu pieņēmēju lokā. „Cik saprotu, pastāv politiska nostāja, ka Latvijas pilsonības piešķiršana man - varētu būt izdevīga arī valstij," sacīja šahists.

Viņš gan neatklāja konkrētus politiķu vārdus. „Zinu, ka valdība šobrīd šo jautājumu vērtē, daļai valdošās koalīcijas ir ārkārtīgi pozitīva nostāja pret manu pilsonības pieteikumu," piebilda Kasparovs.

Tic neatkarībai no Maskavas norādēm

Taujāts par Latvijas politiķu iespējamu nevēlēšanos bojāt attiecības ar Krieviju, Kasparovs norādīja, ka Latvija ir pierādījusi savu neatkarību: „Lai ko es darītu, tas kaut kādā viedā iesaista arī Putinu un Krieviju. Un es no tā nebaidos. Es ticu, ka Latvija jau ir pierādījusi, ka ir ne vien atguvusi neatkarību, bet arī gatava savu neatkarīgumu apliecināt pasaulei, īpaši Maskavai. Parādīt, ka negrasās sekot agresīvā kaimiņa rekomendācijām vai spiedienam. Mans gadījums ir vēl viena iespēja demonstrēt Latvijas spēju turēties pretim šādam spiedienam, kā arī domāt par savu nākotni ilgtermiņā. Tā ir iespēja ne tikai valdošajai koalīcijai, bet arī citiem parlamenta deputātiem parādīt, ka viņu balss nav vis balstīta uz Maskavas norādēm, bet gan viņu pārliecībā par to, kas ir vēlams valstij."

Pirmās atskaņas, kas mani sasniegušas šajā jautājumā, rāda, ka Latvija neļausies Maskavas spiedienam, pat ja šāds spiediens tiks tuvākajās nedēļās izdarīts," atzīmēja šahists.

Gadījumā, ja Latvijas parlaments atteiks pilsonību, Kasparovs atzīst - tā būs milzīga neveiksme. „Un tā būs neveiksme ne tikai man, bet arī Latvijas neatkarībai, jo tas parādīs, ka Latvijā joprojām ir ļoti daudz politiķu, kuri vispirms paskatās Maskavas virzienā, pirms pieņem valstij nozīmīgus lēmumus."

Vēlas dubultpilsonību

Kasparovs stāsta, ka Latvijas bijusi pirmā valsts, par kuras pilsonību viņš iedomājies: „Pirmoreiz Rīgā spēlēju pirms 40 gadiem, 1973.gadā. Dažas no manām izcilākajām uzvarām arī bija Rīgā 1977. un 1978. gadā. Man Latvijā ir arī ģimenes saites – mana bijusī sieva ir Latvijas pilsone, manam dēlam ir īpašums Rīgā, plus – Latvija ir valsts ar lieliskām šaha tradīcijām."

Pieteikties Latvijas pilsonībai viņu mudināja nesenās izmaiņas likumā, kas pieļauj dubultpilsonību. Tviterī Kasparovs pauda gandarījumu par to:

No Krievijas pilsonības šahists gan nevēlas atteikties. „Tur joprojām dzīvo mana māte, man tur ir daudz sakaru. Es joprojām ticu, ka man ir daudz jādara Krievijas labā, jācīnās pret Putina režīmu. Atteikties no Krievijas pases noteikti būtu nepareizais signāls daudziem cilvēkiem, kuri joprojām tic brīvībai un demokrātijai Krievijā," skaidro Kasparovs.

Gatavs aizstāvēt savas pozīcijas

„Un es būšu priecīgs aizstāvēt savas pozīcijas un sasniegumus, un pierādīt tiem parlamenta locekļiem, kuri apsver iespēju atbalstīt pilsonības piešķiršanu, ka es kā pilsonis darīšu valstij daudz laba."

Kasparovs intervijā apsolīja, ka jau tuvākajā laikā ķeršoties klāt latviešu valodas apguvei – vismaz tādā līmenī, lai varētu sarunāties, piemēram, restorānos. Līdz šim gan nevienu vārdu viņš neesot apguvis.

Sociālajā tīklā Facebook Kasparovs publicējis savu skaidrojumu par vēlmi iegūt Latvijas pilsonību, kā arī fotokolāžu par to.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt