Panorāma

Ieviesīs ceļu nodevu kravām

Panorāma

Liepājas teātris jaunajā sezonā

Kas varēja būt Mildas vietā uz jaunajām eiro monētām?

Kas varēja būt Mildas vietā?

Vairāk par tautumeitas Mildas jeb Zelmas Braueres profilu uz Latvijas eiro monētām iedzīvotāji vēlējās redzēt Brīvības pieminekli.Taču speciālisti atzinuši, ka piemineklis ir par ...augstu, lai to attēlotu uz monētas. Tāpat noraidīta ideja par ierasto govi, kas rotā latus, jo šādi mājdzīvnieki sastopami arī citās Eiropas valstīs. Ko vēl uz jaunajām monētām piedāvāja izkalt Latvijas iedzīvotāji?

Lai arī Latvijas iedzīvotāju attieksme pret eiro ieviešanu ir visai skeptiska, diezgan daudzi ir vēlējušies ar savu ideju piedalīties mūsu eiro monētu dizaina veidošanā. Ir saņemti vairāk nekā 1000 dažādu priekšlikumu, un starp aprakstiem atrodami arī krāsaini zīmējumi, piemēram, kāds kungs ir vēlējies uz 20 eiro centu monētas ieraudzīt Vanšu tiltu.

Starp daudzajiem priekšlikumiem dažādi Latvijas seju raksturojoši arhitektūras pieminekļi parādās vairākkārt – Doma baznīcas smaile, Aglonas bazilika, Rundāles pils un, visbiežāk, protams – Brīvības piemineklis. Tieši šo Latvijas neatkarības simbolu cilvēki atzinuši par mūsu eiro monētu dizainam atbilstošāko. Speciālisti gan skaidro – pieminekļa vertikāli garenās formas dēļ, uz monētas diska attēlots, tas būtu gaužām mazs un grūti atpazīstams. Starp ierosinājumiem atkārtojas arī dažādi dzīvnieki un ar Latvijas ainavām visbiežāk saistītie augu valsts fragmenti.

„Ārkārtīgi daudz atkārtojās tie sižeti, kas jau uz latu monētām bija – no floras un faunas ļoti daudz. Nu protams, jā, tas ir interesanti, bet tad mēs domājām par to, kā mūsu flora vai fauna iezīmēsies, teiksim, Eiropas Savienības kontekstā, jo mums jau tā flora un fauna ir ļoti līdzīga,” spriež Latvijas Bankas Monētu dizaina komisijas locekle Ramona Umblija.

Komisijā, kas lēma par eiro monētu dizainu, norāda, ka izskatīti visi iesūtītie priekšlikumi un visvairāk pārsteiguši daudzie ierosinājumi monētu noformējumā izmantot mīlestības simbolus, piemēram, ierasti stilizēto sirds attēlu.

Daudzās neīstenotās idejas gan netiks aizmirstas pavisam, jo, tāpat kā līdz šim īpašos vienlatniekus, divreiz gadā drīkstēsim izdot arī oriģināla dizaina divu eiro monētas.

Papildu monētas tiek kaltas arī citās valstīs, tomēr bankas darbinieki noliedz, ka speciālizlaidumu dēļ dažādo eiro monētu skaits drīz būs tik liels, ka varētu radīt apjukumu.

Latvijas Bankas Monētu daļas vadītāja Maruta Brūkle saka: „Šīs īpašās divu eiro monētas, kuras sauc par piemiņas monētām, tās tiek izlaistas limitētā tirāžā, un ir jau tāda ļoti aktīva sabiedrības daļa kā kolekcionāri, kuri mēģina viņas izķert.”

Pagaidām jaunās eiro monētas apskatāmas tikai caur stiklu Rīgas Centrālajā dzelzceļa stacijā un vairākos tirdzniecības centros. Pirmā iespēja pašiem turēt rokās Latvijas eiro monētas iedzīvotājiem būs no 10. decembra, kad katrai mājsaimniecībai pienāksies viens eiro monētu sākumkomplekts par kopējo summu 14,23 eiro. Komplekta vērtība aprēķināta pēc oficiālā eiro maiņas kursa, un tā būs 10 lati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti