Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Krīze kā atspēriens – atklāj kaķu kafejnīcu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Rīt vidusskolēniem sāksies centralizētie eksāmeni

Kas par Covid-19 drošības pasākumiem jāzina eksāmenu kārtotājiem?

Otrdien, 2. jūnijā, pirmo - angļu valodas eksāmenu - kārtos 13 500 jaunieši, 12. klases skolēni. Viņiem jārēķinās, ka šogad eksāmenu norise būs citāda - pirms pārbaudījuma satraukumā nevarēs dalīties ar klasesbiedriem, jo iespējami tiks mazināta iespēja skolēniem pulcēties skolas gaiteņos. Kā šogad norisināsies 12. klašu eksāmeni, un kas jāatceras rītdienas atbildīgā pārbaudījuma kārtotājiem?

ĪSUMĀ:

  • No 2. jūnija līdz 7. jūlijam Latvijā eksāmenus kārtos vidusskolu beidzēji.
  • Eksāmeni būs trīs stundas gari; materiāls optimizēts, lai saīsinātu laiku.
  • Skolēniem būs jānodrošina distancēšanās, jādezinficē rokas.
  • Sejas aizsargmaskas būs obligātas tikai, ja skolotājs vai kāds skolēns ir Covid-19 riska grupā.
  • Devīto klašu eksāmeni nenotiek, bet mazākumtautību skolēni aktīvi izmanto iespēju kārtot latviešu valodas pārbaudījumu.

Eksāmenu sesija sākies ar angļu valodas eksāmenu. Visu nedēļu turpināsies svešvalodu eksāmeni. Tālāk sekos pārējie eksāmeni, un paredzēts, ka sesija noslēgsies 7. jūlijā. Valsts izglītības satura centra (VISC) vadītājs Guntars Catlaks vidusskolas beidzējiem atgādināja, ka šogad obligāti ir trīs eksāmeni – svešvaloda, matemātika un latviešu valoda. Tomēr ir saglabāta arī iespēja kārtot izvēles eksāmenus. Šo iespēju, pēc Catlaka domām, izmantojuši daudzi skolēni.

Covid-19 drošības pasākumi eksāmenu norises laikāKristaps Feldmanis
Eksāmenos būs jāievēro dažādi Veselības ministrijas ieteikumi, jādezinficē rokas, jāievēro distance un jāpilda citas prasības. VISC vispārējās izglītības pārbaudījumu nodaļas vadītājs Kaspars Špūle atgādināja, ka šogad eksāmeni būs īsāku laiku, tādēļ ir pārplānoti uzdevumi, citiem ir mainīti vērtēšanas kritēriji, bet vēl atsevišķi uzdevumi no eksāmeniem izņemti.

Vienreizlietojamās sejas maskas visiem eksāmenā obligāti nebūs jālieto, ja skola var nodrošināt divu metru distanci starp skolēniem. Tiesa, maskas būs obligātas tiem skolēniem vai pedagogiem, kas ir Covid-19 riska grupā vai ar hroniskām saslimšanām.

"Skolēni eksāmena telpā drīkstēs ierasties jau savlaicīgi, proti, līdz 9.50 skolēniem ir jāieiet eksāmena telpā. Tas ir ar tādu nolūku, lai skolēni nedrūzmētos gaiteņos," eksāmena norises galvenās lietas atgādināja Špūle.

"Dokumentu pārbaude notiek tikai pēc tam, kad eksāmena telpā ierodas eksāmena vadītājs un novērotājs. Eksāmeni mums ir 3 stundu gari un tajos nav paredzēti starpbrīži. Protams, nepieciešamības gadījumā skolēns drīkst iziet no eksāmena telpas, atgriezties atpakaļ un turpināt darbu. Ir eksāmeni, kurus skolēns saņems pa daļām kā svešvalodas eksāmenos, un ir eksāmeni, kur skolēns uzreiz saņems visas eksāmena daļu darba lapas un atbilžu lapas. Tā kā vērtēšana notiks attālināti, tad visos eksāmenos ir ieviestas darba lapas, tādēļ lūgums skolēniem šīs atbilžu lapas aizpildīt korekti, salasāmi un ar tumši zilas vai melnas pildspalvas tinti," stāstīja Špūle.

Izglītības satura centra pārstāvji skolēnus aicina pievērst uzmanību savam eksāmena kārtotāja kodam, lai tas eksāmena atbilžu lapās tiktu ierakstīts pareizi.

Devīto klašu eksāmeni šogad gan ir atcelti, un vērā tiks ņemtas mācību gada laikā sapelnītās atzīmes. Tomēr vienu eksāmenu 9. klasēm ir iespēja kārtot. Tas ir latviešu valodas valsts pārbaudījums mazākumtautību programmās. Pārbaudījumā iegūtais sertifikāts tiek pielīdzināts valsts valodas prasmes apliecībai. VISC vadītājs Catlaks neslēpa gandarījumu, ka par spīti brīvai izvēlei šo eksāmenu pieteikušies kārtot daudzi skolēni.

"Varu tikai izteikt gandarījumu, ka pieteikto kārtotāju skaits šim eksāmenam tomēr ir ļoti liels. Ne tik daudz, cik būtu bijis jākārto obligāti, bet tomēr tie ir vairāk nekā 2000 skolēnu, kuri ir izvēlējušies šo eksāmenu kārtot," teica Catlaks.

Angļu valodas eksāmenu kārtos 13 500 skolēnu, savukārt latviešu valodas eksāmenu tuvākajās dienās kārtos vairāk nekā 15 300, bet matemātiku - virs 15 500 skolēnu. Pārējos eksāmenus kārtos, sākot ar pāris simtiem līdz pat 2000 skolēnu.

KONTEKSTS:

Ārkārtējās situācijas laikā, kas izsludināta Covid-19 ierobežošanai un ir spēkā līdz 9. jūnijam, noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu. Arī mācības skolās notika attālināti. 12. klašu eksāmenu sesija plānota no 2. jūnija līdz 7. jūlijam, bet 9. klašu eksāmeni atcelti. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt