Dienas ziņas

Nobalsojuši arī Amerikā

Dienas ziņas

Vēsturiski zemākā vēlētāju aktivitāte

Balsu skaitīšanas nakts

Kas notiek vēlēšanu iecirknī pēc durvju slēgšanas

Ne tikai skaitīt, bet arī griezt un plēst – to visu vēlēšanu naktī nākas darīt vēlēšanu komisijas locekļiem. No viņu darba ir atkarīgs, cik ātri uzzināsim jaunās Saeimas sastāvu. Šogad Latvijā balsu skaitīšana noslēdzās jau svētdienas, 7.oktobra, rīta pusē.

58. vēlēšanu iecirknis Rīgā. Līdz brīdim, kad beigsies balsošana, paliek stunda. Visvairāk cilvēku tur bija ap pulksten 12, kad stundas laikā izdarīt savu izvēli atnāca 150 cilvēki. Īsi pirms astoņiem urnā iekrīt pēdējā – tūkstoš sešsimt trīsdesmit sestā – aploksne ar balsošanas zīmi.

Komisijas loceklis aizslēdz iecirkņa durvis, kasti ar vēlēšanu aploksnēm aizplombē un aiznes uz telpu, kur notiks balsu skaitīšanu. Telpā ir divi galdi: komisijas locekļiem un novērotājiem. Šoreiz tie ir LTV filmēšanas grupa un Latvijas Krievu savienības pārstāve.

Tālāk visas darbības notiek pēc instrukcijas, un katru darbību fiksē protokolā. Sākumā ir jāsaskaita neizmantotās aploksnes. Tad tās jādzēš, nogriežot galu. Tajā brīdī vēlēšanu komisijas darbs atgādina nodarbību rokdarbu pulciņā.

“Mēs tās izberam un tad šķirojam – derīgas un nederīgas. Derīgas – no mūsu iecirkņa, nederīgas – no citiem,” stāsta vēlēšanu komisijas vadītāja Kitija Čipāne.

Katru aploksni uzmanīgi pēta, vai uz tās ir šī iecirkņa zīmogs. Tad sašķiro pa desmit, lai vienkāršāk skaitīt. “Mums ir sešas nederīgas aploksnes, jo divas ir tukšas un vēl četrās ir vairāk nekā viena vēlēšanu zīme,” norāda Čipāne.

Pēc tam var sākt biļetenu izņemšanu no aploksnēm. Lai tiktu pie vēlēšanu zīmēm, ir jānoplēš aploksnes mala. Un te katram sava taktika – ņemt pa vienai aploksnei vai uzreiz vairākas. Miskastēs pieaug papīru kaudzes, uz galda – zīmju kalni. Pēc tām var pateikt, kurai partijai ir lielāks atbalsts.

Pēc stundas un 45 minūtēm visas zīmes ir sašķirotas pēc sarakstiem. Un tas ir labs rezultāts, saka komisijas locekļi. Savā starpā ātrskaitīšanā viņi nesacenšas. “Nu, tikai humoram, lai paši sevi uzmundrinātu. Tagad jau nav tik vēls, bet tad, kad bija iepriekšējo vēlēšanu laiki, sākās process pēc plkst.22, tad kaut kā jāuztur tas možums. Tad var būt tādas humora sacensības,” stāsta vēlēšanu komisijas locekle Inga Dravniece.

Tālāk vēlēšanu zīmes skaita dators. Kamēr tās ieskenē, komisijas locekļiem ir neliels atpūtas brīdis. Var uztaisīt selfiju, palasīt ziņas telefonā vai apēst kebabu un izdzert kafiju.

Tiklīdz viss ir saskaitīts un dati aizsūtīti, pienāk viens no grūtākajiem skaitīšanas brīžiem. Plusu un svītrojumu pārbaude. Lai gan process ir automatizēts, komisijas locekļi izskata katru vēlēšanas zīmi, lemjot – pieskaitīt šķībo krustiņu pie plusiem vai ne.

Pēdējas vēlēšanu zīmes sagaida tikpat kā jauno gadu. Kad dati ir apstiprināti un ievadīti sistēmā, balsu skaitīšana ir oficiāli noslēgusies. Ap vieniem naktī. Pēc 19 stundu darba.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt