Izmaiņas pabalstu izmaksā pamatā attieksies uz tiem jaunajiem vecākiem, kuri pabalstus pieprasīs no oktobra. Lai gan no pirmā acu uzmetiena pabalsta apmērs procentuāli šķiet mazāks - nevis 70% no bruto algas, bet gan 60% vai 44% atkarībā no izmaksas laika, finansiāli tomēr praktiski visi jaunie vecāki būs ieguvēji, jo papildus ik mēnesi saņems arī konstantu bērna kopšanas pabalstu - 171 eiro mēnesī. Iepriekš šādas iespējas nebija. Turklāt pabalsta pieprasīšanas dienā būs jāizdara svarīga izvēle - saņemt pabalstu gada garumā ar lielāku ikmēneša summu vai pusotra gada garumā, bet mēnesī saņemt mazāk.
„Ja ir pusotru gadu ilgs vecāku pabalsta saņemšanas laiks, tad kopējā pabalstos saņemamā summa ir vislielākā,” norāda „Swedbank” Privātpersonu finanšu institūta pārstāve Evija Kropa.
Viņa stāsta, ka aptaujās absolūtais vairums vecāku vēlas ar bērnu palikt mājās vismaz līdz pusotram gadam. Institūta aprēķini liecina, ka vecāki ar algu līdz aptuveni 630 eiro „uz papīra” pabalstos saņems pat vairāk nekā algu „uz rokas”.
Turklāt, ja skatās pēc kopējās pabalsta laikā izmaksātās summas, ieguvēji līdz ar jauno sistēmu ir praktiski visi vecāki, jo robeža, pie kuras šis ieguvums vairs neparādās, ir ļoti, ļoti lielām algām,” saka Kropa.
Jaunums no 1.oktobra ir arī tas, ka vecāks, saņemot vecāku un bērna kopšanas pabalstu, vienlaikus varēs arī strādāt. Tiesa gan, tad vecāku pabalsts būs mazāks - 30% no iepriekš aprēķinātā pabalsta, nevis no algas.
„Vispirms man jāsaka - nu tad beidzot! Jo šī problēma, ka beidz maksāt vecāku pabalstu un jāgaida vēl vismaz pusgadu, lai bērns vispār tiktu bērnudārzā, tika fiksēta jau ļoti sen,” atgādina portāla „mammamuntetiem.lv” vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa.
Viņu priecē, ka vecākiem beidzot būs izvēle - kaut ar mazāku ikmēneša pabalstu, tomēr palikt mājās ar bērnu ilgāk. Tā ir ekskluzīva iespēja uz vairāku citu Eiropas valstu fona, kur jaunajai māmiņai jāatgriežas darbā jau pēc trim mēnešiem vai tas jāzaudē pavisam, saka Akmentiņa-Smildziņa.
„Mēs varam diskutēt par pabalsta apmēru vispār, īpaši, ja runa ir par vientuļo mammu, kā viņa var izdzīvot ar šo pabalstu, un tā situācija joprojām ir bēdīga. Bet ir vismaz tā sajūta vecākiem, ka valsts kaut kādu mazu solīti ir paspērusi uz priekšu,” uzskata portāla „mammamuntetiem.lv” vadītāja.
Tiesa, kopējais valsts atbalsts ģimenēm ar bērniem dažādos aspektos joprojām ir vājš, vērtē portāla „mammamuntetiem.lv” vadītāja.
Tas, ko portāla lasītāji raksta - viņi neskaitītu šos atbalstus un pabalstus, kas ir vai nav no valsts, ja vien valsts viņiem spētu nodrošināt darbavietas un par labu atalgojumu,” saka Akmentiņa-Smildziņa.
Jauno vecāku pabalstu izmaksas kārtību gan varēs baudīt tikai tie vecāki, kuri pabalstus pieprasīs pēc 1.oktobra. Iepriekš dzimušo mazuļu vecākiem noteikts pārejas periods, skaidro Labklājības ministrijas pārstāvis Maksims Ivanovs.
„Tie, kuriem pabalsts piešķirts vēl pēc vecās sistēmas, papildus no valsts pamatbudžeta saņems [ikmēneša] pabalstu jeb pārejas perioda kompensāciju par bērna kopšanu no gada līdz pusotram gadam 100 eiro apmērā pie bērna kopšanas pabalsta [171 eiro apmērā],” skaidro Ivanovs.
Vecākiem ģimenē ir jāvienojas, kurš saņem pabalstus par bērna kopšanu, jo gan vecāku pabalstu, gan bērna kopšanas pabalstu par viena bērna kopšanu piešķir vienam vecākam. Izvēloties saņemt pabalstu uz gadu vai pusotru, vēlāk tā izmaksu vairs nevarēs mainīt.