De Facto

De Facto

De Facto

De Facto

Aizdomīgu ekspertu tīkls izplata sagrozītu informāciju par Latviju

Kas ir Vairis Godmanis un Viktors Domburs? «Ekspertu» tīkls izplata greizas ziņas par Latviju

LTV raidījums “De facto” kopā ar “Digitālās pētniecības laboratorijas” ekspertiem atklājuši jaunu tīklu, kas angliski rakstošajos medijos tīši un organizēti izplata sagrozītu informāciju par Latviju un citām Baltijas valstīm. 

“De facto” ziņo, ka vairāki it kā eksperti, turklāt ar atpazīstamiem vārdiem (Vairis Godmanis, Viktors Domburs, Olga Spriņģe), ir izveidojuši desmitiem rakstu par Latviju angliski – lielākoties, par to, ka Latvijā valda nabadzība, politiskā dzīve pilna ar krīzēm, pati par sevi bez ASV atbalsta pastāvēt nevar, bet NATO Latvijas drošību tikai apdraud.

Piemēram, viens no “viedokļrakstiem” pieļauj, ka NATO militāro mācību laikā uzturēties Baltijas valstīs nav droši. Vēl daži “eksperti” publicē līdzīga satura tekstus par Lietuvu. Turklāt, tāpat kā Latvijā, arī viņu uzvārdi sakrīt ar sabiedrībā pazīstamu cilvēku uzvārdiem. “Digitālās pētniecības laboratorijā” konstatējuši – tas ir tīkls, kura darbības ir saskaņotas un koordinētas.

“Es redzu to kā daļu no lielāka trenda, un tendences mērķis ir mazināt Rietumu pasaules atbalstu idejai par NATO kā aliansi, kas var pretī stāvēt citām lielām valstīm,”

skaidro “Digitālās pētniecības laboratorijas” vadošā digitālā pētniece Baltijas reģiona nodaļā Nika Aleksejeva.

Rakstus izplata pēc identiskas shēmas. Sākumā teksts parādās mazpazīstamā portālā “Balticword” un tad tiek pārpublicēts mājaslapā “Op ed news”– šo portālu jau agrāk pieķēra viltus ziņu izplatīšanā par Baltijas valstīm. No tā raksti ceļo vēl tālāk – uz citām, mazāk pazīstamām lapām un forumiem. Daži veltīti sazvērestības teorijām, citi atļauj ikvienam augšupielādēt savus tekstus. Kopumā maldinošs saturs parādās vismaz 16 dažādās vietās. Viena no lapām ir “News front” (tā ir aktīva Kremļa propagandas portāla angliskā versija). Tā vadītājs ir Konstantīns Kriniks – biežs Krievijas valsts televīzijas politisko šovu dalībnieks.

Cik cilvēku izlasa šos maldinošus rakstus, precīzi pateikt nav iespējams, taču aptuvena šo portālu auditorija ir ap 10 miljoniem apmeklētāju mēnesī. “Digitālās pētniecības laboratorijā” uzskata, ka šie teksti mērķēti uz sazvērestību teoriju piekritējiem un galēji labēji noskaņotiem cilvēkiem angliski runājošajā pasaulē. Tieši šādās kopienās Kremļa ideoloģija atrod dzirdīgas ausis.

LTV atzīmē, ka nav iespējams identificēt, vai “Vairis Godmanis” un “Viktors Domburs” ir īsti cilvēki, vai arī tās ir viltus identitātes. Internetā un sociālajos tīklos daudzi šie “eksperti” ir pamanāmi tikai kā tekstu autori – nav iespējams noskaidrot gandrīz neko citu par viņu dzīvi vai darba gaitām, uz “De facto” vēstulēm viņi neatbild.

Olgai Spriņģei, Viktoram Domburam un Vairim Godmanim sociālo tīklu kontu nav vispār. Komentētājiem un žurnālistiem tas nav raksturīgi. Vislielākās aizdomas izraisa Vairis Godmanis – rakstus, kas tiek publicēti ar viņa vārdu, kā savus izplata arī “Lietuvas eksperts” Lukas Ramonas (viņa vārds un uzvārds identisks Lietuvā populārām rakstniekam). “De facto” sazinājās ar portālu “Balticword”, kas ir šo tekstu pirmavots, – tur LTV jautājumus ignorēja.

9 komentāri
Anonīms lietotājs 35908
Nē nu tas Balodis gan kā putina tarakāns te specifiski atlasītas tēmas lej. 1)No Latvijas aizbraukušie balso par Vienotību/Jauno Vienotību (iemet aci pēdējo divu vēlēšanu statistikā) - personiski esmu viens no tiem - aizbraucu jo dabūju labu darbu balstoties uz zināšanām nevis "tapēc ka man ir savējie struktūrās" (kas, starp citu, ir padomju vēzis kas turpina atturēt valsts attīstību); 2)Smadzeņu aizplūšana - globalizācijas rezultāts, vienmēr būs kādi, kas gribēs aizbraukt uz pasauli paskatīties - nav nekas jauns; Ir arī liels skaits tādu, kas klusām (bez bļaušanas ka valstij jāatbalsta reemigrācija) atgriežās pēc pāris gadu prombūtnes; 3)Latvija pilna bēgļu? Ieraudzīji pāris citas ādas krāsas cilvēkus momentā ir problēma? Vācijā, Beļģijā etc ir problēma, Latvijā uz ilgu neaizķeras - pārāk maz maksā pabalstus. Bet tie, kas grib strādāt (vairāk un cītīgāk nekā Balodis) - lai strādā. Ja viņi var iemācīties valodu ātrāk nekā 5ā kolonna kas nu jau 30 noliedz Latviju tad problēmu ne
Anonīms lietotājs 22614
Jānis Balodis - neizdevies trollis. Ej saņem 11.80 no prigožina kases.
Jānis Balodis
Latvija ir neizdevusies valsts un es īsti nesaprotu tos, kuri nespēj realitātei ieskatīties acīs. Latvija atbilst visiem neizdevušās valsts indikatoriem. Runāt taisnību ir dezinformācija?
Jānis Balodis
''Latvijā valda nabadzība, politiskā dzīve pilna ar krīzēm, pati par sevi bez ASV atbalsta pastāvēt nevar, bet NATO Latvijas drošību tikai apdraud'', kura no šīm ziņām ir nepatiesa?
Jānis Balodis
Māri kāds arguments pusebrejs Levits ir inteliģents un vai Tu zini, kas ir inteliģences definīcija? Kādi argumenti, ka mums ir satbila valdība, kas turas tikai kopā, lai neizdodti potenciālus likumu pārkāpējus, kur premjers ir ASV pilsonis un potenciāls nodokļu nemaksātājs? 1000 EUR vidējā alga, tikai tāpēc, ka LV samazinās iedzīvotāju skaits?
Jānis Balodis
Ne tikai, ka šo valsti gribētu aizstāvēt tikai 40% LV pilsoņu un ne tikai tas, ka LV tērē R&D tikai 0,5% no IKP, bet tas, ka mūsu mediji katru dienu ziņo, ka Latvija ir liela problēma kā valsts.
Jānis Balodis
Sociālie indikatori (Social indicators): Demogrāfiskā spriedze (Demographic pressures) – mēs novecojam, izmirstam…Par 0,98% ik gadu samazinās iedzīvotāju skaits. Bēgļi (Refugees or internally displaced persons) – daudzi cilvēki, kas ir homoseksuāli, cilvēki, kuri nepiekrīt Vienotības politikai ir izbraukuši no šīs valstis. Daudzi bēgļi kopš 2. pasaules kara dzīvo vēljoprojām trimdā un Latvijas valsts nav centusies šos cilvēkus atgriezt. Sabiedrības neapmierinātība (Group grievance) – 40% LV iedzīvotāji ir nelaimīgi. Smadzeņu aizplūšna (Human flight and brain drain) – 90. gados no LV izbrauca 5000 zinātnieku un pasniedzēju un mūsu jaunatne dodas uz ārzemēm studēt. 300 000 tūkstoši šo valsti ir pamatuši. Ekonomiskie indikatori (Economic indicators): Nevienmērīga ekonomiskā attīstība (Uneven economic development) – 2017.gadā, salīdzinot ar gadu iepriekš, Džini koeficients, kas raksturo ienākumu nevienlīdzību, palielinājās par vienu procentpunktu – no 34,5% līdz 35,6%. Latga
Māris Liepiņš
1. Latvijā vidējā alga ir +/- 1000€. Tā ir nabadzība? 2. Mums ir normāla, stabila valdība, tikko tika ievēlēts inteliģents prezidents. 3. Pati par sevi pastāv, protams, esam pateicīgi par ASV atbalstu, jo mūsu austrumu kaimiņš ir revanšistiski noskaņots huligāns. 4. NATO garantē Latvijas drošību.
Anonīms lietotājs 22614
Krievijas pensionāri apmaksā ne tādas vien Kremļa izpriecas kā feikziņu tīkls....iebrukums Ukrainā tiem maksāja pensijas vecuma pacelšanu.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti