Sadaļas Sadaļas

De Facto

Pašvaldībām kredītus vairs nedod

De Facto

LVM ziedojums aiziet apjomīgām informēšanas kampaņām

Aizdomīgu ekspertu tīkls izplata sagrozītu informāciju par Latviju

Kas ir Vairis Godmanis un Viktors Domburs? «Ekspertu» tīkls izplata greizas ziņas par Latviju

LTV raidījums “De facto” kopā ar “Digitālās pētniecības laboratorijas” ekspertiem atklājuši jaunu tīklu, kas angliski rakstošajos medijos tīši un organizēti izplata sagrozītu informāciju par Latviju un citām Baltijas valstīm. 

“De facto” ziņo, ka vairāki it kā eksperti, turklāt ar atpazīstamiem vārdiem (Vairis Godmanis, Viktors Domburs, Olga Spriņģe), ir izveidojuši desmitiem rakstu par Latviju angliski – lielākoties, par to, ka Latvijā valda nabadzība, politiskā dzīve pilna ar krīzēm, pati par sevi bez ASV atbalsta pastāvēt nevar, bet NATO Latvijas drošību tikai apdraud.

Piemēram, viens no “viedokļrakstiem” pieļauj, ka NATO militāro mācību laikā uzturēties Baltijas valstīs nav droši. Vēl daži “eksperti” publicē līdzīga satura tekstus par Lietuvu. Turklāt, tāpat kā Latvijā, arī viņu uzvārdi sakrīt ar sabiedrībā pazīstamu cilvēku uzvārdiem. “Digitālās pētniecības laboratorijā” konstatējuši – tas ir tīkls, kura darbības ir saskaņotas un koordinētas.

“Es redzu to kā daļu no lielāka trenda, un tendences mērķis ir mazināt Rietumu pasaules atbalstu idejai par NATO kā aliansi, kas var pretī stāvēt citām lielām valstīm,”

skaidro “Digitālās pētniecības laboratorijas” vadošā digitālā pētniece Baltijas reģiona nodaļā Nika Aleksejeva.

Rakstus izplata pēc identiskas shēmas. Sākumā teksts parādās mazpazīstamā portālā “Balticword” un tad tiek pārpublicēts mājaslapā “Op ed news”– šo portālu jau agrāk pieķēra viltus ziņu izplatīšanā par Baltijas valstīm. No tā raksti ceļo vēl tālāk – uz citām, mazāk pazīstamām lapām un forumiem. Daži veltīti sazvērestības teorijām, citi atļauj ikvienam augšupielādēt savus tekstus. Kopumā maldinošs saturs parādās vismaz 16 dažādās vietās. Viena no lapām ir “News front” (tā ir aktīva Kremļa propagandas portāla angliskā versija). Tā vadītājs ir Konstantīns Kriniks – biežs Krievijas valsts televīzijas politisko šovu dalībnieks.

Cik cilvēku izlasa šos maldinošus rakstus, precīzi pateikt nav iespējams, taču aptuvena šo portālu auditorija ir ap 10 miljoniem apmeklētāju mēnesī. “Digitālās pētniecības laboratorijā” uzskata, ka šie teksti mērķēti uz sazvērestību teoriju piekritējiem un galēji labēji noskaņotiem cilvēkiem angliski runājošajā pasaulē. Tieši šādās kopienās Kremļa ideoloģija atrod dzirdīgas ausis.

LTV atzīmē, ka nav iespējams identificēt, vai “Vairis Godmanis” un “Viktors Domburs” ir īsti cilvēki, vai arī tās ir viltus identitātes. Internetā un sociālajos tīklos daudzi šie “eksperti” ir pamanāmi tikai kā tekstu autori – nav iespējams noskaidrot gandrīz neko citu par viņu dzīvi vai darba gaitām, uz “De facto” vēstulēm viņi neatbild.

Olgai Spriņģei, Viktoram Domburam un Vairim Godmanim sociālo tīklu kontu nav vispār. Komentētājiem un žurnālistiem tas nav raksturīgi. Vislielākās aizdomas izraisa Vairis Godmanis – rakstus, kas tiek publicēti ar viņa vārdu, kā savus izplata arī “Lietuvas eksperts” Lukas Ramonas (viņa vārds un uzvārds identisks Lietuvā populārām rakstniekam). “De facto” sazinājās ar portālu “Balticword”, kas ir šo tekstu pirmavots, – tur LTV jautājumus ignorēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt