Kas ir patriotisms?

Vēsturnieks Ilgvars Butulis: tā ir dzimtenes mīlestība, cieņa pret tautu, zemi, kopīgajām vērtībām un arī valsti. Diriģents Jānis Erenštreits: tas ir attieksmes, rīcības un stājas kopums.

Pienācis tradicionālais Latvijas valsts svētku laiks, kurā iedzīvotāji arī publiski pauž savu patriotismu, izkarot Latvijas karogus, dziedot himnu, piedaloties gājienos vai aizdedzot svecītes Rīgas pils mūrī Lāčplēša dienā. Liela daļa iedzīvotāju, vērtējot patriotisma izpausmes mūsdienās, norāda, ka ir aizvainoti un valsti nemīl, bet vēl daļa patriotiskas sajūtas nelolo, jo nav piedzīvojusi tik lielas pārmaiņas, kā brīvības atņemšanu un atgūšanu. Taču vēsturnieki un tautas vērtību turētāji skaidro, ka kopējai dzimtenes mīlestībai tautā ir vairāki apdraudējumi, kurus novērst var tikai sadarbojoties - valstij ar sabiedrību un paaudzēm savā starpā.

Patriotismam esot daudz definīciju, bet vēsturnieks Ilgvars Butulis to raksturo lakoniski - tā ir dzimtenes mīlestība, cieņa pret tautu, zemi, kopīgajām vērtībām un arī valsti. Profesors norāda, ka patriotismu mūsdienu Latvijā skar vairākas problēmas - valsts vēstures zināšanu līmenis, tautas vērtību kopšana visā Latvijā, krievvalodīgo iedzīvotāju attieksme pret Latviju, kā arī Eiropas Savienības kopējo vērtību spiediens. Tāpat klibo arī patriotiskā attieksme no valsts puses.

Savukārt diriģents Jānis Erenštreits, pārdomājot patriotisma izpausmes Latvijā, saka - tas ir attieksmes, rīcības un stājas kopums. Daudzus gadus vadot jaunākās paaudzes korus un Rīgas doma kora skolu, diriģents secina, ka patriotismu nevar iemācīt, tai ir jābūt sajūtai dziļi iekšā pašā cilvēkā. Tāpat diriģentam un viņa audzēkņiem vienmēr bijis svarīgi, lai koris atstātu iespaidu ar skaistu, tīru, labskanīgu dziedājumu un tautasdziesmu iekļaušanu savos koncertos. Tādēļ Erenštreits cer, ka arī zēnu kora kustības attīstība devusi augļus patriotismā

Savukārt Rīgas ielās sastaptie ļaudis šogad svētkus sagaida dalītās sajūtās. Vieni uzskata, ka ir svarīgi būt patriotam ikdienā, bet citiem aizvainojums pret valsti aizvien pieaudzis arī šī gada laikā. Patriotiska gaisotne visā Latvijā šodien gan neizpaliks. Lāčplēša dienas atceres pasākumi Rīgā sāksies ar ekumenisko dievkalpojumu Doma baznīcā, kam sekos svinīgā vainagu nolikšana Rīgas Brāļu kapos. Bet dienas gaitā būs iespēja vērot Nacionālo bruņoto spēku militāro parādi pie Brīvības pieminekļa. Iestājoties tumsai, iedzīvotājus pulcēs tradicionālā svecīšu aizdegšana krastmalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt