Panorāma

Eiro Latvijā: pastmarkas un dāvanu kartes saglabās vērtību

Panorāma

Nākamgad bezmaksas apraidē piedalīsies trīs jauni kanāli

Kas būs traģēdijas vietā?

Kas būs traģēdijas vietā Zolitūdē?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Traģēdijas vietā Zolitūdē noteikti ir jābūt piemiņas vietai – to uzsver daudzi vietējie iedzīvotāji, upuru tuvinieki un arī Rīgas domes vadība. Diskusija jau ir sākusies, taču tiek prognozēts, ka skaidrība par to, kāds būs memoriāls, parādīsies tikai nākamajā vasarā. Joprojām nav arī skaidrs, kas notiks ar nepabeigto jaunceltni, kas stāv aiz nogruvušā veikala.

Zolitūdes traģēdijas vietā jāiestāda 54 koki – pa vienam katram bojā gājušajam – tas ir tikai viens no daudzajiem priekšlikumiem, kurus šajās dienas saņem Rīgas dome. Daudzi Latvijas iedzīvotāji sūta idejas, jo visi ir pārliecināti – veikala "Maxima" vietā ir jābūt memoriālam. Galvaspilsētas pašvaldība sola sākt publisku apspriešanu un jautāt, gan cietušajiem, gan upuru radiniekiem, gan Zolitūdes iedzīvotājiem, ko viņi gribētu redzēt traģēdijas vietā.

„Šeit ir jābūt zaļai zonai, vai kādam skvēram. Mēs tomēr paliksim šeit un dzīvosim tālāk. Un protams negribas, lai šī vieta būtu pārāk drūma, jo negribas dzīvot to ēnā. - Tagad es jau varu te mierīgāk iet garām, bet pirms tam bija grūti, jo paziņas ir gājuši bojā un šīs bija arī mans veikals. Bija grūti. Protams, kādai piemiņas vietai ir jābūt, kādam skvēram. - Nebūtu slikti, ja te būtu piemiņas vieta šīm traģiskam notikumam. Labāk būtu, ja tur neko īpaši neceltu, un nekas nenotiktu."

"Maximas" vietā gribu redzēt mierīgu un vieglu piemiņas vietu – saka Mārcis, kurš 21.novembrī veikala jumta nogruvumā zaudēja jaunāko māsu un tēvu. Jaunietis patlaban dzīvo Londonā, bet Zolitūdē ir izaudzis un tur joprojām dzīvo viņa otra māsa un mamma.

„Mums ar šo notikumu ir jāaudzina jaunie cilvēki, ka ir jābūt saliedētiem, nešķirojot kultūras vai valodas, vai nācijas, jābūt saliedētiem. Un šai piemiņas vietai, ir ļoti nozīmīga loma, jo mēs gribam ar to apliecināt gan piemiņu, gan arī jaunu Latvijas vēstures lapaspusi," saka  Mārcis.

Joprojām nav skaidrs, kas notiks ar 12 stāvu ēku aiz „Maximas", daudzi vietējie iedzīvotāji ir izteikušies, ka šī būve ir jānojauc. Taču tas tiks izlemts ne ātrāk par janvāri. Ēkai ir privātais īpašnieks, taču viņš lems kopā ar Rīgas pašvaldību. Pilsētas mērs Nils Ušakovs  norāda, ka tālākie soļi būs skaidri tikai pēc vairāku ekspertīžu slēdziena.

„"Maxsimas" grausts tik un tā tiks nojaukts, bet par 12 stāvu māju lems īpašnieki, jo, ja tā nav droša, tad viņi apsolīja pašu spēkiem nojaukt. Ja viņi pateiks, ka ekspertīzes rezultāti liecina, par to, ka māja ir droša, tad pašvaldība vēlreiz pārbaudīs, un tad mēs tālāk lemsim," saka  Ušakovs.

„Es dzirdēju sabiedriskajā telpā, ka viņi šo ēku vēlas sociālajiem mērķiem izmantot, bet es nedomāju, ka tas būtu ētiski pret zolitūdiešiem, tas nebūtu ētiski pret upuru ģimenes locekļiem, jo sanāk, ka tur būs sabiedriskā ēka -  priekšā ir memoriāls un notiek bizness, tas ir neētiski, un mēs nevaram kultivēt šo neētiskumu," savukārt uzskata Mārcis.

Traģēdijas vieta paliks apžogota, visticamāk, vēl vismaz pusgadu. Rīgas domes vadība prognozē, ka skaidrība par to, kas būs nogruvušās "Maximas" vietā, kāds būs memoriāls, kļūs zināms ne ātrāk par vasaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti